Radost 2007

Trochu podivný název a spojení. Číslovka 2007 je jasný odkaz na ročník  2007/2008, tedy nová Lvíčata (Lvíčata 2005/2006 už podzim absolvují jako RD kadetů, protože už v lednu 2022 je čeká kvalifikace na ME Kadetů) a slovo „Radost“ je prostě radost v plném významu, jak toto slovo lze chápat. Teď je ovšem důležité vysvětlit, proč je slovo „Radost“ užito ve spojení s číslovkou 2007.

Vysvětlení je jednoduché. 2007 je ročník, který je teď středem zájmu při vytváření budoucího RD Lvíčat (oficiálně od 1. 7. 2022). Přes problémy s covidem, se na jaře uskutečnily dva kempy tohoto ročníku a na podzim k tomuto datu má ročník 2007 za sebou dva další dva kempy. Jeden v Mikulově od 16. - 19. 9. 2021 pro hráče z Moravy a druhý v Kutné Hoře od 30. 9. - 3. 10. 2021. Na obou kempech se již podíleli dva trenéři, kteří by měli vytvořit budoucí realizační tým RD Lvíčat 2007 a to Petr Konopka z Karlovarska a Aleš Správka z Dukly Liberec. Obou kempů se zúčastnila také fyzioterapeutka Bára Jakovcová.

A teď proč „Radost“. Opět velice jednoduché vysvětlení. Přes obavy z výkonnosti po covidu hráči na obou kempech prokázali velice slušnou výkonnost a je už teď jasné, že ročník 2007 nebude zaostávat za ročníky předcházejícími a to nejen výkonnostně, ale ani somaticky. Protože ročník 2007 je již mým šestým ročníkem (ročníky 97, 99, 01, 03, 05) mám docela slušný přehled o úrovni mládežnického volejbalu do 15 let, tak jak se proměňuje v čase. Můj názor, který není vždy všemi akceptován, je, že se hráči, přicházející do RD v tomto časovém úseku, zlepšují. Práce trenérů v žákovském věku má jasný zlepšující se trend. Hráči přicházejí do prvních reprezentačních kempů lépe připraveni, jak po technické, tak i po fyzické stránce. A není to jen můj dojem. Dokazují to testy SpS a také SCM, které již více než 12 let děláme stejnou metodikou a ty jasně ukazují zlepšení v oblasti fyzických předpokladů (hlavně výška, dosah při výskoku). Testy jsou tvrdá data, lepší herní činnosti jsou již větším oříškem k dokazování, že hráči jsou lépe připraveni.

Již od ročníku 97 jsem měl dojem, že úroveň bagrování, odbíjení prsty je lepší než u ročníků, které jsem také buď trénoval (1989) nebo se přímo podílel na jejich sestavování (RD 91, 93, 95). S čím jsem měl vždy velký problém při vybírání do Lvíčat, byla pádová technika, obratnost. V tomto směru mám i písemné důkazy. Počínaje ročníkem 97 jsem vždy ve 14 letech udělal jednoduchý test na tři pádové techniky – převal, placku a rybičku. Vždy je oznámkoval klasicky 1 až 5. To mám vždy ve svých sešitech jmenovitě zaznamenáno. Již ročník 2005 prokázal velké zlepšení, kdy známka 2 a horší byla pouze u necelé třetiny hráčů (vždy účast řádově 60 hráčů). Ročník 2007 (též řádově 60 hráčů) měl známku 2 a horší v řádu jednotek a nepřekročil počet prstů na jedné ruce. Pádová technika sama o sobě neznamená lepší hru v poli, ale značí to, že v klubech se tomu věnují.

Samozřejmě, že ne vše je v ideálním stavu. Kde nás v současné době tlačí technika, dle mého názoru, nejvíce? Je to to nejatraktivnější a to je smečařský úder. Což je celý pohybový komplex, kde jsou důležité věci (zapažování, postavení nohou, natočení atd.), ale co je nejvíce problematické, je pohyb smečařské ruky. Jestliže vezmu číslici 60 hráčů, tak zhruba dvě třetiny mají tzv. krátkou ruku (náš specifický název). Tento článek není míněn metodicky a není primárně o metodice. Má informovat o činnosti a upozornit, co se dělá dobře a co naopak se nedělá dobře. Vše i v kontextu toho, že naprostá většina hráčů 2007 prošla jak Benjmínky, tak i Nadějemi. Samozřejmě, že do toho zasáhl covid, někteří i rok a půl trénovali s malým objemem. Myslím si, že tak jako se podařilo do mládežnického hnutí implantovat názor na bagrování a na pádovou techniku, střelbu a další, je teď čas na to udělat „metodickou kampaň“ ohledně práce ruky při smečování.

Slovo „Radost“ mě napadlo ještě v jedné souvislosti a měl jsem tehdy doslova pálení prstů, které se už, už chtěli o tehdejší radost podělit, ale potlačil jsem to, protože už mám nějaký věk a mám být moudrý a uvážlivý (to je samozřejmě trochu vtip) a hlavně nechtěl jsem předbíhat událostem. Honza Svoboda dával dohromady družstvo na MS ročníku 2001 v Itálii. A protože jsme oba v ČVS a já oba ročníky 2001 a 2003 dával kdysi dohromady, požádal mě o radu ohledně nominace, která měla být právě složená z obou ročníků 03 a 01. VT bylo v Teplicích a když jsem vešel do haly a chvilku se rozkoukával, byl jsem trochu naměkko. Prostě 18 hráčů a každý nějaká vzpomínka, nějaká intimnost a teď tam nastupovali proti skoro kompletním Lvům Praha. Byla „radost“ se dívat na zápas a nechat si hlavou proudit myšlenky, co všechno tito hráči a další z ročníků 97, 99, 2005 by mohli jednou dokázat, když tady ve dvaceti, ale i v osmnácti letech, hrají výborný a vyrovnaný zápas se Lvi Praha. Zápas skončil 3:2 pro Lvy, ale cesta domů byla krásně snová. MS dopadlo, tak jak dopadlo. Družstvo hrálo výborný volejbal a postup do historické „čtyřky“ na MS unikl jen o vlásek. Jen mi to utvrdilo v názoru, že v současné době se podařilo ČVS najít relativně optimální systém na přípravu hráčů do 18 let. Projekty Minivolejbal, Benjamínci, Naděje, Lvíčata a 100denní příprava RD do věku kadetů, nesou ovoce, ale k tomu, aby se toto vše proměnilo v medaile v seniorech, je třeba další systémové kroky. A ty teď musí přijít, pokud nechceme vše, co se udělalo tam „dole“ nechat vyšumět do ztracena.

 

Autor: Jiří Zach - svazový trenér mládeže – chlapci