Otočit utkání s Ukrajinou jako letos v Brně se dnes na ME 2019 nepovedlo

Začátek našeho prvního zápasu na ME 2019 připomínal poslední domácí duel s Ukrajinou v Brně. Ukrajinci se celkem lehce ujali vedení 2:0. Střídáním se naše hra oživila a hlavně zrychlila. Třetí set byl s jistotou v naší režii. Bohužel, tak jako v Brně, se nám obrat nepovedl. Ve čtvrtém setu jsme nevyužili několik nabídek k většímu náskoku do koncovky a tři esa soupeře dnešní zápas ukončily. Vstup do šampionátu se nám nepovedl, ale čekají nás ještě čtyři utkání, a jak jsme avizovali již dříve, skupina je velmi vyrovnaná.

Česká republika - Ukrajina 1:3 (21:25, 19:25, 25:19, 22:25)

Rozhodčí: Pop (ROU), Voudouris (GRE)

Počet diváků: 300

Česká republika: Džavoronok, Patočka, Hadrava, Galabov, Zajíček, Janouch, libero Moník. Střídali: P. Bartoš, Finger, Sedláček, Sobotka, A. Bartoš

Ukrajina: Teryomenko, Didenko, Plotnytskyi, Semeniuk, Viietskyi, Iereshchenko, libera Fomin, Brova. Střídali: Kovalchuk, Tomyn

Pavel Bartoš (nahrávač): „Rozhodl servis a příjem, soupeř útočil relativně po dobrém příjmu, my to měli z horšího. Až ve třetím setu jsme se oklepali a trochu změnili rytmus hry. Bohužel v koncovce čtvrtého setu se soupeř opět trefil do servisu a bylo po zápase.“

Michal Nekola (trenér): „Jak jsme predikovali, rozhodoval servis a příjem. Ukrajinci to v prvních dvou setech ustáli lépe. Ve třetím setu jsme změnili rytmus hry, hlavně příchodem Pavla Bartoše a začali jsme lépe přihrávat. Tři esa v koncovce rozhodli o tom, že jsme dnes prohráli. Nicméně skupiny teprve začíná, ale příští utkání s Estonskem již hodně ukáže.“

Oba týmy vstoupily do utkání nervózně, ani jednomu se nedařil servis. Ukrajinci se oklepali dříve a odskočili nám o tři body na 2:5. V tomto okamžiku začal na útoku úřadovat Hadrava s Džavoronokem a otáčíme skóre na 7:6. Ukrajina reaguje tvrdším servisem a dalším esem se ujímá vedení 14:11. V polovině setu ještě stačíme ukrajinský nápor zadržet, ale nedaří se nám dotáhnout na kontakt. Dalším esem soupeř odskakuje na 16:22 a Patočku střídá Sobotka. Na kontakt se do konce setu nedostaneme a prohráváme 21:25.

Do druhého setu vstupujeme odvážněji. Ukrajincům se na začátku setu nedaří na servisu, naše obrana se zlepšila a Džavoronok uhrává těžké bodovky, vedeme 6:3 a ještě 7:4. Následně, ale soupeř dvěma esy srovnává krok, následně však jdeme do vedení 13:11. Zde přichází pro nás smolný okamžik, kdy si po bloku bere Ukrajina k pomoci videorozhodčího a ten prokáže Džavoronokův mikro dotek sítě. Místo stavu 14:11 se soupeři daří dorovnat na 13:13. Za Patočku střídá mladý Sedláček, ale ani on nezastaví postupný tlak soupeře. Kontakt držíme ještě do stavu 17:18. Následuje série nevynucených chyb a i po klasickém dvojstřídání, kdy místo Hadravy do hry zasahuje Pavel Bartoš a místo Janoucha vstupuje na palubovku Finger, prohráváme koncovku 2:8 a tím i druhý set 19:25.

Situace je kritická a trenér Nekola sahá k radikální změně sestavy. Na nahrávce od začátku třetího setu zůstává Pavel Bartoš a na bloku Sedláček. Tento tah se vyplatil. Po chvilce osahávání palubovky oba dva dávají družstvu nový impuls. Bartoš zrychluje hru a Sedláček „sundává“ jednoho Ukrajince za druhým. Od začátku setu vedeme o dva až tři body a svůj náskok zvyšujeme až na 13:8 a 16:10. Trenér soupeře reaguje na situaci změnou na postu nahrávače. Ale není to nic platné a do koncovky jdeme s luxusním náskokem 21:13. Bohužel na konci setu necháme soupeře trochu nadechnout, ale to již nic nemění na tom, že třetí set vyhráváme 25:19.

Do čtvrtého setu naše družstvo nemění sestavu. Ukrajina vrací prvního nahrávače a od začátku je to boj o každý míč. Žádnému ze soupeřů se nedaří vytvořit si větší náskok. Máme i trochu smůlu, kdy naše kvalitní bloky se odráží soupeři od nohou a následný útok posíláme do autu. Od poloviny setu sice ještě udržujeme kontakt, ale na každý bod se moc nadřeme. Za stavu 19:20 vychází soupeři dva servisy a vstupuje do koncovky s tříbodovým náskokem 19:22. Esem Džavoronoka a následným blokem Sedláčka se nám daří dostat ještě na kontakt 21:22 a 22:23, bohužel zkažený servis Sedláčka a následný nekompromisní servis soupeře utkání ukončuje. Prohráváme 1:3 a nezbývá nám nic jiného než tento zápas hodit za hlavu a připravit se na nedělní utkání s Estonskem.

Autor: Jiří Carba, foto CEV