Zhodnocení nominačních turnajů v kategorii U20 dívek

Na přelomu května a června 2022 se v kategorii dívek do 20 let odehrály naplánované nominační turnaje, kde se hrálo o účast na mistrovství Evropy do 20 let v tureckém Izmiru (14. – 17. 7. 2022).

Nominační turnaje byly na velice dobré úrovni a splnily svůj účel v tom, že se nám na mládežnických turnajích sešly všechny nejlepší dvojice dané kategorie, které mají zájem reprezentovat. To přineslo spoustu vyrovnaných zápasů a důležitou konfrontaci a psychický tlak s důrazem na psychickou odolnost hráček, která je nutná pro úspěch na mezinárodních turnajích. Hráčky byly nucené všechny tři turnaje odehrát naplno a každý zápas byl důležitý až do konce. V těchto konfrontacích mezi nejlepšími chceme pokračovat i nadále, jelikož to na hráčky klade velké nároky, které ale potom zužitkují na těch nejdůležitějších turnajích.

Výsledkově se nám ověřila dobrá práce širšího výběru talentované mládeže, kdy se nám podařilo na všech nominačních turnajích obsadit vždy první čtyři místa. Funguje nám kombinace jak individuální klubové přípravy, tak také společné reprezentační přípravy, kdy děvčata pracují na výběrových kempech společně. Tím, že se potkávají nejlepší hráčky z různých klubů na společné přípravě, se navzájem posouvají dále a ověřují si klubovou práci i v širším herním kontextu. Na turnajích se nám střetly dva různé typy hráček/týmů, kdy na jedné straně byly hráčky s velice dobrou herní inteligencí, předvídavostí, přesností a zkušenostmi, na druhé straně jsou hráčky velice dobře somatotypově vybavené s velikým potenciálem do budoucna. V mládežnickém volejbalu potřebujeme pro konfrontaci všechny typy hráček a tento stav vítáme. Vzhledem k moderním trendům v beachvolejbalu by pro nás v dnešní době měla být prioritní trpělivá a důsledná práce se hráčkami s výjimečným somatotypem, které budou mít v budoucnu největší šanci na úspěch na mezinárodním poli.

Toto se nám ověřilo i na nominačních turnajích, které nakonec suverénně ovládla dvojice Anna a Kateřina Pavelkovy. Ty si tímto vybojovaly nominaci na mistrovství Evropy do 20 let v Turecku. Jako náhradnice byla nominována druhá nejlepší dvojice v pořadí Kristýna Kobližková s Terezou Lajkebovou. Obě tyto dvojice mohou reprezentovat i na ME do 18 let, takže jsme rádi, že mladé hráčky jsou více než schopné se prosadit i ve starší kategorii. Toto se dokázalo i na turnaji ČP 3* žen v Nymburce, kde se pět párů děvčat z širšího výběru reprezentace dostalo do hlavní soutěže a dva páry se umístily na skvělém 7. místě v konkurenci nejlepších ženských párů nejen z České republiky.

V předminulém týdnu proběhla také nominace na turnaj MEVZA U16 a U18 ve Slovinsku, kam se na základě postavení v žebříčku nominovaly páry Novotná / Foxová a Tomasová / Nečesaná v kategorii U18 a páry Kališová / Králíková a Petříková / Svobodová v kategorii U16. Turnaje úrovně MEVZA bychom chtěli využít pro obehrání co největšího počtu týmů na mezinárodní úrovni, abychom viděli, jak jsou dvojice schopné pracovat v náročnější konkurenci.

Během prázdnin nás čekají kromě MČR ještě další dva turnaje MEVZA - jeden turnaj pro kategorie U16, U18 a U20 v rakouském Hartbergu v termínu 21. – 24. 7. 2022, druhý turnaj MEVZA se uskuteční v Maďarsku pro kategorie U18 a U20 v termínu 10. – 14. 8. 2022. Pro další informace ohledně přihlašování na tyto turnaje a informace o práci reprezentace sledujte stránky ČVS sekci Beach.

 

Autoři: R. Vinkler, A. Nečesaný