Opustil nás mistr světa a olympionik Zdeněk Groessl

Přesně v den výročí sametové revoluce nás opustil Pan volejbalista Zdeněk Groessl. Člověk, pro kterého se volejbal stal životním osudem a byl s ním spojen až do konce života. Mistr světa, stříbrný z ME a bronzový medailista z OH 1968 v Mexiku nás opustil ve věku 82 let. Poslední rozloučení se Zdeňkem bude 27. 11. 2023 v 10:00 ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice. Parte ZDE

Zdeněk Groessl

Zdeněk Groessl

(*8. 9. 1941, †17. 11. 2023)

osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie hráčůreprezentant ČSSR s účastí na dvou OH, dvou MS a dvou ME se ziskem 4 medailí (zlato MS 1966 Praha, stříbro ME 1967 Istanbul a 1971 Řím a bronzové z OH 1968 Mexico City). Člen akademického výběru ČSSR (2. místo na Poháru 17. listopadu 1966). Hráč RH Praha (mistr republiky 1966 a 1972), v letech 1964 - 1972. Funkcionář a trenér družstev SVS MV RH Praha a PVK Olymp Praha (po roce 1992). Dlouholetý funkcionář ČSVS (předseda Revizní komise) a ČVS (člen Výboru). Držitel Ceny za celoživotní dílo a titulu Zasloužilý mistr sportu. Třetí místo v novinářské anketě o nejlepšího volejbalistu ČSSR roku 1971.

Nahlédnutí do soukromí:

Vyučený zámečník, po vojně zaměstnanec MV ČSSR a ČR v různých tělovýchovných funkcích, nedokončené studium FTVS UK. Od roku 1963 ženatý, manželka Anna, syn Zdeněk, dcera Jitka, dvě vnoučata. Současné záliby: chalupaření a rekreační sport (tenis, nohejbal).

Sportovní a volejbalové začátky:
Mládí prožil v Neratovicích, kde zkoušel dostupné míčové sporty. Začínal s házenou, po vyučení přešel na fotbal a ještě jako dorostenec stál v brance mužů Sokola Mlékojedy. Volejbal začal hrát závodně bez jakékoliv přípravy v roce 1958 za Jiskru Neratovice. Zde jej objevil internacionál a inženýr chemie Milan Purnoch, který v té době pracoval ve Spolaně a s volejbalisty Jiskry si chodil příležitostně zahrát. Odhadl Zdeňkův talent pro volejbal a doporučil jej bývalému spoluhráči z reprezentace Karlu Brožovi - v té době trenéru volejbalistů RH Praha. Díky této osudové náhodě Zdeněk narukoval do prvoligové RH Praha a tomuto klubu zůstal věrný až do konce své závodní činnosti a jako funkcionář a trenér pracoval pro RH resp. Olymp Praha a pracuje i nadále coby trenér a funkcionář dosud.

Zdeněk Groessl

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1960 - 1973 hráč RH Praha, mistr republiky 1966 a 1972, 3 x 2. místo (1964, 1965 a 1967), 3. místo v roce 1966, trenéři Karel Brož a Petr Kop (od roku 1971), mezi spoluhráči reprezentanti Čuda, Fiala, Chrpa, Kop Petr, Lehký Miloš, Mozr, Němec, Pavlík Miroslav, Paldus senior, Penc, Perušič, Vápenka, Vondrka a dále hráči Bernad, Brdek Václav, Čížek, Drobný, Halfar, Hoffmann, Jeřáb, Káral, Kraus, Lebeda, Mejdr, Míka, Musil Karel, Paldus junior, Poduška, Přibáň, Rehberger, Štěpánek, Vrbovec, Vykoukal a další.

V letech 1974 - 1978 hrál ještě několik sezon pro radost za B-tým RH Praha a pomohl mu k postupu do I. NL.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:
Do mužské reprezentace ČSSR byl poprvé povolán trenérem Josefem Brožem, s širším výběrem absolvoval přípravu na první „volejbalovou“ olympiádu v Tokiu, ale do konečné nominace se ještě nedostal. Poprvé si zahrál v roce 1965 na mezinárodním turnaji v sovětské Rize a jeho prvním startem bylo utkání proti B-týmu SSSR (3:2). V reprezentaci byl 9 let, sehrál za ni okolo 260 zápasů, v letech 1965 - 1968 pod vedením trenérské dvojice Václav Matiášek – Oldřich Kaplan, v letech 1969 - 1972 jako kapitán družstva pod vedením dvojice Karel Láznička – Zdeněk Malý.

Vrcholné akce:

1966      1. místo a zlatá medaile na MS v Praze
1967      2. místo a stříbrná medaile na ME 1967 v Turecku (Istanbul)
1968      3. místo a bronzová medaile na OH v Mexico City
1970      4. místo na MS v Bulharsku (Sofie)
1971      2. místo na ME v Itálii (Řím) - novinářskou anketou zařazen do nejlepší šestky šampionátu
1972      6. místo na OH v Mnichově

Další významné turnaje a akce:
1965      2. místo na I. ročníku Poháru světa v Polsku (Lodž)
1969      5. místo na II. ročníku Poháru světa v NDR (Berlín) a 2. místo na Turnaji pěti kontinentů v Uruguay (Montevideo)

Trenérské působení a úspěchy:

1978 - 1979 trenér družstva mužů RH Praha, 2. místo za ČH Bratislava, svěřenci: Brida, Fiala, Hofman, Chrpa, Maršoun Lubomír, Pavlík Miroslav, Penc, Řeřábek, Sýkora, Vondrka, Voplatek, Vrbovec.
1991 - dosud asistent trenéra Stanislava Mitáče u družstva žen a juniorek Olympu Praha, v současnosti trenér individuální přípravy hráček CS MV a Olympu Praha.

Funkcionářské aktivity:
Více jak 30 let člen výboru volejbalového oddílu RH Praha resp. PVK Olymp po roce 1992, dlouholetý funkcionář ČSVS a ČVS po roce 1992 (předseda Revizní komise ČSVS, člen Výboru ČVS).

Do RH Praha Zdeněk narukoval coby samouk z Jiskry Neratovice na podzim 1960, již v březnu 1961 si zahrál nejvyšší soutěž, v roce 1964 byl poprvé povolán do reprezentace ČSSR, v roce 1966 získal svůj první titul mistra republiky a na šampionátu v Praze se stal mistrem světa. Na snímku z tohoto roku je mistrovský celek RH Praha, zleva stojí v civilu kapitán družstva Petr Kop, Štěpánek, Drobný, Perušič, Mozr, Bernad a trenér Karel Brož, v podřepu zleva Vykoukal, Groessl, Vápenka, Nepustil a Čuda.

Pražský triumf volejbalistů ČSSR připomínáme snímkem mistrů světa 1966, kteří si po výhrách nad svými největšími soupeři včetně SSSR (po boji 3:2) mohli „dovolit“ prohru 2:3 s Japonci ve svém posledním utkání. Na druhém místě skončili Rumuni, favorizovaní Sověti třetí. Zleva stojí trenér Václav Matiášek, Šmídl, Petlák, Groessl, Mozr, Smolka, Musil a asistent trenéra Oldřich Kaplan, v podřepu zleva kapitán družstva Golian, Koudelka, Schenk, Kop, Labuda a Perušič.

Další snímek je z roku 1967, kdy byla ve vršovické Přípotoční ulici slavnostně otevřena volejbalová hala RH Praha, vybudovaná rekonstrukcí kdysi policejní koňské jízdárny za vydatného přispění hráčů (brigády namísto fyzické přípravy). Tato akce byla nezbytnou – v roce 1968 byla I. liga přenesena do hal a tělocvičen. Hala RH byla otevřena turnajem ligových družstev, na snímku šestka pořádající RH Praha před jedním z utkání - zleva: Čuda, Vápenka, Štěpánek, Mejdr, Perušič a Groessl.

Další snímek je z ostravské sportovní haly, ve které naši reprezentanti sehráli v srpnu 1968 jedno z přípravných utkání s Japonci před odletem obou týmů na OH v Mexiku. Snímek dokumentuje, že již v této době (před více jak 40 lety) se volejbal hrál nejen na vysoké sportovní úrovni, ale i „vysoko“!! Dokládá to útočník Japonců i náš vzorový dvojblok ve složení (zleva) Petlák – Groessl.

Na OH 1968 v Mexiku odletěli naši volejbalisté obhajovat stříbro z Tokia 1964. Tento cíl nám překazila až závěrečná dvě utkání a prohry (se Sověty po boji 2:3 a nečekaně 1:3 s Poláky). Jako druzí za vítěznou Sbornou skončili Japonci (které jsme přehráli 3:2), za námi pak NDR a teprve naši přemožitelé z Polska. Na snímku bronzová výprava ČSSR, zleva stojí as. trenéra Kaplan, Musil, Sokol, Petlák, Koudelka, Procházka, Golian a trenér Matiášek, dole zleva Groessl, Smolka, Svoboda, Kop, Schenk a Zajíček.

V roce 1969 převzala mužský nároďák trenérská dvojice Láznička – Malý a došlo k omlazení hráčského kádru. Na snímku z roku 1971 je náš širší výběr pro ME v Itálii (stříbrné medaile) při nástupu k přípravnému utkání s tradičním soupeřem z Japonska, které častými styky s naším volejbalem výrazně zvýšilo svou výkonnost. Utkání bylo sehráno v basketbalové hale Sparty Praha v Korunovační ulici, zleva stojí kapitán týmu Groessl, Zajíček, Nekola, Fiala, Němec, Pavlík Petr, Stančo, Pipa, Tomáš, Vápenka, Schenk, Koudelka, Penc a Petlák. Na ME nestartovali Fiala a Penc.

Druhý mistrovský titul vybojoval Zdeněk s RH Praha v roce 1972 a rozloučil se i s reprezentací účastí na OH v Mnichově (6. místo). Na snímku RH Praha - mistři republiky 1972, zleva stojí Káral, Groessl, Němec, trenér Petr Kop, Vápenka, Penc, šéftrenér RH Karel Brož, vedoucí družstva Alois Housar a lékař MUDr. Jan Kubíček, v podřepu zleva Lebeda, Lehký Miloš, Čížek, Vrbovec, Pavlík Miroslav, Chrpa a Fiala. V roce následujícím se Zdeněk rozloučil 2. místem s naší nejvyšší soutěží, coby zaměstnanec MV neměl „nárok“ na zahraniční angažmá a začal se věnovat dráze trenérské a funkcionářské.

Jako poslední zařazujeme snímek z letošního setkání žijících mistrů světa s panem prezidentem Václavem Klausem, které se uskutečnilo 10. června 2011 na Pražském hradě. Sešli se na něm bývalí spoluhráči v RH Praha i reprezentaci a dodnes nerozluční kamarádi Zdeněk Groessl a Antonín Mozr, žijící od roku 1969 v Německu. Při svých občasných výletech do vlasti nalézá Tonda u Groesslů na chalupě vždy náhradní domov.