Vítězná vlna ženské reprezentace v kvalifikaci ME pokračuje

V předposledním zápase kvalifikace nastoupily české volejbalistky proti Slovinsku a již jistý postup na evropský šampionát potvrdily dalším vítězstvím. V neděli uzavřou svěřenkyně trenéra Athanasopoulose kvalifikační boje ve skupině F zápasem s Lotyšskem.

Slovinsko – Česká republika 0:3 (18:25, 15:25, 22:25)

Rozhodčí: Muha (CRO), Boris (ITA)

Počet diváků: 26

Slovinsko: Zatković, Potokar, Grudina, Mori, Lorber Fijok, Planinšec, libero Janežič. Střídaly: Eržen, Zdovc Sporer, Boisa

Česká republika: Jehlářová, Orvošová, Mlejnková, Trnková, Valková, Kossányiová, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Šimáňová, Purchartová, Hodanová, Svobodová, Bajusz

statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

Andrea Kossányiová (kapitánka, smečařka): „Čekala jsem, že vyhrajeme, ale myslela jsem si, že to bude těžší. Možná se na nich podepsaly nějaké zdravotní problémy, protože je tady fakt velké vedro. Chceme vyhrát i tento turnaj. Síla tohoto týmu je jeho soudržnost, nejde tolik o individuální výkony, ale všichni táhneme za jeden provaz a to je nejdůležitější.“

Michaela Mlejnková (smečařka, MVP zápasu): „Dnes se mi hrálo fakt dobře. Ze začátku jsme byly zase trochu nervózní, ale myslela jsem si, Slovinky budou zlobit víc. Dnes jsme přidaly na servisu a fungovala obrana, jak na síti, tak v poli. Trochu se to komplikovalo ve třetím setu, ale zvládly jsme to a za to jsem ráda.“

Barbora Purchartová (blokařka): „Jsem ráda, že jsme utkání zvládly a myslím, že jsme na hřišti dominovaly. Na hřiště se dostaly i další hráčky. Máme jistý postup, tak to je super. Přestože Slovinkám šlo o všechno, tak uspěla naše koncentrace, ke které nás trenér nabádal.“

Ioannis Athanasopoulos (trenér): „Toto byl zápas, kdy jsme všichni chtěli vyhrát a nechtěli jsme dát prostor k určitým podezřením a odehrát zápas na 100%. Pro mě to byl nejtěžší zápas, ale udrželi jsme koncentraci a jsem na tým opravdu hrdý.“

Do utkání, před kterým už náš tým měl jistý postup na ME, vstoupují tentokrát svěřenkyně trenéra Athanasopoulose výborně. Slovinky, které musí bezpodmínečně bodovat, chybují na útoku a již za stavu 4:0 pro náš tým si berou oddechový čas. Slovinky postupně začínají snižovat, i na naší straně se objevují chyby a po esu Slovinek prohráváme, 8:7. Po dlouhé výměně, kdy výborně zasahuje v poli Dostálová a zakončuje jednoblokem Orvošová, si náš celek bere vedení zpět. Další bod přidává smečí z kůlu Mlejnková, té předcházel dobrý zákrok Kossányiové v poli. Podáním dostávají naše reprezentantky Slovinky neustále pod tlak a z toho pak těží v obraně, za stavu 13:18 si bere slovinský trenér další oddechový čas. Konec setu je v naší režii, set ukončuje další úspěšnou smečí, tentokrát do ostré diagonály Mlejnková, 18:25.

Ve stejném duchu je i začátek druhého setu, Slovinky nepůsobí jako tým, co musí. Výborně bráníme a šance proměňují všechny naše útočnice. I nadále stabilně přihráváme, útočíme, spoustu míčů pochytá Dostálová, 8:16. Set již žádnou zápletku nenabízí, Giannis Athanaspoulos se rozhodl dát příležitost Hodanové, Bajusz, Purchartové, Svobodové. Poslední bod získává blokem Orvošová, 15:25!

Třetí set opět začíná pro nás výborně, na podání je Mlejnková a rychle jdeme do vedení, 1:5. Slovinky se neprosazují na útoku, chybují, my naopak hrajeme trpělivě, obrana na síti funguje výborně. Skóre dále narůstá, na hřiště přichází opět Purchartová. Slovinky přeci jen snížují, v naší hře se přeci jen objevuje malé nedorozumění. Klid nám dává opět Orvošová, nejdříve smečí z handy, pak esem. Komplikaci v podobě snížení Slovinek na stav 17:20 řeší náš trenér oddechovým časem. Drama však v koncovce setu nepřipouštíme (18:22, 20:23), mečbol proměňuje Orvošová.

Výhrou náš tým potvrdil, že ho nejdůležitější část v dvouletém cyklu zastihla ve výborné formě. Pátá výhra v kvalifikaci je zaslouženou odměnou pro všechny hráčky, navíc po velmi kvalitním výkonu! Cenu nejlepší hráčky utkání obdržela smečařka Michaela Mlejnková.

Autor: Miloslav Javůrek, foto CEV