Posledním evropským mužským týmem na OH 2020 v Tokiu je Francie

Ve finále kvalifikace na OH 2020 se potkali v Berlíně domácí Němci s Francií, která v semifinále proti Slovinsku utekla „hrobníkovi z lopaty". Byl to souboj dvou devítek, asi nejlepších hráčů této kvalifikace. Na straně Němců již zázračně uzdravený Grozer a ve francouzském dresu hvězdný Ngapeth. V Berlíně jsme sledovali volejbal světové úrovně, kdy vstupenku si vybojoval tým, který loni nedosáhl na vytouženou medaili na ME a vše podřídil této kvalifikaci.

Francie - Německo 3:0 (25:20, 25:20, 25:23)

Rozhodčí: Zenovich (RUS), Cesare (ITA)

Diváci: 6 577

Sestavy:

Francie: Ngapeth, Le Goff, Patry, Louati, Chinenyeze, Brizard, libero Grebennikov. Střídali: Lyneel, Tillie

Německo: Böhme, Grozer, Fromm, Krick, Kampa, Kaliberda, libero Steuerwald. Střídali: Schott, Reichert, Karlitzek, Brehme

Statistika ZDE

Finále začalo vyrovnaně, ale všem domácím fanouškům zatrnulo hned u pátého bodu, kdy se jejich miláček Grozer po smeči svalil na palubovku a několik minut nebylo jasné, zda bude pokračovat v zápase. Nakonec se zranění neukázalo vážné a Grozer se opět postavil na svůj post univerzála. Až do stavu 20:19 se žádný ze soupeřů nedostal do trháku, ale následně se Francouzi trefili do servisu a první set překlopili na svoji stranu.

Druhý set naplněná Max-Schmeling aréna hnala domácí, ale těm se tento zápas nedařilo na servisu a bezchybný Grozer sám na všechno nestačil. Opět se opakovala koncovka prvního setu. Na dvacítce se hráči galského kohouta trhli a set v klidu dohráli. Bylo jasné, že nyní Němci už nesmějí zaváhat.

Ve třetím setu jako by Francouzům odcházel servis a Němci stále vedli o jeden až tři body, ale zásadně se jim odskočit nedařilo, i když po chycených balónech k tomu měli několik možností. Tam, ale vždy zaúřadoval francouzký vysoký a hlavně agresivní blok. Když se Francouzi v koncovce dostali do vedení 23:22 vypadalo to, že je „hotovo". Blokem ještě domácí srovnali na 23:23, ale následným zkaženým podáním, nabídli mečbol Francii. K jejich smůle vyšla rotace právě na Ngapetha. Ten posílá skoro 120km rychlostí „projektil" na Fromma, který odpaluje příjem do hlediště. Je dobojováno, do Tokia se podívá Francie.

 

Autor: Jiří Carba, foto CEV