Historicky prvním vítězem Superpoháru se stal tým Karlovarska

Poprvé v historii se české týmy utkaly v tzv. Superpoháru, který hostila sportovní hala VK Dukly Liberec. Vítěz posledního ročníku extraligy mužů VK ČEZ Karlovarsko se střetl s vítězem Českého poháru VK Duklou Liberec. I když se hrálo na palubovce Dukly, tak domácím družstvem bylo Karlovarsko, které má cennější trofej z loňské sezóny. Superpohár se konečně hrál i za účasti diváků, kteří v loňské sezóně tolik chyběli, a mistrovská utkání měla většinou nádech přátelských klání. V pondělí 20. září ale byla atmosféra jak za starých časů. Nádherné výměny diváci odměňovali bouřlivým potleskem a čekali, kdo se stane prvním vítězem Superpoháru naší země. První dějství ovládá Karlovarsko, které v koncovce setu při podání Vojtěcha Patočky, i když prohrávalo o tři body, na jednom postavení set prakticky ukončilo. V druhém setu se Dukla zlepšila v obraně na síti (6x blok) a dokázala snadno vyrovnat. Třetí set patřil Karlovarsku, Dukla zbytečně chybovala na útoku a tím Karlovarsku zisk sady ulehčilo. Ve čtvrtém setu rozhodovaly maličkosti. V dramatické koncovce nakonec těsně zvítězilo Karlovarsko a zaslouženě získalo Superpohár pro rok 2021.

VK ČEZ Karlovarsko - VK Dukla Liberec 3:1 (25:19, 20:25, 25:14, 26:24)

Rozhodčí: Dušan Rychlík a Petr Kvarda; delegát utkání Zdeněk Škoda

Počet diváků: 523

Karlovarsko: Vašina Lukáš, Patočka Vojtěch, Indra Patrik, Wiese Lukasz, Zajíček Adam, Keemink Wessel, libero Pfeffer Daniel. Střídali: Římal Daniel, Fišer Martin

Liberec: Lux Marcel, Veselý Jakub, Křesťan Filip, Demar Lukas, Leikep Libor, Bartůněk Libor, libera Kopáček Václav, Pavlíček Jan. Střídali: Pavićević Milutin, Pražák Jan, Janků David, Srb Jiří

Lukáš Vašina (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Nevím, zda to dnešní utkání po včerejším finále ME bylo pěkné, ale nebylo to zase až tak hrozné…, na to, že jsme spolu v úplné sestavě velmi krátkou dobu, to platí o nás i o Liberci. Myslím si, že jsme předvedli dobrý výkon po třech společných trénincích. Zápas bych hodnotil pozitivně, ne proto, že jsme vyhráli. Soupeř nás vždy načal dobrým servisem, ale v koncovkách jsme to nějak uhráli a jsme velmi rádi za ten Superpohár.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Samozřejmě gratuluji hráčům. Bylo to pro nás první těžké utkání, hráli jsme poprvé v této sestavě. Máme jednu trofej hned na začátku soutěže a tím i klid od našeho prezidenta (úsměv).“

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): Myslím si, že na Superpohár to byl dnes velmi dobrý sport. Prohráli jsme těsně v koncovce čtvrtého setu. Hrajeme ještě hodně kostrbatě. Máme hodně nových hráčů, deset ze čtrnácti. Chce to ještě chvilku času, abychom se sehráli a hráli jako jeden tým.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Nejprve musím pogratulovat soupeři. Řekl bych, že bylo Karlovarsko dnes víc „volejbalovější“ než my. Jenom škoda prvního setu, kdy jsme do stavu 18:15 vedli a hráli výborně. Potom jsme dostali sedm nebo osm bodů v jedné rotaci a to by se nám nemělo stát. I když jsme spolu teprve dva dny, tak to byl jeden klíč v tomto utkání. Druhý set jsme zvládli otočit a vrátit se do hry. Ve třetím bylo Karlovarsko lepší a ve čtvrtém se to tahalo až do koncovky. Celkově nám dnes chyběly body z útoku a hlavně po chyceném míči.“

První a také jeho poslední podání na palubovce Dukly měl při Superpoháru možnost rozehrát Jan Štokr, legenda našeho volejbalu, který se tak symbolicky v retro dresu Dukly rozloučil se svojí bohatou volejbalovou kariérou. Další rozehra už ale byla naostro. Hned úvodní míče nám naznačily, že nás čeká velmi pěkný volejbal. Při podání reprezentanta Luboše Bartůňka se podařilo Dukle odskočit o tři body (4:7 - eso a Marcel Lux na útoku). A mohlo dojít i k vyššímu bodovému náskoku Dukly. Neuvěřitelné zákroky v poli Dukly zvedly z laviček diváky, kteří nevěřili, co domácí hráči dokázali vrátit zpět na stranu Karlovarska, přesto se Karlovarsku daří získat podání na svoji stranu. Za stavu 6:10 Karlovarsko zastavuje hru svým oddechovým časem (útok do autu – Lukasz Wiese). Po bloku Marcela Luxe již Dukla vede o pět bodů (8:13). Pětibodový náskok netrvá dlouho. Velice tvrdé podání (Lukasz Wiese) Dukla jen těžko zvedá a na útoku se nemýlí z pipe podávající hráč a v následující rozehře Patrik Indra (11:13 – time Dukla). Dvou až tříbodové vedení si Dukla udržuje až do přešlapu útočné třímetrové čáry libereckého hráče (15:16). Tříbodové vedení Dukle dopřává Libor Leikep krásným blokem (15:18). Další nevynucená chyba Dukly a blok Karlovarska nám vyrovnává stav první sady (18:18). Po chytrém odbití obouruč vrchem Adama Zajíčka do rohu zóny 5 je Karlovarsko ve vedení (19:18 – time Dukla). Po time se Karlovarsko raduje z dalších dvou bodů (blok a smeč o blok) a získává si náskok pro získání prvního setu. Plachtivé podání Vojtěcha Patočky dělá Dukle velké problémy a setbol je na spadnutí (23:18). Až Lukas Demar vytlouká blok Karlovarska, ale podání Dukla kazí a Karlovarsko tak zadarmo získává první setbol utkání. Hned první proměňuje Lukasz Weise a Karlovarsko se ujímá vedení 1:0 na sety.

V druhém setu získává Karlovarsko menší bodový náskok po bloku Lukáše Vašiny (5:3). Adam Zajíček náskok Karlovarska zvyšuje přímým bodem z podání a to nenechává v klidu trenéra Dukly Michala Nekolu, který zastavuje hru oddechovým časem (7:4). Po time hosté kazí své podání a hra se nám opět vyrovnává. Družstva se pravidelně střídají na podání až do chyby na útoku Karlovarska (11:10 – Patrik Indra). Po chytré smeči o blok Marcela Luxe je vyrovnáno (12:12) a drama pokračuje. Další úspěšná smeč Marcela Luxe posílá Duklu do vedení a reprezentační trenér Jiří Novák svolává své hráče na lavičku k poradě. Po time Jakub Veselý blokem zastavuje Lukáše Vašinu a Dukla zvyšuje své vedení (14:16). Za stavu 19:19 je opět vyrovnáno. Lukáš Vašina těsně vytlouká blok Dukly. Luboš Bartůněk je ale proti vyrovnanému stavu. Blokem zastavuje Patrika Indru a máme tu další oddechový čas na straně Karlovarska (19:21). Po oddechovém čase Lukáš Vašina smečuje pouze do saka a na podání zůstává Lukas Demar. I další plusový bod končí na kontě Dukly, to se na útoku vyznamenal Filip Křesťan (19:23). Lubošovi Bartůňkovi se dnes líbí blokovat a tato herní činnost dopřává Dukle první setbol druhé sady (20:24). A když Daniela Římala zastavuje blokem Jakub Veselý je vyrovnáno 1:1 nasety.

Tak jako v druhém setu, tak i ve třetím se Karlovarsko blokem ujímá za stavu 5:3 vedení. Bohužel pro Duklu další smeč končí mimo hrací plochu, a když Karlovarsko vytlouká blok Dukly, máme tu oddechový čas Liberce (7:3). Při podání Lukáše Vašiny Karlovarsko zvyšuje svůj náskok o pět bodů (12:7). Zbytečné chyby Dukly na útoku znamenají další bodové navýšení (14:8). Za stavu 16:9 Dukla střídá na nahrávce a postu univerzála. Naposledy se před odchodem do Ústí libereckému publiku představí Jiří Srb, naopak poprvé posila z Černé Hory Milutin Pavićević s dosahem 365 cm na útoku. Karlovarsku v těchto fázích utkání vychází, na co sáhne, naopak Dukla má velké problémy na příjmu podání a tím i na útoku. První setbol třetí sady na sebe nenechává dlouho čekat. Po zkaženém podání Dukly ho Karlovarsko za stavu 24:14 získává. Hned první setbol třetí sady proměňuje Lukasz Wiese tvrdou smečí.

Čtvrtý set začíná Dukla čistým esem (0:1), ale vedení netrvá dlouho. Karlovarsko po zkaženém podání začíná opět úřadovat na útoku (Patrik Indra – 3:1). Až do stavu 9:8 se podání pravidelně přesouvá z jedné strany na druhou. Po bloku Vojtěcha Patočky získává Karlovarsko rychlé dva body a odskakuje na rozdíl čtyř bodů (12:8). I když se Dukla překonává v poli, tak vytoužené bodové snížení Dukle se nedaří. Až po přímém bodu z podání Luboše Bartůňka konečně Dukla snižuje nepříznivý vývoj čtvrté sady a Karlovarsko ihned zastavuje hru oddechovým časem (15:13). Po time se blokem vyznamenává kapitán Dukly Jakub Veselý a Karlovarsko již vede o jediný bod (15:14).  Tvrdé podání Lukáše Vašiny znamená eso a vedení Karlovarska o tři body (19:16 – time Dukla). Proti ztrátě setu a utkání je Libor Leikep, který přesně postaveným blokem zastavuje Lukasze Wieseho a time máme i na straně Karlovarska (20:19). Po špatném postavení Karlovarska je vyrovnáno. Druhý rozhodčí Petr Kvarda si všiml brzkého vyběhnutí nahrávače (20:20). Nepochopitelná zalívka do autu Dukly daruje Karlovarsku velmi důležitý bod (22:20). Přesto po nečistém hraní Lukasze Wieseho je za stavu 23:23 vyrovnáno. To je drama. Zkažené podání Dukly znamená mečbol pro Karlovarsko (24:23). Marcel Lux ze zóny dvě odvrací první mečbol. Druhý získává po delší výměně Patrik Indra. A když Lukáš Vašina technicky míří podél bloku diagonálně do zóny pět je rozhodnuto. První Superpohár putuje do Karlových Varů.