Po roce je tady opět boj o titul mistra ČR mužů, kdo koho vyzve ve čtvrtfinále?

Máme za sebou základní část a předkolo play off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23. Karty jsou rozdány a začínají čtvrtfinálové vyřazovací boje, které nejpozději začátkem května určí, kdo si pověsí zlaté medaile a bude si moci říkat „ jsem mistr ČR“.

Obhájce titulu je VK ČEZ Karlovarsko. Jak si všichni vzpomínáme, loňský titul vybojovalo v nervy drásajícím pátém zápase proti ambiciózním Lvům z Prahy. Letos svoji cestu za obhajobou začnou proti z předkola jistě postoupivšímu Brnu. Karlovarští mají za sebou těžkou sezónu, kdy na začátku přesvědčivě získali český Superpohár, ale koncem února se jim nepodařilo dosáhnout na jimi vysněný Český pohár. Také dlouhá cesta evropskými poháry určitě ubrala hodně sil. „Finále Liberec – Karlovarsko si umím představit, nicméně bude chtít vyhrát každý a dopředu není nic jasné. Bude rozhodovat ochota bojovat, nevzdat se a také momentální zdraví hráčů, ale v play off se „bolístky“ musí hodit za hlavu a vyrovnat se s náročným programem,“ říká reprezentační blokař Karlovarska Adam Zajíček. Nicméně proti Brnu, které se celou sezónu potýká s nevyrovnanými výkony jsou Západočeši jasným favoritem.

Na paty Karlovarsku celou sezónu „šlapala“ liberecká Dukla, která po loňské blamáži obměnila kádr a angažovala do role „lodivoda“ zkušeného Martina Demara. Již ve finále Chance Českého poháru ukázal, že má nejenom velice zkušený, ale hlavně psychicky odolný kádr. Prvním soupeřem Severočechů v play off  je Fatra Zlín, , která až ve třetím rozhodujícím zápase přešla přes předkolo a po dlouhé době postoupila do čtvrtfinále UNIQA extraligy mužů. I tady je jasným favoritem Dukla Liberec a bylo by velkým překvapením, kdyby do semifinále nepostoupila.

Z třetí příčky jde do play off Jihostroj České Budějovice. Doby, kdy Jihostroj vládl bezkonkurenčně naší nejvyšší soutěži, jsou dávno pryč. Jihočeši si prošli turbulentní sezónou, kdy na podzim měnili trenérskou dvojici a museli se vyrovnat se zraněními klíčových hráčů. „Začíná vlastně nová soutěž a jde o všechno. Naším cílem před sezónou bylo semifinále, takže musíme vyhrát (úsměv). Odolena Voda je silný soupeř a není čas na chyby,“ komentuje pohled na čtvrtfinálového soupeře trenér Vojtěch Zach. Ve čtvrtfinále narazí na čtvrtý tým loňské sezóny Odolenu Vodu. „Odolka“ už během základní části ukázala, že na silnějšího soupeře umí. Hlavně ikonická hala v Odoleně Vodě s bouřlivým prostředím dělá soupeřům problémy. Může se zdát, že i zde je jednoznačný favorit, ale pokud se Aeru podaří ubránit diagonální hráče Jihostroje, můžeme se dočkat překvapení.

Poslední čtvrtfinálová dvojice je stejná jako loni. Pražští Lvi se opět po roce potkají s kladenskými Orly, a jak si všichni vzpomínáme, loni ve čtvrtém zápase na Kladně byli Lvi těsně před vyřazením. „Kladno? Jde o tým s výborným servisem, na kterém stojí jeho hra. S tím se musíme poprat, zvládnout příjem a sami skvěle podávat. Budoucnost play-off ovšem nezáleží na tom, jakého soupeře máme, ale na našem mentálním a herním nastavení. Máme před sebou tři série a ty musíme vyhrát,“ říká před prvním zápasem play off argentinský trenér Barrial.  Letos se Kladno více potýká se zdravotními problémy klíčových hráčů, ale čerstvá informace, že se jedná o poslední play off „duše“ klubu a prvního trenéra Milana Fortuníka, může hráče nabudit. Lvi se netají tím, že by rádi zopakovali minimálně loňské finále a tam se pokusili o svůj historicky první titul. Nicméně první krok přes Kladno určitě nebudou mít lehký, i když asi favoritem jsou.

První zápasy čtvrtfinále play-off:

pátek 17. března

  • 18:00 VK ČEZ Karlovarsko – Volejbal Brno
  • 18:00 VK Dukla Liberec – VSC Fatra Zlín
  • 18:00 VK Lvi Praha – Kladno volejbal cz
  • 20:15 VK Jihostroj České Budějovice – Aero Odolena Voda (přímý přenos ČT sport)

 

Autor: Jiří Carba