V extralize žen zůstává bez jediné porážky už jen olomoucká Šantovka

Šlágr 3. kola Volejbalové extraligy žen 2024/25 v Liberci ovládla bez ztráty setu olomoucká Šantovka a je tak jediným týmem soutěže bez porážky. První domácí utkání se podařilo pražskému Olympu, který přehrál Frýdek-Místek. Volejbalistky Šternberku se i přes slibný začátek utkání s Ostravou prvního bodu do tabulky nedočkaly. Až nečekaně vyrovnané utkání odehrály přerovské Zubřice na palubovce Prostějova a domácímu celku podlehly až v tie-breaku. Brněnské derby pro sebe ukořistily Šelmy.

VK DUKLA LIBEREC – VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP

Dukla Liberec vyzvala ve 3. kole volejbalové extraligy žen Šantovku Olomouc. Oba dosud neporažené týmy nastoupily s jasným cílem. Diváci očekávali vyrovnaný zápas, ale Olomouc naprosto převálcovala domácí tým. Liberec bojoval, ale na výhru to nestačilo. Tři body do tabulky si tak připsala Olomouc.

VK Dukla Liberec – VK Šantovka Olomouc UP 0:3 (19:25, 22:25, 22:25)

Rozhodčí: Tomáš Ostranský, Dominik Činátl

Počet diváků: 317

Domácí: Godoi, Lankhorst, Šulcová, Körmendyová, Formánková, Pavlíková, libero Kolářová. Střídaly: Silva, Pragerová, Fixová, Brunclíková

Hosté: Gerotto, Bajusz, J. Smolková, Nowak, Pereira, Frankevych, libero Chaloupková. Střídaly: M. Smolková, Nečasová

Lucie Kolářová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Hodnotí se to velice špatně. My jsme vůbec nechytly začátek zápasu, dostávaly jsme „hroznou kládu“. Nás to velmi mrzí, protože je to před domácími fanoušky. Myslím si, že je výsledek 3:0 ostudný, i když dvě koncovky, ale nás to mrzí. Olomouc si to uhrála jako zkušené družstvo. Dvě koncovky vyhrála, a to nás stálo dnešní zápas, ale jak říkám, 3:0 doma, to je prostě špatná vizitka. Musíme s tím něco udělat, protože ani zápas ve Frýdku nebyl úplně ideální. Doufejme, že další zápas se nám povede líp.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratulace soupeři, protože hrál dobře a bezchybně. My jsme natropili strašně moc nevynucených chyb a kazili jsme servis, což by v domácím prostředí měla být naše výhoda. Soupeř předvedl koncentrovaný výkon a my jsme se dnes trápili ve všech činnostech.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Šantovka Olomouc UP): „Do utkání jsme vstoupily dobře. Soupeře jsme tlačily na servisu, ale jak už to u nás bývá, druhý set jsme trošku polevily. Nebyly jsme schopné dát servis, ale povedla se nám koncovka, a tím jsme Liberec dostaly ještě víc pod tlak. Třetí set byl ve stejné režii, tam jsme byly pod tlakem, protože jsme nemohly dát kvalitní servis, ale s bojovností jsme to zvládly a jsme rády za tři body.“

Patrik Minda (asistent trenéra VK Šantovka Olomouc UP): „Jsme rádi, že jsme to dneska zvládli za tři body. Byl to náročný zápas, ale zvládli jsme velmi dobře dvě koncovky a splnili jsme všechny taktické pokyny, které jsme měli, takže odvážíme tři body a jsme velmi šťastní.“

Olomouc vstoupila do utkání s velkou razancí. Hned na začátku se dostala do tříbodového vedení. Dukla se snažila náskok stáhnou, ale marně. Nepomohl ani oddechový čas trenéra Gálíka za stavu 3:8. Liberec se sice snažil, ale Olomouci se dařilo vše, na co sáhla. První set byl v jasné režii Šantovky, která vyhrála 25:19.

Do druhého setu opět vstupuje lépe Olomouc. Za stavu 2:6 vystřídal trenér domácích Caroline Formánkovou a do hry se dostala Jana Fixová. Liberec se s příchodem nové hráčky zvedl a přiblížil se na rozdíl jednoho jediného bodu. Trenér hostů také zamíchal se sestavou, když do hry poslal smečařku Michaelu Smolkovou. Domácí se poprvé dostávají do vedení za stavu 20:19, kdy si trenér hostů bere oddechový čas. Vyrovnanou koncovku utnul obrovský dvojblok Šantovky. V druhém setu vítězí Olomouc 25:22.

Ve třetím setu pro změnu začala lépe Dukla, avšak Olomouc se držela těsně za ní. Šantovka nakonec Liberec dohnala a ujala se vedení. Dukla si ale nenechala soupeřky utéct. Za stavu 16:16 dochází k dalšímu srovnání. Olomouc ale v koncovce odskakuje. Za stavu 20:23 trenér domácích střídá Lucii Šulcovou za Caroline Formánkovou. Dukla sice stáhla na 22:24, ale povedená smeč Josefíny Smolkové hru ukončuje. Olomouc vítězí bez ztráty jediného setu.

Autor: Denisa Kováčová, foto Adriana Micáková

TJ SOKOL ŠTERNBERK - TJ OSTRAVA

Ostravské volejbalistky si odváží ze Šternberka tři body. Domácí volejbalistky získaly první set, druhý vyrovnaný nakonec patřil soupeřkám z Ostravy.  Totéž platilo i v druhém a třetím vyrovnaném setu. Domácí Sokol zatím marně čeká na první body.

TJ Sokol Šternberk – TJ Ostrava 1:3 (25:22, 19:25, 23:25, 13:25)

Rozhodčí: Lubo Machado Olga, Luboš Pecháček

Počet diváků: 122

Domácí: Dvořáčková, Valentová, Kořínková, Látalová, Šotkovská, Holubcová, libero Brink. Střídaly: Dovhodshapko, Laifrová, Kaminska

Hosté: Hadáčková, Kašparová, Kojdová, Jedličková, Štrbová, Jasečková  libera Slavíková, Tobiášová. Střídaly: Mikelová, Jakuškina,  Hublová, Chládková

Klára Dvořáčková (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Dnešní zápas se nám v prvním setu dařilo přehrávat soupeřky. Další sety byly vyrovnané, škoda třetího setu, kdy jsme v koncovce nedokázaly soupeřky přehrát. Potřebujeme větší souhru a více klidu v koncovkách setů.“

Miroslav Jehlář (trenér TJ Sokol Šternberk): „Z dnešního zápasu si musíme vzít ponaučení a makat dál. Byli jsme Ostravě vyrovnanými soupeřkami. Nedařilo se nám ale v rozhodujících fázích získat hru na svou stranu a především v třetím setu za stavu 23:23 jsme promarnili šanci na tie break.“

Michaela Hadáčková (kapitánka TJ Ostrava): Jsem moc ráda za tři body. Po prvním setu, kdy na nás soupeř vletěl, my jsme snad byly ještě někde v lese v Rumunsku, ale jsem pyšná na tým, že přes únavu jsme to zvládly za tři body a na tohle musíme navázat dál. Já jsem spokojená, bereme tři body a to je všechno.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „V podstatě set a půl do nás soupeř bušil, neměl co ztratit, vycházelo mu to. Pak jsme to postupně začali přetáčet a jsem rád, že bereme tři body, protože víme, že loni jsme tu hráli tři dva a víme, že tady prostě to není jednoduché, když se soupeři daří. My jsme dneska strašně špatně bránili a byli jsme vláční, ale pak jsme to otočili a to je pro nás důležité, protože prostě takhle to je. Stejně tak jako my jsme v Targovišti možná si zasloužili bod nebo dva za bojovnost, tak možná mladý kočky ze Šternberka by si taky dneska zasloužily třeba bod za tiebreak, ale takhle to je a já jim přeji, ať vyhrávaj další zápasy a my se koncentrujeme už na středeční zápas v poháru.“

První set patřil po celou dobu domácím hráčkám, vedly 13:5 (oddechový čas Ostravy), 20:15 a konečný výsledek první sady byl 25:20.

Druhý set vedly domácí hráčky až do stavu16:15. Pak si vzaly time hráčky Ostravy a utkání začaly otáčet (17:18, 18:24). Set skončil za stavu 19:25.

Ve třetím setu se zkraje dařilo hostům (16:17), pak se ale domácím podařilo vyrovnat 21:21, 22:22, 23:23, ale koncovka patřila soupeřkám – 23:25.

Ćtvrtý set již byl celý v režii hostujících volejbalistek (11:20) a skončil v poměru 13:25.

Domácí tým podal jako celek bojový výkon, ale potřebuje ještě větší souhru.

Autor: Libor Svoboda, foto Petr Jehlář

PVK OLYMP PRAHA – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

V rámci třetího kola nejvyšší české volejbalové soutěže nastoupily proti sobě celky Olympu a Frýdku-Místku. Oba soupeři měli před vzájemným duelem shodnou bilanci - jedno vítězství a jednu porážku. Domácí halu uhájil Olymp po vítězství 3:1.

PVK Olymp Praha – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:1 (25:16, 22:25, 27:25, 25:15)

Rozhodčí: Lenert A., Kohlmann T.

Počet diváků: 80

Domácí: Hodanová, Žáková, Brancuská, Průšová, Gajdová, Vlčková, libero Dostálová. Střídaly: Drahorádová, Semanová, Šmídová, Pokorná

Hosté: Borawska, Fukalová, Maciagowski, Bauerová, Strušková, Legien, libera Kulová, Šrámková. Střídaly: Böhmová, Michalčíková, Motalová

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Před začátkem utkání jsme si přečetly, že se tady Frýdku hraje špatně, tak to nás nakoplo a chtěly jsme to potvrdit. Do utkání jsme vstoupily velmi dobře, tlačily jsme servisem a myslím, že jsme první set v klidu vyhrály. Pak ale Frýdek ukázal, že nám sem nepřijel darovat body zadarmo. Jako klíčové se ukázala otočka v koncovce třetího setu, kdy jsme smazaly náskok čtyř bodů. Po takto získané třetí sadě jsme byly psychicky na koni, což se potvrdilo v úvodu čtvrté sady, kterou se nám pak podařilo dotáhnout do vítězného konce. Chválím celý tým.

Lukáš Miček (trenér PVK Olymp Praha): „Pro nás to byl první domácí zápas – jak pro hráčky, tak asi i pro mě, v nové roli. Jsem rád za tři body, jak už bylo řečeno, nebyl to vůbec jednoduchý zápas. Zdá se, že tento rok budou týmy velmi vyrovnané a každý může porazit každého. I já vidím jako rozhodující moment závěr třetího setu, kdy jsme prohrávali o čtyři body a podařilo se nám to zvrátit. A ve čtvrtém setu už jsme to zvládli dotáhnout.“

Veronika Strušková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Dneska to byl hodně těžký zápas – chtěla bych pogratulovat domácím k výhře, kteří předvedli skvělý výkon. My jsme taky první tři sety hrály dobře, ale v těch rozhodujících momentech má Olymp ve svých řadách hráčku, která si je schopná poradit a složit balón. Koncovka třetího setu rozhodla celé utkání. My jsme do něj daly všechny síly, bohužel jsme prohrály a jak to v ženském sportu bývá, je pak těžké se na tu vlnu nabudit. Za mě pěkný sport dneska.“

Alexandra Dedková (trenérka TJ Sokol Frýdek-Místek): „I já gratuluji soupeři. My jsme do zápasu vstoupily dost vlažně. Další dva sety byly z naší strany o hodně lepší a myslím, že jsme měly i navrch, útočně i obranou. Nicméně nepovedená koncovka třetího setu rozhodla celý zápas. Zranila se nám hráčka a bohužel jsme na to nedokázaly dobře reagovat. Asi poprvé jsem u svého týmu zaregistrovala, že po takto prohraném setu složil zbraně, což se mi samozřejmě nelíbí a doufám, že se to nebude opakovat.“

Úvod utkání patří domácímu Olympu, který se dostává do vedení 5:2. Po bloku domácích reaguje trenérka hostí oddechovým časem. Až za stavu 10:2 se daří Frýdku otočit postavení a posunout se. Rozdíl ve skóre se nemění ani před koncovkou. Aut z podání hostujících hráček přináší první setbol domácích, který ihned proměňuje útokem domácí smečařka.

Na začátku druhé sady jdou domácí do vedení 2:0, ale poté se hra Olympu zadrhla. Za stavu 3:7 sahá k prvnímu oddechovému času domácí trenér. Ani to moc nepomáhá a Frýdek jde do vedení 7:13. Poté se domácí hráčky vzpamatovávají a do koncovky se jde za stavu 19:19. Stav je jak na houpačce a Frýdek si opět vytváří bodový náskok, který se mu podaří udržet do konce a srovnává stav setů na 1:1.

Vstup do třetí sady se více daří Olympu – 5:3, 11:8. Po time-outu hostí se stav srovnává na 12:12. Frýdek je v této chvíli lepší a vytváří si čtyřbodové vedení – 13:17, 16:20. Úplný závěr je vyrovnaný. Při setbolech Frýdku kazí jeho hráčky servisy. Olymp svůj druhý setbol proměňuje a ujímá se vedení 2:1 na sety.

Čtvrtý set je na jeho počátku vyrovnaný, ale poté se Olympu daří odskočit, 4:4 - 7:4. Hostům nepomáhají ani oddechové časy a náskok narůstá až do stavu 18:9. Mečbol přináší chyba na podání Frýdku, aby v další rozehře přišla chyba na útoku frýdecko-místeckých hráček. Vítězství si v dnešním zápase připisuje domácí Olymp 3:1.

Autor: Michal Grivalský

VK PROSTĚJOV – VOLEJBAL PŘEROV

I do třetice v extralize žen ČR 2024/25 měl zápas prostějovských volejbalistek podobu dlouhého tiebreakového dramatu. Maximální počet setů se konal též ve 3. kole soutěže proti Přerovu, který tím způsobil další dílčí překvapení. Byť si těsné vítězství nakonec připsal favorizovaný VK, jenž však chtěl na vlastním hřišti rozhodně víc než dva body do tabulky.

VK Prostějov – Volejbal Přerov 3:2 (20:25, 25:14, 25:16, 23:25, 15:6)

Rozhodčí: Němeček L., Peloušek J.

Počet diváků: 380

Domácí: Ferreira, Dvořáková, Bažó, Kvapilová, Herdová, Vyklická, libero Chevalierová. Střídala: Pavlová

Hosté: Warmington, Zatloukalová, Mickelson, Makoňová, Stefánsdóttir, Ternava, libero Kulová. Střídaly: Tinklová, Hrudíková, Hůsková, Šrámková

Lucia Herdová (smečařka VK Prostějov): „Nečekaly jsme, že to proti Přerovu bude jednoduché, ale určitě jsme chtěly vyhrát za tři body. Což se nám nepodařilo kvůli prvnímu setu, který byl nervózní a špatně jsme v něm přihrávaly. To se nám pak povedlo zlepšit, další dva sety byly z naší strany fajn. Bohužel ve čtvrtém setu jsme zase dělaly chyby v nevhodných momentech, což musíme odstranit. Nakonec jsme rády i za dva body díky dobře zvládnutému tiebreaku.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „My jsme na začátku utkání špatně přihrávali, celkově byli dost nejistí a trvalo nám set, než jsme se dostali do trochu solidní hry. Nicméně i přes určitou křečovitost v některých fázích zápasu jsme nakonec vyšli o něco lépe ve většině činností od útoku přes přihrávku až po bloky. Přesto bylo střetnutí poměrně vyrovnané a na nás bylo vidět, že ještě potřebujeme víc času na práci. Při trénincích už je zlepšení patrné. A věřím, že ho výrazněji ukážeme i v příštích utkáních.“

Aneta Hůsková (kapitánka Volejbal Přerov): „Gratuluji soupeři k vítězství, porážky je škoda. Myslím, že v prvním setu jsme hrály dobře a využily toho, naopak škoda druhého i třetího setu, kdy jsme vypnuly a přestaly útočit. Ve čtvrtém jsme se zase zvedly, ale tiebreak nám už bohužel nevyšel. Odjíždíme tak s porážkou, zároveň však s jedním získaným bodem. Aspoň něco.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Já si myslím, že to bylo správné derby na pět setů. Mrzí mě ten druhý, kde jsme nechali domácí rozehrát a dostat se zpod deky, zatímco nám se v prvním setu všechno dařilo, dobře jsme servírovali. Každopádně mám radost, že jsme zlomili v náš prospěch čtvrtou sadu, byť jsme postupně přicházeli o dost setbolů. Tiebreak asi rozhodly větší zkušenosti Prostějova, který se nebál a lépe podával, my jsme tam nebyli tak důrazní. Spíš bojácní a naivní v útoku, což rozhodlo.“

Začátek střetnutí byl vyrovnaný. První větší nápor se povedl domácímu týmu, jenž při podání Lucie Herdové otočil z 3:4 na 7:4. Soupeřky však hned snížily (7:6), dařil se jim kvalitní servis a uprostřed zahajovací části si vzaly vedení zpět (11:9 - 12:13). Vékáčku haprovala přihrávka i obrana, hůř se prosazovalo také útokem, chybovalo. A komplexně lepší Zubřice navyšovaly svůj náskok, až úvodní sadu zaslouženě získaly - 20:25.

Prostějovanky se nacházely hodně dole, ale za stavu 3:3 v druhé periodě se chytily třemi úspěšnými bloky za sebou (7:3). Nicméně trvalejší tlak favoritek ještě nepřicházel, neboť hostující Přerov držel poměrně vysoký herní level a vzdoroval. Teprve při skóre 11:9 spadl do krize, při výborném servisu Nikoly Kvapilové dlouho nedokázal otočit. A výrazný progres výkonu VK zařídil jeho sedmibodový trhák na 20:10. Tím pádem bylo zanedlouho setově srovnáno - 25:14.

Vlčkovy svěřenkyně doplatily na to, že náhle mnohem víc kazily, nejen podání. Zatímco z Čadových oveček se ke Kvapilové přidala skvělou ofenzivní pasáží Lucia Herdová, kolektivní produkce vystřelila z podprůměru o poznání výš. Což platilo i na startu třetího dějství (3:0), načež se přerovské družstvo z nejhoršího vzpamatovalo. Přesto papírově silnější mančaft udržoval převahu, přes občasné hrubky na obou stranách. Klíčový význam přitom mělo zvýšení z 11:9 na 15:10, potom už se žádné drama nekonalo. Právě naopak - 25:16.

Obhájkyně extraligového bronzu měly jasně navrch, ovšem nabranou pohodu musely ještě potvrdit ve čtvrtém dílu. To však nešlo tak hladce, protože protivnice je dostaly ven z komfortní zóny povedeným odpichem (1:0 - 1:4, 2:7). Prostějovské plejerky rázem vypadly úplně z role a multinárodnostní soubor z rivalského města nabral druhý dech. Dost mocný, a když favorizovaná parta brzy zabrala, okamžitě šla zase do ponoru (8:9 - 8:12). Hlubokého, neboť nezvládala překonávat špičkovou obranu Zubřic. Ty unikly až na 9:15, následný závěr, vzdor opakovanému vzepětí domácích (16:21 - 19:21, 20:24 - 23:24), těsně urvaly - 23:25.

Osud duelu tedy musel určit tiebreak. Ten otevřely zdatněji Klára Vyklická a spol. (4:1), aby tuhle výhodu přetavily v suverénní zisk páté sady. I tak ovšem jeden bod nečekaně ztratily a zubří skupina ho nečekaně odvezla - 15:6 a 3:2.

Autor: Marek Sonnevend, foto Jan Steiner

VK ŠELMY BRNO – VK KRÁLOVO POLE

V prvním brněnském derby sezóny 2024/25 zavítalo KP Brno na Kouničku, domácí halu Šelem, ve které domácí celek neprohrál extraligový zápas již od 7. 10. 2023, kdy zde podlehl v pětisetové bitvě Prostějovu. Brněnský protějšek Šelem z Králova Pole má v letošní sezóně zatím pouze jeden bod, a tak chtěl dnes jistě bojovat. Na druhé straně Šelmy si chtěly spravit chuť po domácí prohře s rumunským Lugojem a udržet si svou pozici ve vrchní části tabulky. Brněnské derby mělo v bouřlivé atmosféře co nabídnout. První brněnské derby letošní sezóny vyhrál 3:0 výběr Jaroslava Vlka, VK Šelmy Brno.

VK Šelmy Brno – VK Královo Pole 3:0 (25:20, 25:14, 25:23)

Rozhodčí: Kavala T., Ištvanech M.

Počet diváků: 305

Domácí: Pluhařová V., Šmídová, Silva, Benediktová, Straková, Nováková, libero Píchalová. Střídala: Pluhařová T.

Hosté: Pelikánová, Salim, Chlupová, Dreisigova, Prchalová, Valentová, libera Šmardová, Hrbková. Střídaly: Hrušecká,Beranová, Weidenthalerová

Adéla Benediktová (blokařka VK Šelmy Brno): Dnešní brněnské derby bylo super, přišlo strašně moc lidí. Zápas byl bojovný, holky měly super servis, tlačily nás, takže bylo určitě těžký je porazit, takže jsem ráda, že jsme to zvládly ve třech setech.“

Jaroslav Vlk (trenér VK Šelmy Brno): „Brněnské derby, jak má být, přišlo hodně lidí. Samozřejmě jsme rádi za výsledek 3:0. Zápas jsme měli dva sety pod kontrolou a byli tam výborné výměny. KP velmi dobře servovalo, ale nakonec jsme to zkušenostmi uhráli. Jsme rádi, že máme tři body.“

Kateřina Pelikánová (kapitánka VK Královo Pole): Byl to velký boj před skvělou atmosféru. Mrzí nás třetí set, kde jsme v první půlce hrály svůj volejbal, ale pak jsme začaly chybovat. Šelmy nás zatlačily servisem.“

Erik Nezhoda  (trenér VK Královo Pole): Pěkné bojovné utkání, jestli jsme měli dneska šance, třeba vyhrát set, tak jsme se o ně připravili sami. Šelmy toto poměrně vypjaté utkání zvládly.Holt patří nahrávačce Šmídové, jako vždy.“

Zápas začal vyrovnaně, po deseti výměnách stav 5:5. Týmy se i nadále o vedení přetahují, až do stavu 11:9, kdy se domácí dostávají do breakbolu a o bod později nutí trenéra KP k prvnímu time – outu. Domácí se dostávají postupně do trháku. Šelmy svůj šestibodový náskok díky vysokému nasazení KP pomalu ztrácejí a koncovka začíná poměrně vyrovnaně 20:18. KP sice nepolevuje, ale kvůli chybám jim domácí opět uskakují (23:19). Šelmy set nakonec vyhrávají 25:20.

Druhý set začal stejně jako ten první, 5:5. A tak i pokračuje, ani jeden tým není schopen vést o více jak jeden bod a obě strany hrají velmi pěkný volejbal. Až za stavu 11:9 se Šelmy dostávají do breakbolu. A tak i domácí pokračují, především díky skvělé hře na síti a na servisu jejich smečařky Silvy se dostávají do vedení 14:10 a nutí trenéra Nezhodu k oddechovému času. Šelmy opět nabírají vedení a skvěle odvedenou hrou v poli, na síti a výborným servisem nabírají vysoké vedení 21:11. Výběr trenéra Vlka bere i druhý a to poměrem 25:14

Třetí sada se začátkem neliší od prvních dvou, je vyrovnaná až do stavu 7:7. Potom začne smečařka hostů Hrušecká trápit domácí volejbalistky svým servisem a nutí trenéra Vlka k prvnímu oddechovému času utkání. KP stále tlačí servisem a drží si své vedení, momentálně 10:13. Šelmy díky chybám hostů náskok zmenšují. Královo Pole ale servisem i nadále tlačí a opět si dělá náskok. Domácí celek tento náskok opět stahuje a set je vyrovnaný, 17:17. Trenér Nezhoda si vybírá oddechový čas. Po dvou esech domácí smečařky Terezy Pluhařové vybírá i time – out druhý. Velmi vyrovnaná koncovka (23:23) končí nejnižším možným rozdílem 25:23 pro domácí Šelmy a ty vyhrávají celý zápas 3:0 na sety.

Autor: Richard Bednář