Partnerská škola „ZŠ Český Krumlov, Za Nádražím“ aneb u Záhořů

Běh života je někdy docela legrační. V krátké časovém úseku se třem školám uděloval titul Partnerská škola ČVS a u všech třech základních škol lze vystopovat jednu základní podobnost. Ve všech třech školách pracuje silná osobnost, která drží na svých školách volejbal na vysoké úrovni (Kolín - Šotola, Znojmo – Kasan, Český Krumlov – Záhoř). Takže zvolení názvu článku pojednávající o předání titulu Partnerská škola se přímo nabízelo.

Učitel TV a volejbalový trenér je tak svázán s volejbalem v Českém Krumlově, že když se řekne Český Krumlov, okamžitě se na mém mozkovém displeji objeví Oldřich Záhoř a samozřejmě stejně v opačné případě. ZŠ Český Krumlov není v projektu Partnerská škola ČVS žádným nováčkem. Byla už v té první partě „partnerských škol“ před více než 12 lety.

Bohužel letošního předávání titulu PŠ ČVS jsem se nemohl pro jiné povinnosti zúčastnit osobně a zatupoval mě J. Svoboda. Samozřejmě přivezl fotografie a na těch to vypadalo jako již tradiční předávání za účasti ředitelky školy Mgr. Ivana Severové, starosty Alexandra Nográdyho, trenérky Lenky Fialové a samozřejmě a jak jinak Mgr. Oldřicha Záhoře. Na moje otázky, jestli bylo něco na předávání zajímavého, měl klasické odpovědi. Mluvilo se obecně o sportu, o podmínkách na škole, zaznělo několik povzdechnutí nad úrovní pohybových schopností dnešních dětí. A pak najednou zaznělo něco, co mi udělalo obrovskou radost. Paní ředitelka mluvila o tom, že v prvních dvou ročnících na prvním stupni, mají děti tři povinné hodiny TV, že by rádi i více, ale zatím jen ty dva ročníky. O tom, že jediná cesta, jak změnit neustále se zhoršující se fyzickou zdatnost našich dětí, je zvýšení počtů povinné TV na školách. Absolvoval jsem na toto téma nespočet diskusí a to i s lidmi tzv. vlivnými, mající vysoké postavení v hierarchii školství nebo sportu. Seznámil jsem se spoustou iniciativ, které si daly do vínku práci s dětmi a jejich zlepšení fyzické kondice. Naposledy to byla již velmi tradiční konference na poslední  ODM v Českých Budějovicích. Účast snad všech důležitých hráčů na poli sportu, jeho financování, kvality, organizace. Vyslechl jsem si opět spoustu nápadů od trenérů, učitelů, jak na to jít, ale až v závěru celé konference zaznělo to správné řešení. A to řešení je prajednoduché.

Kdysi dávno Marie Terezie chtěla pozvednout svůj stát na úroveň Francie, Německa apod. Jediná myslitelná věc byla naučit lidi číst, psát a počítat, a tak zavedla povinnou školní docházku. Problémy, které s tím vznikly, byly až nápadně podobné těm našim. Málo budov, málo učitelů, rodiče se zoufale bránili (dítě bylo levnou pracovní silou) a leckde museli zasahovat četníci. Marie Terezie to dokázala a mimo jiné proto, že to tak trochu bylo otázkou života a smrti. Neustále brečíme nad obezitou, slabou kondicí dítě, neochotou se hýbat, ale jediný, kdo to může změnit je stát. Má proto všechny předpoklady - peníze, zákony, odborníky, prostory. Jestliže chceme po škole, aby děti naučila počítat, psát, musíme po ní také chtít, aby děti naučila se hýbat, protože život se změnil a nikdo jiný to udělat neumí. Prostě hodina TV denně s odborným vedením. Třeba Maďarsko to tak má a kdo dával pozor, tak mohl docela jednoduše poznat, jak Maďarsko v poslední době stoupá ve sportu. Ovšem hlavním smyslem jedné hodiny denně TV nejsou medaile, hlavním cílem je lepší zdraví a kondice dětí.

Omlouvám se, jsem učitel TV a dost mě to celý můj profesní život trápilo, a to nejen když jsem učil, ale i na ČVS. Smekám před p. ředitelkou Mgr. Ivanou Severovou a dovedu si představit ty tvrdé rozhovory s rodiči, učiteli, který předmět ano a který ne. Na prvním stupni není důležitějšího předmětu než je TV a ostatní výchovy.  Hrozně moc paní ředitelce fandím a jsem rád, že právě taková škola je zařazena do projektu „Partnerská škola ČVS“.

Držím palce a tajně doufám, že p. ředitelka Mgr. Ivana Severová bude mít v nejbližší době další následovníky.

 

Autor: Jiří Zach - svazový trenér mládeže ČVS - chlapci