Až zlatý set ukončil pražským Lvům cestu v CEV Champions League

První úkol, vyhrát zápas 3:0 nebo 3:1, pražští Lvi splnily, bohužel rozhodující zlatý set jim vůbec nevyšel a cesta nejprestižnější klubovou evropskou soutěží pro ně končí. Asi správně to nazval hráč utkání Bruno, který v hodnocení zápasu, vyzdvihl zkušenosti jeho týmu, které mohly být právě ve zlatém setu rozhodující.

VK Lvi Praha – Guaguas Las Palmas 3:1 (25:21, 25:21, 22:25, 25:22), zlatý set 8:15

Rozhodčí: Valentar (SLO), Geldof (NED)

Počet diváků: 2150

Sestavy:

Lvi: Čech, McCarthy, Schouten, Estrada, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Kollátor, Vodička, Thiel

Las Palmas: Zonca, Vigrass, Bezerra Souza, Bruno, Ramos, de Amo, libero Larraňaga. Střídali: Moreno, Finoli, Diedhiou

Statistika ZDE

Ohlasy Lvů po utkání:

kapitán Jakub Janouch: „Už před zápasem jsme věděli, že jsme nějakým způsobem psali historii, nicméně los byl přívětivý. Soupeř byl padesát na padesát a vítěz může být jen jeden. Největší návštěva, možná větší než na minulé finále. Jsem rád, že klub přidal tribuny, zaplnilo se to a bylo to něco neskutečného. I přes prohru jsme si atmosféru strašně užili a doufám, že i tak jsme fanoušky nezklamali.“

smečař Daniel Čech: „Jsme smutní, dotáhli jsme to zlatého setu a tam to bylo padesát na padesát. Nám nevyšel servis a udělali jsme víc chyb. Je to škoda, byl to kousek.“

trenér Juan Manuel Barrial: „Myslím, že jsme hráli úžasný zápas, jsem na kluky opravdu hrdý. Bojovali jako lvi. Odehráli jsme úžasnou Ligy mistrů. Zlatý set takový je, je to o deseti minutách. A oni v těch minutách byli lepší než my.“

Na začátku prvního setu dominují obrany na obou stranách, 4:4. Muziku na straně Lvů tvrdí zatím Čech, nicméně k většímu náskoku domácích to nevede, naopak po esu a chybě McCarthyho odskakují hosté na 7:9. Na 10:10 srovnává McCarthy esem. I v polovině setu je stále srovnáno 13:13. Po útoku hostů do pásky jdou Lvi do vedení na 16:14 a trenér Španělů si bere první timeout. Domácí dobře útočí a nyní přidávají i úspěšné bloky. Las Palmas si bere druhý oddechový čas, nicméně Lvi jdou do koncovky s pohodlným náskokem 20:16. Bodovky zatím bez chyby dohrává z hlavního kůlu Čech, 23:18. Po snížení hostů přichází na řadu první timeout Lvů, 23:20. První set dohrává Las Palmas servisem mimo hřiště.

Na začátku druhého setu je to útočný koncert Estrady a domácí vedou 7:3. Hosté mění nahrávače, za de Ama nastupuje Finoli. Hosté snižují na 9:7 po chybě Estrady na příjmu. Timeout si bere opět španělský trenér za stavu 12:7. Lvy zatím drží oba smečaři, kteří zatím bez chyb dohrávají ubráněné míče. V půlce druhého setu září v poli Moník a chycené míče mu bez bázně a hany uhrává Estrada, 16:11. Zonca trefuje eso na Estradu a trenér Barrial musí tento tvrdý servis zastavit oddechovým časem, 18:15. Nicméně Zonca dalším esem a perfektním obranným zásahem snižuje dokonce na 18:17 a dalším esem dokonce vyrovnává stav na 18:18. Krizi Lvů odvrací Estrada blokem a Čech esem, 20:18. Estradu bloky nezajímají a Lvi mají setbol 24:20. Estrada je na 80% úspěšnosti a dohrává druhý set.

Do třetího setu vstupují lépe Španělé opět s de Amem na nahrávce a ujímají se vedení 8:5. Poprvé jsou Lvi pod tlakem a trochu ustupují od razantního servisu. Janouch začíná více využívat středové hráče, kteří nyní domácí na útoku drží. Za stavu 10:13 si trenér Barrial bere na uklidnění hráčů oddechový čas. Domácím se přestalo dařit na servisu a to se odráží i na stavu, 11:15. Do koncovky jdou hosté s luxusním, pětibodovým náskokem, 14:19. Druhý timeout si bere opět trenér Pražanů. Lvi snižují blokem na 18:21, kdy obraně na síti pomáhá střídající Kollátor. Ten pomáhá i servisem a domácí stahují na rozdíl jednoho bodu, 22:23. Trenér Las Palmas si bere druhý timeout. Bohužel eso Bruna uzavřelo třetí set. Devět zkažených servisů bylo hlavním důvodem neúspěchu domácích Lvů v tomto setu.

Tři dobré servisy Lvů hned na začátku čtvrtého setu nutí trenéra hostů k oddechovému času, 5:1. Hosté se sice opět servisem dostávají na kontakt, ale dva bloky domácím udržují stále slušný náskok 11:7. Ze hřiště odchází univerzál Las Palmas Bezerra Souza, což je pro domácí dobrá zpráva. Lvům se ale čtyřbodový náskok tenčí po bloku Bruna, 14:12. Do koncovky vstupují Lvi s náskokem 19:15, když sice příjem není ideální, ale smečaři se činí. Druhý timeout si bere španělská lavička. Po nepříjemném servisu de Ama se hosté úspěšným blokem ve skóre opět přibližují, 22:20. Za stavu 24:20 mají Lvi dva mečboly a od zlatého setu je dělí jeden bod. Čech hned první využívá a o postupujícím do čtvrtfinále musí rozhodnout loterie zvaná zlatý set.

Začátek zlatého setu bere do svých rukou velezkušený Bruno a nevynucené chyby domácích posílají Las Palmas do čtyřbodového vedení, 1:5. Bohužel Bruno řádí dál a chyba Čecha na útoku dává hostům pohodlný náskok, 3:8. Španělé na sideoutu nechybují a náskok se stále nesnižuje, 6:11. Domácí už riskují servis, ale nedaří se jim a sen o postupu do čtvrtfinále CEV Champions se Lvům rychle v zlatém setu rozplynul.

Autor: Jiří Carba, foto Ladislav Adámek