V úvodním utkání VNL v Apeldoornu Češky podlehly mistryním světa
České volejbalistky vstoupily do závěrečného týdne základní části VNL proti Srbsku vítězstvím v první sadě. Po těsné ztrátě druhé sady se propracovaly ke dvěma setbolům i v následné části utkání. Svou výhodu ale neproměnily ve vedení a jejich srbským soupeřkám se podařilo vybojovat první vítězství letošního ročníku světové soutěže. O největší bodový příděl na české straně se postarala Helena Grozer, která skórovala jednadvacetkrát.
Česko – Srbsko 1:3 (25:22, 22:25, 26:28, 18:25)
Rozhodčí: Fernandez Fuentes David (ESP), Sung Hae-Yoeun (KOR)
Sestavy (od zóny I):
Česko: Jehlářová, Valková, Grozer, Koulisiani, Brancuská, Mlejnková, libera Digrinová, Kolářová. Střídaly: Svobodová, Pavlová, Grabovská, Bukovská, Rejmanová
Srbsko: Uzelač, Aleksič, Mirkovič, Ivanovič, Kurtagič, Boškovič, libero Jegdič. Střídaly: Dangubič, Kirov
Statistika ZDE
Match report ZDE
České ohlasy po utkání:
univerzálka Eva Svobodová: „Myslím, že jsme do zápasu vstoupily parádně, vyhrály jsme set a je obrovská škoda, co se stalo, protože jsme měly na to, vzít si z tohoto zápasu bod, ne-li dva. Všechny nás mrzí, že jsme to nedotáhly do tie-breaku. V koncovce třetího setu rozhodovaly maličkosti. Jeden, možná dva balony. Srbky se po prvním setu rozpodávaly, takže to holky měly těžší na přihrávce. Tlačily a ukázaly, že jejich poslední místo určitě nic neznamená. Nemyslím si, že to zápas rozhodlo, protože jsme bojovaly dál, ale je to velká škoda, protože by nám hodně pomohlo, kdybychom vyhrály i druhý set. Když jsme byly menší, každý měl sen zablokovat Boškovičovou, takže mám v deníčku zakroužkované, že se mi to podařilo. Mám pozici, kdy jsem na smeči i na postu univerzálky a snažím se týmu pomoct, kdykoliv to jde. Na Moniku dnes byly soupeřky připravené, měla to těžké, takže jsem zkusila pomoct já. Věřím, že to takto nebude pořád a Monika ukáže, že je naše útočná síla. Já jsem ráda, že můžu pomoct, zaskočit za ni a doufám, že to týmu pomáhá.“
blokařka Ela Koulisiani: „Je škoda třetího setu, protože jsme byly nad soupeřkami, pokud se nepletu 23:20 a mohly jsme set dokončit. To nás mrzí, protože pak by se i ten čtvrtý mohl odvíjet jinak. Věřím ale tomu, že jsme tam všechny nechaly všechno. Srbsko je hrozně kvalitní tým, i když se jim VNL letos nedaří. To z nich ale nedělá špatný tým. Je to tým světového kalibru se světovými hráčkami, dneska možná Boškovičová dodala v koncovkách sebevědomí celému týmu, což bylo cítit. V Apeldoornu se nám líbí, jen jsme neměly dost možností trénovat. Máme za sebou jen jeden trénink v zápasové hale, takže během prvního zápasu si na ni vždy ještě trochu zvykáme. Věřím tomu, že zítra zase potrénujeme a bude to lepší.“
trenér Giannis Athanasopoulos: „Jsme smutní, protože ve třetím setu jsme opravdu měli šanci ukončit sadu a dostat se do vedení. Bohužel se to nepovedlo a ve čtvrtém setu už jsme neměli dost sebevědomí. I přesto jsem ale velmi spokojený s tím, jak bojujeme a nevzdáváme se, bez ohledu na skóre. Srbky jsou velmi fyzický tým a bylo vidět, že je pro nás složité je zastavit, když se dostanou do svého systému hry. Po druhém setu se nám nedařilo podávat s dostatečnou agresivitou, což byl také jeden z klíčových bodů utkání. Musíme se z toho poučit, zapomenout na to špatné a v následujících dnech se pokusit zlepšit a hrát co nejlépe.“
České volejbalistky vstoupily do třetího týdne VNL vedením 5:1 nad Srbkami, svou výhodu ale rychle ztratily a vedení si trpělivou hrou v poli a nad sítí musely vybudovat znovu. Srbské volejbalistky se díky agresivnímu servisu dotáhly i podruhé a otočily na 16:14. Bodové bloky Grozer a Koulisiani posunuly skóre na 21:20 pro Češky, které dokázaly získat první set poměrem 25:22.
České volejbalistky se prosazovaly na bloku a Jehlářová srovnávala v druhé sadě na 5:5. Vyrovnaná hra a kvalitní servis na obou stranách vyústily v český oddechový čas za stavu 9:11 a následné srovnání Mlejnkové na 11:11. Srbkám se opakovaně dařilo získávat brejkbol a zase ho ztrácet. Rozhodující byl pro Balkánky stav 20:18, který dokázaly proměnit v zisk setu.
Dlouhé výměny ve třetím setu končily díky trpělivosti v poli lépe pro hráčky v červeném, které získaly vedení 10:6. Agresivitu do útoku vnesla Svobodová, která zaskakovala na postu univerzálky. Srbky srovnaly na 14:14 po českých nepřesnostech v útoku, později dokázaly přetočit skóre na svou stranu, když zvýšily na 19:18. Valková na druhou přes vzala vedení zpět na českou stranu, její spoluhráčky vybojovaly dva setboly, svou šanci ale nevyužily a sadu ztratily.
Srbky ve čtvrtém setu brzy vedly 4:1 a 7:3. Dařilo se jim čapnout velké množství českých útoků a vypracovaly si vedení o šest bodů. Tříbodová česká série přiblížila skóre na 7:10, soupeřky ale znovu odskočily na 9:15. Zvrátit průběh utkání se už českým volejbalistkám bohužel nepodařilo.
Autor: Štěpán Sedláček, foto VNL