Překvapivě rychle a lehce si naši volejbalisté poradili s domácím Lotyšskem

Mužská část Golden European League 2022 pokračovala našim mužům zápasem v Lotyšsku, kde se nikdy nehraje lehce. Trenér Novák obměnil základní sestavu na pozici blokaře, univerzála a libera. Do základní sestavy nastoupil Sedláček, Šotola a Pfeffer. Od začátku náš tým dominoval a ani v jednom setu nepustil domácí zpět do zápasu. V základní skupině GEL zůstal náš reprezentační výběr jako jediný bez porážky. Po dnešní porážce Belgie v Estonsku, bude zřejmě pro náš tým nejdůležitější v postupové matematice domácí zápas s Estonskem.

Lotyšsko – Česká republika 0:3 (16:25, 15:25, 18:25)

Rozhodčí: Hakkarainen (FIN), Minins (LAT)

Počet diváků: 1550

Lotyšsko: Sauss, Freimanis, Platacs, Ozolinš, Svans, Skrüders, libero Kronbergs. Střídali: Šmits, Petrovs, Dardzans

Česká republika: Licek, Sedláček, Šotola, Galabov, Polák, Janouch, libero Pfeffer. Střídali: Bartůněk, Indra

Michal Gogol (trenér Lotyšska): „Musím ocenit hru Čechů, protože byli opravdu lepší ve většině činností, hráli jednoduše a přímočaře. Nám se nepodařilo chytit rytmus, všechny sety jsme začali špatně, byli jsme pod tlakem na servisu a měli jsme problém se side outem. Licek servíroval famózně. Pokaždé, když vám uteče začátek setu a dostanete se pod tlak, musíte reagovat, čekat na chyby, změnit taktiku a dotahovat. Dostali jsme se sice do hry ve třetím setu, ale nakonec jsme prohráli i ten a tím i celý zápas.“

Martin Licek (smečař ČR): „Dnes mě nejvíc bavilo, jak jsme všichni dobře podávali, a bylo vidět, že jsme Lotyše překvapili. U nich doma jsme podávali líp než oni a díky tomu jsme vyhráli. Doufám, že po přesunu do Karlových Varů dopadne druhý zápas s Lotyšskem úplně stejně.“

Jiří Novák (trenér ČR): „Jsem velmi spokojený s výsledkem. Takový průběh jsme nečekali, ale od začátku jsme si vždy vytvořili dostatečný náskok, k tomu abychom domácí udrželi pod tlakem. Ve třetím setu, kdy se trochu zvedli vinou naší laxnosti, jsme viděli, že Lotyši umí hrát. Dnešní výsledek i výsledky ve skupině nám nahrávají. Teď se musíme připravit pro klíčové domácí utkání, které musíme zvládnout. Důležité bude po komplikované cestě zregenerovat a k odvetě přistoupit se stoprocentní koncentrací, protože tento výsledek svádí k tomu, že si můžeme myslet, že to doma bude jednoduché. Ale takové mančafty musíme stále držet pod tlakem.“

Čeští hráči nastoupili v mírně pozměněné sestavě se Sedláčkem, Šotolou a Pfefferem na liberu. První podání s nálepkou esa patřilo Martinu Lickovi. Češi se ujali vedení 2:4 a náskok postupně dobrou obranou a využitými bodovkami navyšovali. Při podání domácího smečaře Dzolinse se ale nejprve esem a pak protiútokem Lotyši dostali do kontaktu na 5:6. Čechům se ale dařilo především hrou středem a Polák se Sedláčkem zaveleli do útoku na 8:11. Domácí drželi nad vodou útočně především univerzál Platacs, kterého čeští diváci mohou znát z extraligového Kladna. Stav 10:15 inspiroval domácího trenéra k prvnímu oddechovému času. Do provozní teploty se dostal i univerzál Šotola, který zpoza koncové čáry drtil Lotyše, kteří měli co dělat, aby míč udrželi. Z toho těžili čeští volejbalisté blokem a „poklice“ na 10:17 donutila domácí k dalšímu timeoutu. Za stavu 11:18 hlavní trenér Jiří Novák poslal do hry Bartůňka s Indrou pro udržení obrany na síti. Bylo vidět, že české kluky hra baví. Galabov se blýskl útokem na druhou přes ze zóny 6, Martin Licek nejprve parádičkou na síti a posléze čtyřmi esy ukončil set, 16:25.

Český tým neměl důvod ke změně sestavy a pokračoval v nastoleném tempu. Brzy šel do vedení 0:3. Time out domácích proto přišel rychle, 1:6. Jekot domácích fanynek neustal ani za stavu 2:8. Čtvrtý bod domácích měl konečně nápis „Made in Latvia“, protože předchozí tři byly z české produkce zkažených servisů. Výborná hra v obraně našim volejbalistům nesla ovoce a na tabuli svítil stav 8:16. I když český tým hrál v uvolněném duchu a nahrávač Janouch rozdával balony výborně, do hry opět vstoupilo dvojstřídání nahrávač/univerzál. Trenér Novák přibrzdil hru oddechovým časem při skóre 12:18, hlavně s cílem zkoncentrovat své borce do koncovky. To se povedlo, 15:25.

Lotyši zamíchali sestavou a Platacse zastoupil Dardzans. Úvod sady byl vcelku vyrovnaný, oběma týmům se dařilo ztrátovat. Kvůli tlaku na servisu vypotřeboval domácí trenér oba time outy už při stavu 7:13. A nový muž na hřišti, již zmiňovaný Dardzans, pomohl útokem korigovat na 10:13. Trenér Novák také stáhl své svěřence k lavičce. Za stavu 11:13 mohli diváci sledovat asi nejhezčí rozehru zápasu, kdy se Lotyši zavrtali snad i pod Teraflex a neskutečnou bojovností a s kapkou české nepřesnosti snížili a následně přidali eso na 12:13. Set se tedy opět dostal do vyrovnaného stavu. Hráči ve vínových dresech ucítili šanci a zabojovali. Naštěstí si Češi udrželi dostatečný čtyřbodový odstup a do koncovky šli za stavu 16:21. Koncovku třetího setu už svěřenci Jiřího Nováka drželi pevně v rukou a vítěznou tečku dala chyba v útoku domácích. Český tým tak mohl slavit další vítězství a tři body do tabulky skupiny C Golden European League.

Autor: Tomáš Jambor, foto CEV