Jako první vítězky Superpoháru se do historie zapsaly volejbalistky Dukly

Sportovní hala v Liberci byla v pondělí svědkem i prvního zápasu Superpoháru žen. Vítěz posledního ročníku extraligy žen VK Dukla Liberec se měl střetnout s VK UP Olomouc, ale ten v do Liberce z vážných technických důvodů nepřijel a proto dorazil až třetí celek v pořadí v Českém poháru (druhá skončila Dukla) PVK Olymp Praha. Dukla měla výhodu domácího prostředí a podpory publika a toho plně využila. Omlazený tým Olympu proti výborně hrající Dukle neměl sebemenší šanci na úspěch, za celý zápas uhrál pouze 46 bodů. Dukla za necelých 70 minut i s jestřábím okem zcela zaslouženě zvítězila bez ztráty setu a stala se historicky prvním vítězem Superpoháru v kategorii žen.

VK Dukla Liberec – PVK Olymp Praha 3:0 (25:13, 25:16, 25:17)

Rozhodčí: Jan Krtička, René Činátl

Počet diváků: 324

Liberec: Ovečková Lenka, Nová Lucie, Kohoutová Kateřina, Kvapilová Nikol, Šulcová Lucie, Nečasová Michaela, libera Dostálová Veronika, Kolářová Lucie. Střídaly: Blažková Lucie, Šotkovská Anna, Bartošová Karolína

Olymp: Kalhousová Kateřina, Bartošová Aneta, Brichtová Michaela, Neumannová Leona, Šimáňová Pavlína, Cihlářová Aneta, libero Pešková Veronika. Střídaly: Lukešová Johana, Virtová Veronika, Brancuská Monika, Smutná Lucie, Patočková Tereza

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): Jsem ráda, že jsme tento zápas zvládly za 3:0, vždy s větším bodovým rozdílem. Náš tým ukázal svoji sílu a nedovolil soupeřkám žádné vyrovnané koncovky.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Vyhráli jsme první Superpohár, což nás určitě těší a bude to vždy někde zapsané. Samozřejmě Olymp hrál s mladým týmem, ale od půlky prvního setu jsme už měli utkání plně pod kontrolou. Hráli jsme disciplinovaně, výborně na servisu, příjem jsme měli velmi dobrý. Jenom mě trošku trápily bloky. Ale jinak, jak říkám koncentrovaný výkon po celé utkání a takto musíme tu naši extraligu hrát. Když dáme soupeři trošku, jak se říká čichnout, tak se může každý zbláznit a škodit. Ale dnes si myslím, že jsme to zvládli výborně. Do hry se dostaly i ostatní hráčky. Dnes určitě spokojenost.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): Dnes byl od začátku Liberec lepším týmem. Nechci se omlouvat, že jsme se o dnešním utkání dozvěděly na poslední chvíli. Hrály jsme ještě turnaj v Olomouci a potom jsme se až dozvěděly, že Olomouc Superpohár nebude moc hrát. Myslím si, že jsme do utkání šly naplno, daly jsme do toho, co jsme mohly, ale Liberec byl dnes výrazně lepší. My jsme hlavně pokulhávaly na útoku a udělaly jsme strašně moc nevynucených chyb a potom se s takovým týmem, jako je Dukla nedá vyrovnaně hrát.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Z naší strany nebyl dnešní výkon světoborný. Nicméně na naši omluvu, holky nejsou zcela zdrávy. Některé musely hrát s velkým sebezapřením, protože jsme se vrátili v sobotu hodně pozdě v noci z turnaje v Olomouci. Kdybychom to věděli o něco dříve, tak bychom naší závěrečnou přípravu trochu přeladili k dnešnímu Superpoháru. Ale jsme i rádi za nabídku, která padla i na nás, protože v loňské sezóně jsme byli velmi dobrým týmem. Skončili jsme druzí v UNIQA extralize a třetí v Českém poháru. Takže když Olomouc odpadla, tak byla správná volba, která vedla na nás. Oproti loňské sezóně, kdy jsme ten tým měli složen ze starších, abych neurazil, zkušených hráček, nyní jsme ve fázi přebudovávání týmu. Na hřišti se dnes objevily hráčky ve věku 18 – 19 let a nyní to bude nějaký týden, či rok trvat, než budeme zpět na těch pozicích, kam Olymp normálně patří.“

Utkání žen o Superpohár před TV kamerami začalo lépe pro hostující celek. Kvalitní podání Anety Bartošové posílá hosty do vedení 0:2 z pohledu domácích. Dukla po bloku Kateřiny Kohoutové rychle vyrovnává, a když Lucie Nová zaznamenává přímý bod z podání, domácí vedou 3:2. Kdo obdrží další bod, to až po jestřábím oku. A pravdu měl domácí trenér Libor Gálík (míč nepřešel přes síť) a domácí vedou 4:2. Další parádu na podání nám předvádí Nikola Kvapilová a hosté si žádají oddechový čas (8:4). Po time se nám hra začíná vyrovnávat. Přesto po dobře sehraném rychlíku středem (Kateřina Kohoutová) Dukla odskakuje na 14:9. Při podání Michaely Brichtové hosté nepříznivý vývoj utkání kosmeticky upravují (14:11), ale na útok Nikoly Kvapilové obranu nenacházejí a proto trenér Stanislav Mitáč zastavuje Duklu oddechovým časem (16:11). Za stavu 17:13 začínají úřadovat na bloku Michaela Nečasová s Lucií Blažkovou. Lucie Šulcová se nemýlí na útoku a na jednom postavení se Liberec dostává k prvnímu setbolu (24:13). Hned první setbol proměňuje Nikola Kvapilová přímým bodem z podání a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety.

Tak jak skončil první set, tak domácí navazují svým výkonem i v druhém. Žádný míč pro dívky Dukly není ztracený. Zejména libero a zároveň kapitánka domácího týmu Veronika Dostálová předvádí výborný příjem podání a hlavně zvedla velmi těžké míče v poli (4:0, 6:1). Hosté se nevzdávají, ale jak se malinko bodově dotáhnou (blok Aneta Bartošová), tak Dukla zlepší mezihru a přitvrdí na útoku a náskok si získává zpět (15:9 - eso Lenka Ovečková). Stanislav Mitáč si vybírá svůj druhý oddechový čas již za stavu 17:10. To pro změnu na podání úřaduje Kateřina Kohoutová (18:10). Ale i hosté umí kvalitně servírovat. Monika Brancuská snižuje esem na 18:12. Ale to je ze strany Olympu vše. Ani prostřídání hráček Olympu nepřináší ovoce a Dukla spěchá k zisku druhé sady. Lucie Šulcová útokem získává jeden bod za druhým a Dukla již vede 22:13. Po útoku Olympu do těsného autu se domácí hráčky radují z prvního setbolu druhé sady (24:15). První setbol odvrací Veronika Virtová tvrdou smečí z hlavního kůlu, druhý setbol již Dukla proměňuje. Lucie Nová se prosazuje z hlavního kůlu přes dvojblok Olympu a domácí jsou jediný vítězný set od zisku Superpoháru.

Třetí set začíná na podání Lenka Ovečková přímým bodem (1:0). Nepřekonatelný dvojblok (Michaela Nečasová, Nikola Kvapilová) nedovoluje Olympu zaútočit a domácí hráčky začínají zvyšovat svoje vedení (5:2). Za stavu 8:7 se daří Olympu Duklu bodově dostihnout, ale potom přichází na podání opět Lenka Ovečková a přímým bodem z podání vrací tříbodové vedení Dukle (10:7 – time Olymp). Po time se na bloku prosazuje Lucie Šulcová a domácí hráčky již vedou o čtyři body. Po jedné z mála chyb domácí hráčky na útoku (smeč do těsného autu) Olymp snižuje opět na rozdíl jediného bodu (12:11). Při podání Lucie Blažkové se Dukla vrací do vedení (15:11 – eso a smeč Nikola Kvapilová). Po další krásné mezihře se na útoku z hlavního kůlu prosazuje Lucie Nová a vedení Dukly nám narůstá (18:13). V závěru setu – utkání se domácím daří snad na všech postech a zisk Superpoháru se blíží. Blokem Lucie Blažková získává první mečbol utkání, který vzápětí přímým bodem z podání proměňuje Lucie Nová a Superpohár v ženské kategorii zůstává v Liberci.

Autor: Zdeněk ŠOLC