První výhra českých volejbalistů zakončila úspěšný den našich barev

Češi se ve třetím zápase Golden European League představili na domácí půdě proti Španělsku, které si doposud připsalo jednu výhru s Portugalskem. Češi dvakrát padli s Finy, a tak měli možnost v hale Podvinný mlýn zabrat a připsat si první vítězství. První dva sety dominovali, posléze však polevili a zápas málem dospěl do pátého setu. Díky skvělé koncovce Češi zápas vyhráli a ve středu vyzvou Portugalsko.

Česká republika – Španělsko 3:1 (25:13, 25:18, 19:25, 27:25)

Sestavy

Česká republika: Hadrava, Džavoronok, Michálek, Sobotka, Janouch, Patočka, libero Moník. Střídali: Beer, Finger, P. Bartoš, Šulista

Španělsko: Trinidad, Bugallo, Jimenez, Fernandez Valcarcel, Villena, Del Carmen Barbara , libero Gamiz. Střídali: Iribarne, Rodríguez Perez

Diváci: 1500

Sobotní bitvu rozpoutal Vladimír Sobotka esem a Češi se ihned ujali vedení 3:0. Domácí byli v tu chvíli na koni a svoje vedení navýšili na 6:2. Nezastavitelné Čechy se pokusil přibrzdit oddechovým časem trenér Fernando Munoz. S postupujícím časem si domácí stále drželi stejný bodový odstup od týmu Španělska. To už neplatilo ke konci úvodní sady, když Češi zaznamenali osm bodů v řadě a svérázně ukončili první set.

I do druhého setu vlétli Češi jak neřízená střela a dostali se do vedení 5:1. Naši reprezentanti i nadále dominovali v zápase a Španělům nedávali žádnou šanci. Hosté se v průběhu času zlepšovali na bloku, díky kterému získali několik bodů a stáhli svoji ztrátu. Na rozdíl pěti bodů perfektně zaservíroval kapitán Jakub Janouch. Na řadu přišel setbol a Jan Hadrava promyšleným podáním těsně za síť zaznamenal eso a přisoudil svému týmu druhý vyhraný set.

Hosté nesložili zbraně a o zvrat v zápase chtěli zabojovat, když se dostali do vedení 3:5. To ještě umocnili dalšími získanými body a Španělé se poprvé v zápase dostali do výraznějšího vedení, a to rovnou o pět bodů. Bodové vedení přidalo španělskému týmu na klidu a celek Fernanda Munoze hrál mnohem koncentrovaněji. Po esu Honzy Hadravy úspěšně zasmečoval Donovan Džavoronok a Češi ztráceli už pouhé tři body. Španělé ukázali, že tento set jim sednul a zaslouženě jej vyhráli 25:19.

Začátek čtvrtého setu byl velmi vyrovnaný. Hosté využívali dobrého bloku, díky kterému se dostali do dvoubodového vedení. Češi se po vlastních chybách ocitli až v pětibodové ztrátě. Nově střídající Šulista úspěšně zablokoval a náš tým ztrácel už jen dva body. Češi téměř celý set prohrávali, jenže při setbolu hostů zablokoval smeč Finger a stav byl rázem vyrovnaný. Na podání se postavil Marek Beer, jenž esem připravil svému týmu mečbol. Hned první příležitost využil Donovan Džavoronok a česká reprezentace slaví první vítězství v rámci Golden European League.

Jakub Janouch – kapitán CZE:První dva sety jsme hráli výborně. Soupeře jsme zaskočili obranou a servisem. Poté jsme polevili a Španělé byli lepší. Jsem rád, že jsme zvládli koncovku čtvrtého setu. Psychicky nám to do dalších zápasů pomůže.“

Jorge Fernandez Valcarcel – kapitán ESP:Začali jsme hrát až od třetího setu, to bylo příliš pozdě. Celý čtvrtý set jsme vedli, ale dvě chyby pak rozhodly o tom, že jsme prohráli.“

Fernando Munoz – trenér ESP: Věděli jsme, že Česko bude silný soupeř, protože mají skvělý tým a skvělé fanoušky. Svoji roli potvrdili a já jim gratuluji k vítězství.“

Autor: Vojtěch Voštinka