Čeští reprezentanti si o postup na olympiádu zahrají v Brazílii

Ve švýcarském Lausanne los určil skupiny pro volejbalové kvalifikační turnaje na olympijské hry v Paříži 2024. Své soupeře tak poznali i naši reprezentanti. O postup na turnaj pod pěti kruhy se utkají v osmičlenné skupině od 30. září do 8. října 2023 v Brazílii.

Pro samotný los olympijské kvalifikace bylo ve hře 24 týmů. Ty jsou nyní rozděleny do tří osmičlenných skupin. Rozhodovalo se také o turnajových lokacích. Jednotlivé skupiny odehrají muži v Číně, Japonsku a Brazílii.

Výběr Jiřího Nováka se o postup na olympijské hry utká v rámci skupiny A v Brazílii s domácími volejbalisty a reprezentanty Itálie, Íránu, Kuby, Ukrajiny, Německa a Kataru.

Skupina to je těžká. Ale která v této konkurenci není? Máme v ní čtyři evropské týmy, které budou mít léto hodně nabité. Samozřejmě jsou tam i týmy, které se mohou soustředit v podstatě jen na olympijskou kvalifikaci. Katar máme trochu osahaný z Challenger Cupu, kde jsme s nimi hráli přátelské zápasy a víme, že jsou hratelní. Brazílie, Itálie, Írán a Kuba jsou čtyři těžcí soupeři. Pro nás to bude obrovská zkušenost, jen mě trošičku mrzí, že tam není víc soupeřů, se kterými se tak často nepotkáváme. Ale tak to prostě je a těšíme se do Ria,“ řekl trenér mužů Jiří Novák.

Volejbalových soutěží na olympijských hrách v Paříži 2024 se zúčastní v obou kategoriích 12 týmů. Francie má jako hostitelská země zajištěnu účast v mužské i ženské soutěži. Zbývajících 11 míst bude rozděleno ve dvoustupňovém kvalifikačním procesu. O šest míst pro olympijskou kvótu se bude bojovat právě během olympijských kvalifikačních turnajů, kterých se účastní 24 nejlepších týmů podle světového žebříčku FIVB, rozdělených do tří skupin po osmi kolektivech. Dva nejlepší týmy z každé skupiny se přímo kvalifikují do Paříže. Zbývajících pět míst bude obsazeno výběrem pěti nejlepších dosud nekvalifikovaných týmů podle světového rankingu FIVB ke konci skupinové fáze volejbalové Nations League 2024.

 

Autor: Štěpán Sedláček