Naše reprezentační osmnáctka veze z Itálie evropské stříbro

Po třech letech se ve finále ME U18 potkali „staří známí“. V roce 2017 jsme se radovali my, letos to byli Italové. Naši kadeti přes prohru ve finále ukázali, že patří mezi evropskou špičku a letošní medaile nemusí být posledním úspěchem tohoto ročníku.

Česká republika – Itálie 0:3 (23:25, 16:25, 18:25)

Rozhodčí: Khuc (BEL), Portela (POR)

Hráno bez diváků

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Fabikovič, Bukáček, Kollátor, Jirásek, Klajmon, Bryknar, libero Struška. Střídali: Ureš, Pelikán, Roman

Hosté: Rossi, Quagliozzi, Porro, Balestra, Boninfante, Zoratti, libero Laurenzano. Střídal: Staforini

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

Šimon Bryknar (kapitán): „Prohra ve finále mrzí, Italové byli dnes ve všem lepší.“

Jan Svoboda (trenér): „Myslím si, že nám dnes nedali Italové šanci, propadli jsme na příjmu, což pro nás byla nezvyklá situace. Nestalo se nám to ani v přípravě, ani tady na turnaji, pak jsme chybovali na nahrávce, na útoku. Italům gratuluji.“

Popis utkání:

Finále mezi domácí Itálií a našimi borci začalo v Lecce přesně podle programu, boj o zlato z ME U18 se rozjel. Oba týmy jsou soustředěné, plné odhodlání. Hned tlačíme na servisu, Italové se nás drží. U nás se malinko projevuje nervozita, dvě chyby na útoku a eso Italů znamená stav 4:7. Pokračování je dále vyrovnané a zjišťujeme, že dnes proti sobě máme i dalšího soupeře - lajnové rozhodčí. Nicméně další nepřesnosti na našem příjmu dovolují Italům odskočit na 8:12. Nejde nám bránit italského univerzála. Nepřesnosti jsou k vidění i u Italů, Kollátor zaznamenává asi svůj nejjednodušší bod na turnaji. A když Klajmon přidá svůj pověstný blok, snižujeme na 12:13 a Italové si berou time out.  Po vyrovnání na 14:14 jde na servis italský nahrávač Boninfante a tomu tato činnost jde, ale i s trochou štěstí otáčíme. I dále přibývá skóre pouze po bodu na každé straně, za stavu 22:21 nevyužíváme možnost na odskočení, Italové srovnávají a po technickém útoku jdou do vedení 22:23. Ani další pokus na ztrátu nevyužíváme (22:24) a přichází time out našeho trenéra. Fabikovič odvrací první setbol, oddechový čas si berou tentokrát Italové. Set ale nakonec získává domácí tým díky útoku ze zóny 6.

I v druhé setu pokračuje bitva o každý míč, je ale cítit, že naši hráči stále nesetřásli finálovou nervozitu. Na útoku hledá Bryknar marně hráče, který by stabilně zakončoval. Za stavu 7:11 přichází na hřiště Ureš, hned spolehlivě přihrává. Ztrátujeme, Bukáček přidává eso, bojujeme. Jirásek přitvrzuje na útoku, Kollátor na servisu. Místo vyrovnání, ale přichází další dvě chyby na útoku. Na naší straně dochází k dvojstřídání, do hry naskakuje Roman a Pelikán (11:15). Vzápětí přichází další eso Italů a Honza Svoboda přerušuje italský tlak. Nic nám nefunguje, domácí jsou v tranzu, vše jim vychází. Konečné skóre je 16:25, prohráváme tedy 0:2, a jestliže chceme pomýšlet na výhru, tak potřebujeme najít pohodu a výkon z utkání proti Bulharsku.

Do třetího setu nastupujeme s Urešem v základní sestavě místo Fabikoviče, Italové ke změnám zatím nemají důvod. A nemají ho ani v průběhu setu, v naší hře se objevují stále nepřesnosti, 1:4. Do většího náskoku už Italy nepouštíme, ale odbrzděný náš výkon stále není. Za stavu 11:13 Italové přidávají další dva body a situace je kritická. I přes střídání a oddechové časy ke zvratu nedochází. Prohráváme 0:3.

Ve finále jsme se ani nepřiblížili výkonu, který zdobil náš tým po většinu turnaje, zradil nás příjem, podání. Italové ničím nepřekvapili. Bereme tedy stříbro, kvalifikovali jsme se na další MS této věkové kategorie. Je to náš nesporný úspěch. Klukům patří i přes dnešní prohru gratulace za konečné umístění i za jejich výkony. Už toho z volejbalu umí hodně, ale ještě se toho mohou i hodně naučit. Věřím, že tomu tak bude. Jedině tak budou mít šanci si zahrát závěrečné boje na ME, MS nebo OH.

Bronz patří Polsku, které dnes porazilo Bulharsko 3:1. Do All-star týmu ME U18 byl vybrán náš kapitán, nahrávač Šimon Bryknar a blokař Jakub Klajmon.

Konečné pořadí ME U18 2020:

  1. Itálie
  2. Česká republika
  3. Polsko
  4. Bulharsko
  5. Německo
  6. Belgie
  7. Turecko
  8. Bělorusko

Všechny informace o ME U18 ZDE

 

Autor: Miloslav Javůrek