První výhry v sezóně se dočkali volejbalisté Beskyd, v Liberci překvapilo Aero

4. kolo Volejbalové ČEZ extraligy mužů 2024/25 je minulostí. V dobrém na něj budou vzpomínat volejbalisté Beskyd, kteří si po utkání s Ostravou připsali první výhru v sezóně. Pod Ještědem se „probudila“ Odolena Voda, která si z Liberce odváží dva body do tabulky za výhru v tie-breaku. Bez větších problémů dokráčeli k třísetové výhře volejbalisté Lvů, Českých Budějovic a Karlovarska. Bez ztráty setu zdolalo i Kladno v předehrávce tohoto kola Benátky nad Jizerou.

BLACK VOLLEY BESKYDY – VK OSTRAVA

Čtvrté kolo ČEZ extraligy mužů svedlo dohromady dva velké moravské rivaly. Aktuálně sice vykazuje lepší formu Ostrava, ale dlouhodobé statistiky vzájemných zápasů mluví jednoznačně pro Beskydy, takže se dal očekávat velký souboj. Ten se však konal pouze ve třetím setu. První dva vyhrály jednoznačně Beskydy, které si nakonec za vítězství 3:0 připisují plný počet bodů.

Black Volley Besykydy – VK Ostrava 3:0 (25:19, 25:17, 25:21)

Rozhodčí: Petr Kvarda, Dušan Rychlík

Počet diváků: 254

Domácí: Flegr, Mišek, Koloušek, Klimeš, Sztolarik, Benda, libera Míček, Krejčíček. Střídal: Přibyl

Hosté: Biernat, Mazoch, Dudzik, Chwastyk, Grzyb, Olsen, libera Motyčka, Lex. Střídali: Horobets, Pelikán, Resl

Matěj Koloušek (smečař Black Volley Beskydy): Utkání se nám hodnotí velmi pozitivně. Vyhráli jsme 3:0 na domácí půdě, nenechali jsme si dobýt halu. Jsou to naše první tři vítězné body do tabulky, což je pro nás velmi dobře. Musím mluvit za všechny kluky i za sebe, hrálo se nám dnes fantasticky, fanoušci nás hodně podpořili, udělali skvělou atmosféru, jak ti z „vékáčka“, tak i naši beskydští, moc jim za to děkujeme. Doufám, že takové výkony budeme podávat dál a dál a postupně se budeme probojovávat výše do tabulky.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „První letošní výhra. Musím říct, že jsme ze zápasu měli respekt, protože Ostrava se letos rozehrála k výborným výkonům, ale derby je derby. Jak jsem říkal už po minulém zápase, náš výkon má nějakým způsobem vzrůstající tendenci, takže jsme věřili, že bychom to mohli dneska urvat. Podařilo se to, hráli jsme dobře, vytvořili jsme na Ostravu tlak a konečně jsme minimalizovali chyby. Nasazení od všech hráčů výborné, takže klobouk dolů a jsem rád, že jsme tenhle zápas, který byl pro nás nesmírně důležitý, zvládli primárně v hlavách, protože výsledky zápasů doma bude rozhodovat to, jak budeme hrát my a my jsme tentokrát hráli dobře.“

Mateusz Biernat (kapitán VK Ostrava): „Co k tomu říct… 3:0… těžký zápas pro nás. Nefungovalo nám nic. Nefungoval nám servis, ani příjem a musím tedy jen pogratulovat za jasné vítězství. Beskydy využily každou naši slabost a nás čeká hodně práce hned od pondělka, takže se budeme soustředit na další utkání a doufám, že to bude lepší. Horší už to nemůže být.“

Tomáš Zedník (trenér VK Ostrava): „Dnešní utkání ze strany Beskyd bylo velmi pěkné. Bojovaly od začátku, rvaly se. Ač jsme je měli nastudované a smečovali a ulívali tam, kam měli, nedokázali jsme se s tím poprat. Až ve třetím setu svitla z mé strany trošku naděje, že to můžeme zvládnout, nicméně rozhodl to skvělý výkon Kolouška, který to v té zlomové situaci ve třetím setu dokázal uhrát a strhl vítezství na svou stranu.“

Lepší vstup do zápasu mají domácí. Týmovou a bojovnou hrou již od prvních míčů si záhy budují dvou až tříbodový náskok. Když při Miškově podání odskakují Ostravě na 12:8, bere si trenér hostí Zedník oddechový čas. Ani to však dobře rozjeté domácí nemůže zabrzdit. Jediné drobné zakolísání domácích útočníků včas zastavuje trenér Provazník oddechovým časem za stavu 17:15. Breakový náskok si Beskydy již nenechají vzít. Set končí esem domácí Klimeš a Beskydy vedou 1:0.

Ve stejně bojovném duchu začaly Beskydy i druhý set a vzápětí vedou 5:1. Ostrava se stále nemůže dostat do hry, Beskydy svého soupeře přehrávají ve všech herních činnostech. Po sérii úspěšných domácích bloků přichází střídání hostí, do hry zasahuje Pelikán, kterému se však nepodařilo pozvednout morálku svého týmu. Stejně jako v prvním setu stojí u zrodu vítězného míče Klimeš, který tentokrát útočí středem. Beskydy vedou 2:0.

Třetí set přinesl konečně vyrovnanou podívanou. Až do stavu 13:13 se skóre přelévalo bod po bodu. Pak při Bendově podání domácí odskakují na 16:13 a hostující trenér Zedník reaguje oddechovým časem. Vzápětí Ostrava střídá, za Olsena přichází Resl. V dramatické koncovce si domácí již nenechají vzít tři body za vítězství 3:0 a udržují si tak stále velmi příznivé vzájemné zápasové skóre.

Autor: Alice Zemanová, foto Pavel Netolička

VSC FATRA ZLÍN – VK LVI PRAHA

Ve čtvrtém kole ČEZ extraligy mužů svedl los domácí Fatru a hostující vicemistry z Prahy. Domácí chtěli po dobrém úvodu do sezony navázat na překvapivý domácí bod s Jihostrojem, ovšem čekal je další z hlavních favoritů soutěže. Tentokrát ovšem domácí kladli odpor pouze v prvním setu, kdy se rozhodovalo v koncovce. Další dva sety již byly jasně v režii hostů z Prahy.

VSC Fatra Zlín – VK Lvi Praha 0:3 (25:27, 15:25, 17:25)

Rozhodčí: René Činátl, Emil Velinov

Počet diváků: 385

Domácí: Bednářík, Truong, Toman, Kozák, Čechmánek, Římal, Toman, libera Viceník, M. Vodička. Střídali: Šulc, Žák, P. Šulista, Tříska

Hosté: Crer, Janouch, Madsen, Shafiei, Kollátor, Ihnát, libera Moník, Tláskal. Střídali: J. Vodička, Tibitanzl, Balague, Thiel

Luan Duc Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dnešní utkání hodnotím negativně. Je škoda prvního setu, kde jsme udělali pár chyb v koncovce. Poté nás již Praha tlačila a byla výborná v obraně na síti.“

Zdeněk Sklenář (trenér VSC Fatra Zlín): „Škoda, že jsme nevyužili vlažný vstup Prahy a jejich sedmi chyb na servisu v prvním setu. Poté nás již k ničemu hosté nepustili a musíme jim pogratulovat. My se musíme vrátit zpátky do tvrdé práce.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha):  „Cenné tři body z venku, kde žádné utkání není lehké. Po prvním setu jsme se uklidnili a poté to již bylo jednoznačné utkání, kdy domácí začali kupit chyby.“

Damián Aredondo (trenér VK Lvi Praha): „Přijeli jsme sem a čekali jsme těžké utkání, jelikož jsme viděli předchozí zápasy. Domácí jsou bojovný tým. Po dlouhé cestě pro nás byl první set těžký, ale poté jsme ve druhém a třetím setu zlepšili všechny herní činnosti a bylo z toho vítězství za tři body, což jsme moc rádi.“

Oba týmy do utkání vstoupily velmi koncetrovaně a hrál se pohledný a vyrovnaný volejbal. Za stavu 13:13 přišel bod po bloku Tomana a domácí Fatru to povzbudilo k prvnímu malému trháku v utkání, kdy odskočila na dva body. Nicméně po bloku Kollátora bylo opět srovnáno a do koncovky se šlo za vyrovnaného stavu 21:21. Domácí ale neuhráli nadějnou výměnu za stavu 23:23 na setbol a poté po chybě Kozáka nakonec prohráli nejtěsnějším možným rozdílem 25:27.

Druhý set začal náporem hostujícího týmu především na servisu, kdy si domácí brali první oddechový čas za stavu 4:8 po sérii na servisu od Crera. Za stavu 11:17 pro hosty se na hřiště dostala posila Zlína Petr Šulista, který střídal Tomana. Po útoku Žáka do auta za stavu 12:21 si domácí brali druhý oddechový čas, nicméně o vítězi setu již bylo jasno a Praha věděla, že se Zlína neodjede bez bodu.

Třetí set začal chybou na servisu domácí kapitán Truong. Jedna z nejdelších výměn se odehrála za stavu 6:6, kdy po skvělých zásazích v poli se nakonec radovali hosté po tvrdé smeči Kollátora. Domácí si první timeout brali za stavu 10:16, kde se již hosté opět vzdálili a směřovali k tříbodovému vítězství. V konci utkání střídal hostující univerzál Balague, který celé utkání dopodával tvrdým skákaným servisem.

Autor: Adam Viceník, foto Jan Salač

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VOLEJBAL BRNO

Jihostroj si musel napravit reputaci z prvních dvou extraligových kol a podle toho jednal. Svěřenci trenéra Šmejkala hráli vyjma Gonzáleze v nejsilnější sestavě a Brno zdolali přesně v tom stylu, v jakém potřebovali. Jednoznačně – 3:0 na sety. Českobudějovičtí se před tisícovkou svých fanoušků mohli radovat z prvního tříbodového vítězství.

VK Jihostroj České Budějovice – Volejbal Brno 3:0 (25:20, 25:23, 25:20)

Rozhodčí: Grabovský Z., Koutník P.

Počet diváků: 1068

Domácí: Nikpoor, Taylor-Parks, Brichta, Rodrigues, Okolić, Bitar, libero Kovařík. Střídali: Emmer, Leština

Hosté: Janků, Janečka, Thiessen, Novák, Pražák, Roman, libero Kop. Střídali: Havlíček, Bukáček

Robson Rodrigues (smečař VK Jihostroj České Budějovice): „Nejdůležitější pro nás je, že už se sehráváme a cítíme se na hřišti lépe. Jsme samozřejmě šťastní, že máme tři body do tabulky, ale nesmíme nad tím moc přemýšlet. Musíme pořád tvrdě pracovat. Hodně nám pomohli fanoušci, atmosféra tady byla jako ve snu!“

Zdeněk Šmejkal (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Tento zápas se mi hodnotí lépe než minulý s Benátkami. Konečně jsme stihli něco natrénovat v základní sestavě a hned to bylo lepší. Doufám, že to bude dál pokračovat a bude to na naší hře vidět. Jsem moc rád, že přišlo zase hodně diváků, kterým jsme se odvděčili lepším výkonem a vítězstvím 3:0.“

Martin Kop (kapitán Volejbal Brno): „Pro nás je alespoň pozitivní, že se snažíme zaměřovat na servis, který se nám podařilo zlepšit. Nedělali jsme na podání tolik chyb a tlačili jsme jím soupeře. Ač je výsledek, jaký je, tak je to pro nás takové malé vnitřní vítězství. Budějovice hrály dobře hlavně útoky středem a „pajpy“, tam jsme na ně neměli šanci. To bylo rozdílové a já domácím gratuluju.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Budějovice hrály velmi dobře. My jsme podali zlepšený výkon oproti posledním dvěma zápasům s Ostravou a Benátkami, ale to nestačilo. Jihostroj byl ve všech činnostech lepší a zaslouženě zvítězil.“

Jihostroj šel do utkání v roli velkého favorita, a to i vzhledem k tomu, že domácí zkrátka museli odčinit porážku proti Benátkám nad Jizerou. Brněnští v prvním setu vzdorovali jen chvíli. Jihostroj se rozjel hlavně díky brazilskému smečaři Rodriguesovi, který se těšil z důvěry trenéra Šmejkala hned od začátku zápasu. Nahrávač Bitar využíval také Nikpoora, se kterým sehrál krásný „pipe“. Domácí zvládli první set jednoznačně 25:20.

Českobudějovičtí i na začátku druhého setu pokračovali ve stejném tempu. Ve Sportovní hale byla skvělá atmosféra a opět návštěvnost překonala tisícovku diváků. Brněnští se tentokrát drželi na dostřel až do koncovky setu. Thiessen několikrát úspěšně zasmečoval a pomohl svému týmu. Přestože byl nakonec stav 25:23 pro domácí, velké drama se nekonalo a Jihostroj měl opticky stále převahu. V závěru nasadil tečku za setem Okolić.

Jihostroj si na začátku třetího setu vybudoval vedení 10:6. Domácí precizně útočili, nic velkého nevymýšleli a sklízeli za to ovoce. Ve velké formě hrál po celý zápas Rodrigues, který se ukázal být prospěšný pro Jihostroj i v jiných činnostech než na útoku. Za stavu 14:7 už byli hosté frustrovaní a obdrželi od rozhodčího Grabovského červenou kartu. České Budějovice už si závěr utkání pohlídaly a zvítězily přesně v tom stylu, v jakém potřebovaly. Jednoznačně – 3:0 na sety.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

VK DUKLA LIBEREC – AERO ODOLENA VODA

Volejbalové utkání mezi VK Dukla Liberec a AERO Odolena Voda přineslo překvapivý výsledek. Favorizovaná Dukla podlehla soupeři v tiebreaku. Oba týmy předvedly velmi bojovnou hru, ale Aero se v pátém setu ukázalo jako statečnější. Právem si odváží dva cenné body. Pro Liberec je to už druhá porážka v sezóně, před týdnem v Praze, dnes na domácí půdě. Dukle nezbývá nic jiného než se soustředit na další zápas.

VK Dukla Liberec – AERO Odolena Voda 2:3 (25:21, 23:25, 25:22, 23:25, 11:15)

Rozhodčí: Matěj Dmejchal, Petr Dušek

Počet diváků: 537

Domácí: Petty, Šábrt, House, Suda, Trojanowicz, Bryknar, libero Lui. Střídali: Ticháček, Toman, Pavlíček

Hosté: Carrillo, Dimitrov, Dvořák, Hladík, Heiskanen, Patočka, libero Pineau. Střídali: Kalsi, Hoang, Jachnicki, Hadrava

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Škoda těch bodů. Tohle nás bude trošku mrzet. Měli jsme to docela dobře rozehrané, ale prostě jsme to nedohráli. Tam bylo hodně chyb z naší strany, takže určitě nás ty body budou mrzet.“

Alessandro Lodi (trenér VK Dukla Liberec): „Byla to pro nás těžká hra, ale to jsme čekali. V české extralize je to normální. To je přesně to, co jsem řekl hráčům. Musíme s tím počítat a být připravení, když se to stane znova. Musíme zůstat pozitivní. Další víkend nás čeká těžké utkání v Příbrami. Když vyhrajeme, musíme se zlepšovat, když prohrajeme, musíme se zlepšovat. Tady se nic nemění.“

Jakub Dvořák (kapitán AERO Odolena Voda): „Já jsem hrozně pyšný na celý tým. Konečně jsme ukázali bojovnost, to, co nás snad bude zdobit celou sezónu. Pokud takhle budeme pokračovat i nadále, tak si myslím, že ty body budou nabíhat tak jak dneska. Dobrá práce celého týmu.“

Matyáš Démar (trenér AERO Odolena Voda): „Dneska jsme přijeli ukrást body, to se nám povedlo. Jsem velmi rád za kluky, protože celý týden makali, a to se dneska ukázalo. Výborně jsme dodrželi taktiku, dobře jsme podávali a hráli jsme týmově, a toho si moc vážím. Gratuluji klukům.“

Začátek prvního setu byl jako houpačce. Dukla si pak držela těsný náskok. Soupeři se sice podařilo několikrát srovnat, ale vedení se tým Aera neujal ani jednou. Trenér Démar dvakrát zvolil oddechový čas, dokonce do hry poslal Michaela Hadravu, ale na skvělou hru domácího týmu nezabralo nic. Liberec vyhrál první set 25:21.

I začátek druhého setu byl velmi vyrovnaný. Dukla odskakuje na 12:9 a trenér hostů si vybírá první oddechový čas. Aero šláplo na plyn, několikrát srovnalo a za stavu 19:18 se ujalo vedení. Kouč Lodi proto volí dvojstřídání, do hry jde Jiří Toman s Lukášem Ticháčkem. Vypjaté situace lépe řeší soupeř a vyhrává 25:23. Je vyrovnáno, stav je 1:1 na sety.

Třetí set otevřela napínavá výměna. Skóre je opět velmi vyrovnané, oba týmy předvádí skvělý výkon, perou se o každý míč a nedávají si nic zadarmo.  V koncovce jde do vedení Dukla. Za stavu 23:21 bere trenér Aera oddechový čas, drive Liberce se mu ale zastavit nepodařilo. Dukla set zakončila grandiózním dvojblokem a vede 2:1 na sety.

Čtvrtý set se vyvíjel lépe pro Aero, které si drželo dvoubodový odstup. Dukla soupeři dýchala na záda. Emoce pracují, atmosféra v hale je na spadnutí, kouč Lodi za svůj projev inkasuje žlutou kartu. Za stavu 24:23 pro hosty jde Logan House na servis, avšak kazí, Aero vítězí 25:23. Stav je 2:2 na sety, jde se do tiebreaku.

Vedení v pátém setu se hned ujímá soupeř, ale Dukla se stačila probrat a tříbodový náskok dotáhla. Aero zabralo a opět odskočilo, tentokrát už Liberci síly nestačily. Aero v závěrečném setu jasně dominovalo. Předvedlo velmi bojovný výkon a odváží si cenné vítězství.

Autor: Denisa Kováčová, foto Adriana Micáková

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK TROX PŘÍBRAM

V zápase 4. kola extraligy mužů hostilo Karlovarsko Kocoury z Příbrami, kteří moc nevzdorovali. Domácí tak připisují tři body do tabulky.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Trox Příbram 3:0 (25: 18; 25:21; 25:16)

Rozhodčí: Jan Krtička, Jiří Olt

Počet diváků: 605

Domácí: Chirivino, Šestan, Calin, Jansons, Bajandic, Špulák, libero Pfeffer. Střídal: Baláž

Hosté: Tevkun, Bonacic, Goralik, Rosenbaum, Friesen, Rodriguez, libera Kanaiev, Karafiát. Střídali: Tóth, Streutker, F. Ureš, Vítámvás

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Dnešní zápas na mě působil dost ospale. My jsme byli ospalí. Naštěstí Příbram byla v kómatu, nekladla moc odpor. Nepamatuji se, že bychom v nějakém setu prohrávali. Pořád jsme byli nad nimi. Jestli to bylo tím, že jsme byli vždy odskočeni o pár bodů a k ničemu jsme je nepustili? Za mě tedy spokojenost. Ke konci už tam byla z naší strany mírná nepozornost. Je to tím, že když vedete v každém setu o pár bodů, tak to prostě přijde. Jsem ale rád, že jsme to zvládli ve třech setech a body jsou doma.“

Stefano Mascia (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Dnešní zápas z naší strany dnes vypadal konečně jako hra. Myslím, že jsme hráli jeden z našich nejlepších zápasů. Převážně jsme se zlepšili na podání. Myslím, že jsme dnes zvládli i těžké situace proti trojbloku. Podařilo se nám několikrát proti trojbloku zaskórovat. Obecně jsme měli naše chyby pod kontrolou. Celkově se krok za krokem zlepšujeme a dostáváme se na takovou úroveň, kterou od týmu očekávám.“

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „Snažili jsme se bojovat, co to šlo, ale dnes jsme byli jasně horší ve všech činnostech než domácí.“

Jan Vobejda (asistent trenéra VK Trox Příbram): „Tento tým má velice dobré individuality, takže je na čem pracovat, ale týmově to z mého pohledu zatím nefunguje. Samozřejmě máme stále nějaký čas se sehrát a věřím, že až si to sedne, tak to nebude tým plný individualit, ale výborný tým jako celek. Obecně by se dalo říct, že jsou to výborní hráči, ale ne jeden tým. Přijde mi, že jsme všechny tři sety prohráli hned ze začátku. Všechny jsme začali svými chybami a během celého zápasu jsme se nedostali na žádný vyrovnaný stav a potom nám to už utíkalo a nebyli jsme schopni to dohnat – vyrovnat krok. Myslím si, že ten začátek byl o chybách a hlavou jsme to hned vzdali.“

Vstup do utkání se domácím povedl. Po úspěšných blocích, útoku středem a bezchybném servisu si vytvořili patřičný náskok. Po chybách na straně soupeře, kdy Kocouři uhráli pouhé tři body, následoval oddechový čas trenéra Demara. Hostům nepomohlo ani střídání v druhé polovině setu, kdy do hry vstoupil F. Ureš a Streutker. Ti sice do hry vnesli trochu herní agrese, nicméně domácí se udržovali v herním rytmu, minimalizovali chyby v obraně a svou soustředěnou hrou si došli pro vítězství prvního setu 25:18.

Druhý set byl opět pod taktovkou domácího týmu. Skvělá práce na servise, pokryté pole a míč pod kontrolou. Domácí sestava předvádí to, co diváky zvedá ze sedadel. Agresivitu, preciznost a obětavost. To je to, co posouvá tým Karlovarska do druhé půle celého zápasu a k dalšímu vítěznému setu.

Třetí set je opět pod kontrolou Karlovarska. Bezchybný a bravurně umístěný servis, rychlý útok a skvělé komunikační klima, to vše utváří kompatibilitu celého týmu, který se ještě nedávno sehrával. Působí uvolněně a zároveň koncentrovaně. Trenér Demar po celý zápas využil všechny své oddechové časy. Přerušení hry jen umocňuje sílu domácích. Trenér Mascia pouští do hry Radka Baláže. Ten posiluje obranu a nutí trenéra hostů za stavu 18:11 k poslednímu přerušení hry. Stav 19:13 pro domácí, kteří v koncovce třetího setu více chybují si vyžaduje oddechový čas. Karlovarsko vítězí 25:16 a připisuje si tak tři body do tabulky.

Autor: Lenka Horáková