Nasazené jedničky VIF Českého poháru 2* mužů nenašly přemožitele

I o skončeném víkendu se odehrála velká porce turnajů Národní tour. VIF Český pohár mužů 2* na pražském Strahově ovládli domácí Oliva s Kurkou, Letní pohár žen v Karlových Varech vyhrály Honzovičová s Novotnou a Letní pohár mužů v Plzni Štika a Blaschke. I České poháry kategorií U20 a U16 znají své vítěze a vítězky, tak se pojďme podívat na turnajové reporty.

VIF Český pohár mužů 2* - Strahov (Praha)

VIF Český pohár 2* se odehrál o víkendu 14. - 15. 6. 2025 na Strahově za slunečného a v neděli až parného počasí. V sobotu do turnaje, hraného systémem osmi modifikovaných skupin a následného play off pro 24 dvojic, zasáhlo celkem 30 dvojic. V zápasech rozhodujících o postupu do druhého dne byly k vidění napínavé koncovky, kdy například druhý set zápasu dvojic Vála/Dostál a Šimek/Vaculík skončil až za stavu 29:27 nebo lze vypíchnout nadšení párů Václavík/Tezzele a Mrkous/Pihera, které se rozhodly z tiebreaku vytvořit plnohodnotný set a zápas ukončit až výsledkem 2:1 (21:17, 14:21, 25:23).

Nedělní zápasy otevřely čtvrtfinále, ze kterých se do bojů o medaile na VIF Českém dvouhvězdičkovém poháru dostaly dvojice Kryštof Jan Oliva/Václav Kurka, Martin Pavlovský/František Knobloch, Jan Hadrava/Robert Kufa a Jakub Vála/Jiří Dostál. Obě semifinále se opět neobešla bez rozhodujícího třetího setu, v nichž byli úspěšnější Oliva s Kurkou a Pavlovský s Knoblochem. V utkání o třetí místo rozhodly zkušenosti Jana Hadravy a Roberta Kufy, kteří nad Jakubem Válou a Jiřím Dostálem zvítězili 2:1 (14, -19, 9). Domácí prostředí hrálo do karet ve finálovém zápase strahovské dvojici Kryštof Jan Oliva/Václav Kurka, která obhájila své nasazení turnajových jedniček a porazila Martina Pavlovského s Františkem Knoblochem 2:0 (17, 13). 

  1.  Kryštof Jan Oliva / Václav Kurka (Beachclub Strahov)
  2.  Martin Pavlovský / František Knobloch (TJ Sokol Bučovice/ Beachklub Pankrác)
  3. Jan Hadrava / Robert Kufa (TJ Sokol Brno I/Beach Service club)
  4.  Jakub Vála / Jiří Dostál (Beach Service club)

Kompletní výsledky ZDE

Autor: Vendula Rusá

Letní pohár žen - Karlovy Vary

Realistic Beach Arena v Karlových Varech v Tuhnicích se stala 13. - 14. června dějištěm Letního poháru žen. Z šestnáctičlenné kvalifikace postoupilo do hlavní soutěže šest družstev a doplnilo tak 8 nasazených týmů a 2 týmy s DKP. Po bezchybných výkonech se z vítězství v turnaji radovaly nejvýše nasazené hráčky - Julie Honzovičová a Tereza Novotná.

Takto své výkony hodnotila kapitánka vítězné dvojice Julie Honzovičová: „Od prvního zápasu jsme se soustředily na tvrdý, agresivní servis. Ten se nám dařil. Lépe jsme si odehnaly soupeřky od saka a měly jsme snazší práci s obranou. Hlavně jsme se zaměřovaly na sebe a vlastní výkon, než na protihráčky. Chtěly jsme se především lépe sehrát. Trénujeme s Terkou jen měsíc a tohle byl náš teprve druhý společný turnaj. Byl skvělý, organizátoři odvedli výbornou práci a nám všem poskytli úžasné zázemí. Moc jim děkujeme a určitě se sem rády vrátíme.” Vyjádření přinesla i její spoluhráčka Tereza Novotná. „Na turnaj do Karlových Varů jsme se moc těšily a moc jsme si ho užily. Místní beach areál nám ve všech směrech vyhovoval. Počasí nám taky vyšlo bezchybně. To, že jsme celý turnaj vyhrály, byla už jen třešnička na dortu.” 

  1. Julie Honzovičová / Tereza Novotná (PVK Olymp Praha/Beachklub Pankrác)
  2. Markéta Příhodová / Stela Hummelová (Beach Service club)
  3. Veronika Mrázková / Alžběta Skopová (PBT/BVŠP)
  4. Eliška Čítková / Aneta Voborníková (Beachklub Ládví/SK Kometa Praha)

Kompletní výsledky ZDE

Věcné ceny pro nejlepší týmy turnaje věnoval sponzor turnaje - firma REALISTIC. Na všechny hráčky se těšíme již 28. 6. 2025 na dalším Letním poháru žen pořádaném na hřištích Realistic beach arény v Karlových Varech.

Autoři: Barbora Ančincová, Jiří Vondráček

Letní pohár mužů - Plzeň 

  1. Matěj Štika / Pavel Blaschke (TJ Praha Podolí/Beachklub Pankrác)
  2. Martin Koupšet / Vítězslav Šimek (Beach Service club)
  3. Jan Neuschaefer / Antonín Votava (BVŠP)
  4. Michal Frolov / Ihor Skvortsov (PBT/UKR)

Kompletní výsledky ZDE

Český pohár mužů U20 – Nedvězí (Říčany)

V pátek a sobotu 13. a 14. června se v Nedvězí u Prahy odehrál Český pohár juniorů v rámci kvalifikačního procesu na ME U20. Ačkoliv se favoriti zdáli jasnými, turnaj nabídl více než dost vyrovnaných zápasů. Hráči mohli kompenzovat neúprosný žár slunce ve stínu stromů obklopující areál a byly tak k vidění velmi atraktivní sportovní výkony.

Do semifinálové fáze potvrdili svoje nasazení první čtyři páry. Za podpory nemalé divácké kulisy se celkovými vítězi stali Vojtové Pavlusek a Votava z BVŠP, kteří ve finále překonali Víta Gelnara a Jakuba Vorobela z Green Volley Frýdek-Místek. Martin Schuma a Karel Tušek se probojovali k bronzové medaili, stejně jako týden předtím na Letním poháru mužů.

  1. Vojtěch Pavlusek / Vojtěch Votava (BVŠP)
  2. Vít Gelnar / Jakub Vorobel (Green Volley Frýdek-Místek)
  3. Karel Tušek / Martin Schuma (Beachclub Strahov/BVŠP)
  4. Jonáš Ehrenberger / Marek Kučera (BVŠP)

Kompletní výsledky ZDE

Chceme poděkovat všem hráčům, rozhodčím, dobrovolníkům a divákům, že se odhodlaně popasovali s náročným počasím a těšíme se na další turnaje.

Český pohár žen U20 – Střešovice (Praha)

O víkendu 13. – 15. června 2025 se v areálu Prague Beach Team v Praze Střešovicích konal celostátní dvoudenní turnaj Českého poháru U20 žen, který přilákal špičkové mladé hráčky z celé republiky. Startovní listina kvalifikace i hlavní soutěže byla zcela zaplněna 18 týmy v kvalifikaci a 18 týmy přímo v hlavní soutěži. Zajímavostí bylo celoturnajové testování elektronického zápisu utkání, který nahradil klasickou papírovou verzi.

Turnaj byl plný dynamických utkání, dramatických zvratů a neúnavného boje ve vysokých teplotách o každý bod na písku.

Do nedělních semifinále se probojovaly týmy z nejlepší šestky startovní listiny. Teploměr šplhal na slunci nad 30 °C, ale i přesto obě semifinále skončila v třetím rozhodujícím setu a některé sety překročily standardní počet bodů. Neméně atraktivní byl zápas o třetí místo, kde se střetly týmy Tereza Lajkebová/Anika Dundáčková Tereza Studená/Lenka Veselá. V napínavém klání se rozhodlo ve dvou setech, které skončily výsledkem 21:12 a 21:19 ve prospěch Studené a Veselé. Jejich vyrovnaná hra a odhodlání jim nakonec přineslo zasloužený bronz.

Do finále se probojovaly dvojice Viktorie Šestáková/Adéla Vorasická a Nela Kinterová/Ema Šebová, které si obě prošly na turnaji opravnou částí pavouku a obě dokázaly v semifinále otočit nepříznivý vývoj zápasu a postoupit do boje o první místo. Finále bylo plné napětí. První set vyhrála Nela Kinterová s Emou Šebovou s rozdílem 21:15. Druhý set byl ještě těsnější, ale jejich agresivní útok a pevná obrana jim zajistily vítězství 21:17.

Rozhovor s vítězným týmem Nela Kinterová/Ema Šebová:

Jak se vám hrálo a jaké jsou vaše pocity?

N + E: I přes horké a náročné počasí se nám hrálo dobře.

Jaký byl váš recept, jak se vypořádat s vedrem?

N + E: Nejvíce se nám osvědčil mokrý ručník a studená sprcha. Na kurtu bylo důležité dobře dýchat.

Jaké jsou vaše plány do sezóny?

N + E: Příští týden nás čeká nominační turnaj na ME U18, o které bychom rády zabojovaly. Cílem je také se dobře umístit na MČR. Rády bychom ještě poděkovaly organizátorovi za hezký turnaj a pohostinnost. 

  1. Nela Kinterová / Ema Šebová (BVŠP)
  2. Viktorie Šestáková / Adéla Vorasická (Beachclub Strahov)
  3. Tereza Studená / Lenka Veselá (S V B C)
  4. Tereza Lajkebová / Anika Dundáčková (BAVB)

Kompletní výsledky ZDE

Turnaj se nesl v duchu hezké sportovní atmosféry, hráčky ukázaly nejen skvělé herní schopnosti, ale také fair play a týmového ducha. Přihlížející fanoušci podpořili své favoritky nadšeným fanděním, což vytvořilo nezapomenutelné chvíle na kurtech. Organizace turnaje probíhala bez komplikací, za což patří dík dobrovolníkům z oddílu Prague Beach Teamu a rozhodčím, kteří pečlivě dohlíželi na průběh zápasů.

Celý víkend přinesl skvělé momenty a ukázal sílu nastupující generace českého beachvolejbalu. Vítězné týmy si odnesly nejen drobné ceny od pořadatele a jeho partnerů, ale i důležité zkušenosti pro budoucí soutěže.

Autor: Jan Zvěřina 

Český pohár chlapců U16 – Vítkov (Praha)

Ve dnech 14. - 15. 6. hostil areál Sport Vítkov v Praze ČP mužů v kategorii U16. Zájem o turnaj byl velký, a tak se v sobotu za příjemného letního počasí odehrála plná kvalifikace s 18 týmy, které bojovaly o 6 postupových míst do nedělná hlavní soutěže.

Nedělní hlavní soutěž přivedla na Vítkov i řadu fanoušků, kteří si v tropických teplotách (až 33 stupňů) mohli vychutnat bojovné výkony v podání mladých beachvolejbalistů. Po vyrovnaných bitvách, které se často rozhodovaly až v tiebreaku, nakonec na nejvyšším stupínku stanula dvojice Václav Zbyněk/Lukáš Zít (Club Sport Vítkov/BVŠP), která ve finále v těsném tiebreaku porazila dvojici Marel/Votava (Strahov). Třetí místo si z rozpáleného písku vydolovali bratři Richard a Štěpán Kociánovi (Blue Volley Ostrava).

  1. Lukáš Zít / Václav Zbyněk (BVŠP/Club Sport Vítkov)
  2. Jan Votava / Miloslav Marel (SK Volejbal Kolín/Beachclub Strahov)
  3. Richard Kocián / Štěpán Kocián (Blue Volley Ostrava)
  4. Albert Kozler / Václav Tušek (TJ Spartak Velké Meziříčí/Beachclub Strahov)

Kompletní výsledky ZDE

Děkujeme všem pomocníkům a organizátorům za pomoc a těšíme se na další turnaje ABV tour na Vítkově.

Autor: Jakub Jarošík

Český pohár dívek U16 - Chodov u Karlových Varů

Počasí přálo účastníkům turnaje, který se konal v termínu 13. - 15. června v areálu BVC Chodov. Za velmi teplého a slunečného počasí se v pátek odehrála kvalifikace za účasti 15 dvojic. Z kvalifikace postoupilo 6 nejlepších dvojic.

V hlavní soutěži se představilo 24 dvojic. Hráčky musely bojovat i s nadměrným slunečním žárem, neboť počasí si uvědomilo, že v kalendáři je již letní měsíc. Nejlépe si s tropickými teplotami poradila dvojice Lucie Jandová/Pavlína Schwarzová.

  1. Lucie Jandová / Pavlína Schwarzová (BVŠP)
  2. Denisa Dufková / Monika Entlicherová (Beachklub Ládví)
  3. Rebeka Achilles / Karolína Indráková (SKUP Olomouc)
  4. Vanda Mastníková / Veronika Holoubková (BVŠP)

Kompletní výsledky ZDE

Velké poděkování patří pořadatelům a rozhodčím.

Autor: Monika Muhlhauserová