Pátý kvalifikační turnaj MČR superveteránů v Litomyšli opět měnil průběžné pořadí

Všechna družstva přihlášená do 24. ročníku MČRSV 2022 se zúčastnila dalšího kvalifikačního turnaje. Tentokrát naši nejstarší kategorii mužů přivítala sluncem rozpálená Litomyšl. Pořadatelství se velmi svědomitě zhostili Medvědi Litomyšl. Karel Novotný s dostatečným předstihem seznámil vedoucí družstev s přesným rozlosováním.

Šest statečných z Litomyšle, účastníci utkání o třetí místo – Pozdní sběr Praha

Turnaje v Litomyšli se zúčastnili tito hráči: nejlepší smečař turnaje Štefan Borovský vlevo, Karel Podhorný, Miloslav Janda, Roman Haustein, Jaroslav Sedlák a Patrik Kafuněk

Družstva byla rozdělena dle známého klíče na dvě skupiny, kde každý odehrál čtyři utkání na dva hrané sety.

V první skupině o překvapení nebyla nouze a o konečném pořadí rozhodovaly až získané míče. Velkým překvapením v této skupině se stal Pozdní sběr Praha, který do Litomyšle dorazil pouze v šesti hráčích a dokázal obsadit druhou příčku hned za favoritem skupiny Pivovarem Svijany. Černého Petra nejtěsnějším poměrem získal Pražský výběr, který za čtvrtým týmem (Sršáni MH) zaostával o pouhých 0,0926 setin. Třetí ve skupině „A“ skončila Opava, která jako jediná ve skupině dokázala vzít jeden set Pivovaru Svijany.

V druhé skupině jasně dominovala Sešlost Brno, která nejenže neztratila ani jediný set v této skupině, ale nedovolila žádnému družstvu získat víc jak 19 bodů v setu. Druhé místo si pohlídali domácí Medvědi Litomyšl. Medvědi to ale neměli tak snadné, třetí Hanáci dlouho Medvědům vzdorovali, až nakonec v druhém setu podlehli 28:26. O poslední místo ve skupině si to rozdala družstva Zvičiny a Frenštátu pod Radhoštěm. Zvičina potvrdila své lepší postavení v celkovém pořadí a zaslouženě zvítězila.

Po odehrání skupin se již hrálo o konečné umístění. Domácí družstvo využilo pořadatelství a představilo se na prvním hřišti, kde již vládl příjemný stín. Jejich soupeřem o třetí příčku se stal Pozdní sběr Praha, který v Litomyšli předvedl svůj nejlepší výkon v celém MČRSV. Svoji formu si přinesl i do tohoto utkání. V prvním setu Pražané vedli o tři až čtyři míče až do samotné koncovky (20:17), ale závěr patřil Medvědům. Těm se podařilo na jednom postavení vedrem vyčerpané Pražany bodově dostihnout a získat první dějství. V druhém setu ještě za stavu 23:22 Pozdní sběr vedl, přesto koncovka opět patřila Medvědům, kteří vítězí 24:26 a získali velký dárkový koš za třetí místo. Odměna Pražanům je poskočení v průběžném pořadí o dvě příčky na krásné sedmé místo.

Na kurtech dvě a tři se hrálo o sedmě místo a o deváté místo. Zde favorité ze skupiny „A“ jasně vítězí shodně 2:0. Sršáni MH nad Zvičinou a Pražský výběr nad Frenštátem pod Radhoštěm.

Samotné finále se hrálo na kurtu číslo jedna. Pivovar Svijany do finále vstupuje velice dobře a získává až pětibodové vedení za stavu 11:6 po přímém bodě z podání. Sešlost Brno nepříznivý stav kvalitním blokem a servisem rychle vyrovnává (12:12). Ještě za stavu 19:16 má Pivovar Svijany více ze hry, ale potom přichází herní výpadek, zejména na útoku se hráči Pivovaru nemohou prosadit přes vysoký brněnský blok (Petr Karabec) a iniciativu začíná přebírat Brno. Svijany již nezískaly ani jediný bod a Brno se zaslouženě ujímá vedení 1:0 na sety. Druhý set začíná pro vedoucí celek mistrovství velmi tragicky. Zřejmě nevydařená koncovka se na hráčích Pivovaru podepsala a výsledkem je propastný bodový rozdíl (3:8, 4:10). Až při podání nejstaršího muže finále Petra Schmida (1957) konečně Pivovar Svijany začíná Brno přehrávat. Brňané jsou při útoku několikrát v síti a spodem, a to nenechává v klidu Viléma Hubku, který se dokázal v těchto fázích utkání vyhecovat k neuvěřitelnému výkonu na útoku. Po dalším přímém bodě z podání již Pivovar Svijany vede 15:10. Tentokrát si již bezchybnou hrou bodové vedení pohlídal a je vyrovnáno. Kdo v Litomyšli zvítězí, se muselo rozhodnout v tiebreaku.  Zkrácená hra je vždy loterie. Brno začíná velmi dobře a ujímá se vedení 6:0. Svijany nedokáží zablokovat Petra Karabce a o utkání je velmi rychle rozhodnuto. Brno vítězstvím postupuje na první místo se stejným počtem bodů (o pořadí vždy rozhoduje poslední umístění v turnajích, ve finále).

S vyhlášením výsledků se muselo chvilku počkat, protože na kurtu číslo dvě se bojovalo o pátou příčku. Moravské týmy si nenechávají nic zadarmo, a kdo si odveze šest bodů, se rozhodovalo až v dramatické koncovce tiebreaku. Hanáci nakonec vítězí 17:15 nad Opavou a družstva se rychle přesunují k závěrečnému vyhlášení.

Přímý přenos naší reprezentace v Golden European League, která zatím prohrává s Ukrajinou 1:2, musí chvilku počkat (utkání se promítalo přímo v areálu, nakonec ČR vítězí 3:2). Nejprve diplomy obdržela družstva na čtvrtém až desátém místě a pro dárkové koše, diplomy a sponzorské dary si přichází zástupci nejlepších týmů na prvním až třetím místě. Nakonec došlo i na vyhlášení nejlepších hráčů.

Turnaj byl odehrán za úmorného vedra na výborně připravených kurtech ve sportovním areálu Za sokolovnou s bohatě zásobeným stánkem s občerstvením a bazénem s volným přístupem pro všechny hráče. O zdárný průběh se starala dvojice pořadatelů ve složení Pavel Janeček a Břetislav Fiala. I trojice rozhodčích zaslouží velkou pochvalu. Po celý den se pravidelně střídali na jednotlivých kurtech a bez jediného protestu odřídili 52 setů (2.163 bodů). Pouze původní časový plán brzy začínal nabírat ztrátu, protože musely být mezi zápasy delší pauzy na pokropení kurtů a hlavně, dodržování pitného režimu. Ale to vůbec nikomu nevadilo. Nálada mezi účastníky byla po celý den velmi přátelská.

Výsledky zápasů – základní skupiny:

Skupina A

 1. Pivovar Svijany - Pozdní sběr Praha 2:0 (11,7), Republica Opava 1:1 (11,-14), Sršáni MH – 2:0 (18,18), Pražský výběr 2:0 (16,16)
 2. Pozdní sběr Praha - Republica Opava 2:0 (12,18), Sršáni MH 1:1 (-12,18), Pražský výběr 2:0 (26,18)
 3. Republica Opava - Sršáni MH 2:0 (24,24), Pražský výběr 1:1 (21,-16)
 4. Sršáni MH - Pražský výběr 1:1 (17,-21)
 5. Pražský výběr

Skupina B

 1. Sešlost Brno - Medvědi Litomyšl 2:0 (16,19), Hanáci 2:0 (15,17), Zvičina 2:0 (17,15), TJ Frenštát p R. 2:0 (8,19)
 2. Medvědi Litomyšl - Hanáci 2:0 (8,26), Zvičina 2:0 (20,19), TJ Frenštát p R. 2:0 (9,7)
 3. Hanáci - Zvičina 2:0 (24,20), TJ Frenštát p R. 2:0 (14,16)
 4. Zvičina - TJ Frenštát p R. 2:0 (20,21)
 5. TJ Frenštát p R.

Utkání o konečné umístění:

finále:

 • Pivovar Svijany - Sešlost Brno 1:2 (-19,21,-5)

o 3. místo:

 • Pozdní sběr Praha - Medvědi Litomyšl 0:2 (-21,-24)

o 5. místo:

 • Republica Opava - Hanáci 1:2 (-22,21,-15)

o 7. místo:

 • Sršáni MH - Zvičina 2:0 (12,15)

o 9. místo:

 • Pražský výběr - TJ Frenštát p R. 2:0 (11,17)

Kompletní přehled turnaje MČRSV v Litomyšli ZDE

Konečné pořadí 5. kvalifikačního turnaje MČRSV v Litomyšli:

 1. Sešlost Brno
 2. Pivovar Svijany
 3. Medvědi Litomyšl
 4. Pozdní sběr Praha
 5. Hanáci
 6. Republica Opava
 7. Sršáni Mnichovo Hradiště
 8. Zvičina
 9. Pražský výběr
 10. TJ Frenštát pod Radhoštěm

Nejlepší hráči turnaje:

 • nahrávač - Miroslav Hanč (Medvědi Litomyšl, 1957)
 • smečař - Štefan Borovský (Pozdní sběr Praha, 1970)
 • nejužitečnější - Petr Karabec (Sešlost Brno, 1970)
 • blokař - Jan Kvapil (Pivovar Svijany, 1965)

Delegovaní rozhodčí: Kamil Řenčín, Miloslav Sršeň, Stanislav Kučera

Průběžné pořadí po 5. kvalifikačním turnaji MČRSV 2022:

  1. Sešlost Brno 45 bodů
  2. Pivovar Svijany 45 bodů
  3. Medvědi Litomyšl 36 bodů
  4. Sršáni Mnichovo Hradiště 28 bodů
  5. Hanáci 24 bodů
  6. Pražský výběr 23 bodů
  7. Pozdní sběr Praha 17 bodů
  8. Republica Opava 16 bodů
  9. Zvičina  15 bodů
10. TJ Frenštát pod Radhoštěm    6 bodů

 

Tabulka MČRSV 2022 po 5. kole ZDE

Šestý kvalifikační turnaj se uskuteční až v září na Moravě. Superveterány přivítá 10. 9. 2022 Opava pod patronací družstva Republica Opava. Jedná se o poslední kvalifikační turnaj před samotným finále, které se opět koná v jižních Čechách v Jindřichově Hradci (15. - 16. 10. 2022).

 

Autor:  Zdeněk ŠOLC