Základní skupiny ve volejbale jsou na 30. LSU v Neapoli minulostí

V pořadí již 30. letní světová univerziáda je v letošním roce koná ve dnech 3. - 14. července 2019 v italské Neapoli. Oficiální univerziádní webové stránky se chlubí, že letní univerziáda je po letních olympijských hrách z hlediska počtu účastníků druhou největší sportovní akcí a že je považována za důležitější událost než zimní olympijské hry. První letní světová univerziáda se konala v roce 1959 v Turíně. Na tu letošní dorazilo více než 9300 sportovců ze 128 zemí, kteří buď aktivně studují, nebo jsou alespoň zapsáni na nějaké vysoké škole. Na rozdíl od předchozích univerziád, na kterých byla věková hranice 28 let, letos nesmí být účastníci starší než 25 let. Celkový počet medailových disciplín je 222, rozděleno do 18 sportů.

„Naším cílem, družstva mužů je postup ze skupiny mezi osm nejlepších týmů. Právě tento fakt zaručuje další generaci volejbalistů účast na následné již 31. LSU, která se bude konat v Číně. Tento cíl však není vůbec jednoduchý, protože musí naše družstvo přeskočit a vyšoupnout z elitní osmičky hned několik celků z volejbalových velmocí. Za největší favority tohoto světového turnaje jsou považována družstva Ruska, Polska, domácí Itálie, Brazílie a dále USA, Íránu, Francie, Kanady, Argentiny, Japonska a Ukrajiny. Jestli se to podaří a na čí úkor to bude, ukáže vývoj turnaje. My se však po sedmém místě z minulé univerziády, v sestavě, kterou se podařilo sestavit a na základě příznivých výsledků v přípravných zápasech (2 x vítězství 3:0 s RD ČR U 21, výhry s Polskem 3:2 a Jižní Koreou 3:1 - zde těsně před jejím zahájením) cítíme na boje v elitní osmičce“, říkal sebevědomě před vypuknutím volejbalového turnaje na 30. LSU zkušený hlavní trenér Lubomír Vašina, který vede družstvo po univerziádách v Bangkoku, Bělehradě, Shen Zenu, Kazani, Gwangue a Tai Pei, v Neapoli již posedmé.

A jak to po odehrání základních skupin dopadlo? Pro naše barvy dobře! Jak muži, kteří ovládli skupinu bez jediné prohry, tak svěřenkyně trenéra Luboše Bednáře díky postupu do čtvrtfinále (postupovaly vždy dva nejlepší týmy ze skupiny) zajistili účast českých týmů i na další 31. LSU v Číně.

Utkání můžete sledovat zde: https://fisu.vhx.tv/search?q=volleyball

Konečné pořadí ve skupinách - muži:

skupina A

skupina B

skupina C

skupina D

1. Česká republika 1. Rusko 1. Polsko 1. Itálie
2. Tchaj-Pej 2. Portugalsko 2. Francie 2. Japonsko
3. Ukrajina 3. USA 3. Brazílie 3. Argentina
4. Chile 4. Jižní Korea 4. Kanada 4. Švýcarsko
5. Hongkong 5. Čína 5. Írán 5. Mexiko

 

Konečné pořadí ve skupinách - ženy:

skupina A

skupina B

skupina C

skupina D

1. Rusko 1. Brazílie 1. Maďarsko 1. Japonsko
2. Kanada 2. Německo 2. Česká republika 2. Itálie
3. Thajsko 3. Čína 3. Tchaj-Pej 3. USA
4. Mexiko 4. Ukrajina 4. Argentina 4. Švýcarsko

 

Autor: Jiří Carba