Naši volejbalisté v prvním přatelském utkání s Francií neměli k vítězství daleko

V rámci přípravy na blížící se mistrovstvím Evropy zahájila naše reprezentace v Saint Nazaire sérii dvou přátelských zápasů s Francií. V prvním zápase odehráli svěřenci trenéra Nekoly s domácí Francií vyrovnanou partii, ve které o vítězi musel rozhodnout až tie-break. Z vítězství se nakonec radoval domácí tým, šanci na odvetu budou mít Češi v sobotu, kdy je na programu druhé utkání.

Francie – Česká republika 3:2 (20:25, 25:18, 21:25, 25:21, 15:9)

Počet diváků: 2500

Francie: Tillie, Le Roux, Tonuitti, N´Gapeth, Le Goff, Boyer, libero Grebennikov. Střídali: Brizard, Patry, Lyneel, Bultor, Clevenot, Chinenyeze

Česká republika: Janouch, Džavoronok, Patočka, Hadrava, Galabov, Zajíček, libera Moník, Kunc. Střídali: Sobotka, Pavel Bartoš, Finger

Francouzské ohlasy po utkání:

Benjamin Tonuitti (kapitán): „Jsme ve fázi velké fyzické zátěže, máme těžké nohy. Je dobře, že jsme nakonec zápas otočili ve výborné atmosféře. Češi nás porazili na posledním ME, i z tohoto důvodu jsem rád, že jsme vyhráli. Soupeř byl výborný a přeju jim, aby dosáhl svých cílů na ME.“

Cedric Enard (asistent trenéra): „Z naší strany to byl první a důležitý přípravný zápas před ME, naproti nám byla velká fyzická síla. Hrát proti individualitám jako Hadrava a Džavoronok je pro nás velmi zajímavé, měli jsme problémy i s vašimi středáky. Po druhém setu jsme vystřídali, myslím, že globálně jsme odehráli dobrý zápas. Musíme se ale podívat na video a hodně zlepšit naši práci na bloku, tam máme velkou možnost ke zlepšení.“

Jakub Janouch (kapitán): „Dnes dlouhý zápas, je škoda, že jsme nevyužili šanci zvítězit ve Francii. Myslím, že to z naší strany nebylo úplně ideální a stále máme prostor ke zlepšení a to platí i o mojí hře.“

Donovan Džavoronok (smečař): Myslím, že zápas ukázal naše kvality i nedostatky. Bohužel jsme neudrželi výkon po celé utkání a nedotáhli to do vítězného konce. Bylo super odehrát přátelský zápas před takovou atmosférou, super zážitek!“

Jan Svoboda (asistent trenéra): „V dnešním zápase nám chyběla k větší spokojenosti jen třešnička na dortu v podobě výhry na půdě Francie, utkání bylo vyrovnané. V některých činnostech jsme domácí přehráli a vyzdvihl bych zejména to, že jsme Francouze přeblokovali a udělali méně chyb.“

První zápas naší reprezentace v St. Nazaire proti domácím zahájila ministryně sportu čestný podáním. Začátek prvního setu nám vychází díky úspěšné obraně na síti a dohrání bodových balónů (8:4). I v dalším pokračování si udržujeme náskok, za stavu 11:6 po esu Zajíčka si žádá domácí trenér Tillie (bývalý trenér naší mužské reprezentace) první oddechový čas. I nadále udržujeme náskok 15:11 po útoku Galabova. Po menších nedorozuměních na naší straně se skóre srovnává na 17:17, ale po bloku Janoucha v hlavním kůle jdeme opět do vedení 19:17. Na 21:18 zvyšuje po dobrém servisu Janoucha pozorný Patočka a domácí si žádají druhý oddechový čas. Francouzům tato přestávka nepomohla a díky poctivé hře bez chyb vyhráváme 25:20.

Druhý set začaly oba týmy před zaplněnou halou 2500 diváky (na náš tým vždy chodí při venkovních zápasech velké množství fanoušků a fanynek!!!) ve stejných sestavách, do vedení se tentokrát dostává domácí tým po esu hlavní domácí hvězdy N´Gapetha (3:1). Bojovný volejbal se hrál dále, ale zlepšená obrana francouzského týmu donutila Michala Nekolu vzít si za stavu 11:7 v náš neprospěch svůj první oddechový čas. Na 13:8 zvýšil svojí chybou rozhodčí. Po dalším esu Francouzů a zvýšení na 15:8 se pokouší český trenér zastavit našeho soupeře, který je hnán dopředu bouřlivou atmosférou. Za stavu 16:9 pro domácí přichází na hřiště Pavel Bartoš s Michalem Fingerem. Ani to Francouze nezastavilo a zvyšují na 19:10, kdy se v naší hře kupí další a další chyby. Nevzdáváme se a trpělivou hrou snižujeme (23:17), nicméně druhý set patří domácímu týmu 25:18.

Po desetiminutové pauza Francie prostřídala sestavu, náš tým pokračoval v sestavě z úvodu zápasu. Po dohraném útoku Hadravy vedeme 3:2, na 8:5 zvyšuje Džavoronok blokem a na 9:5 dalším útokem Hadrava. Po přímé chybě Francouzů si za stavu 10:5 pro naše barvy bere domácí střídačka „tajm“. Dále poctivě ztrátujeme (12:7), na 15:9 zvyšuje Galabov chytrým blokem, další bod přidal Zajíček a domácí se dalším oddechovým časem snaží zastavit naše reprezentanty. Francouzi snižují několika útoky středem (18:13), ale další z přímých chyb na útoku domácího týmu nám zajišťuje vedení 20:13. Pár nepřesností v naší hře soupeř trestá (21:17). Stále jsme ve vedení, na 22:19 snižuje „po akci one men show“ domácí univerzál Boyer a Michal Nekola si žádá svůj první oddechový čas. Nápor odrážíme a po šikovné spolupráci na ose Džavoronok-Janouch-Zajíček získáváme první setbol, který hned využíváme trojblokem, konečné skóre je 25:21.

Další set začíná vyrovnaně po šikovných útocích Hadravy a Džavoronoka, eso posledně jmenovaného nás posouvá do vedení 4:2. Souboj pokračuje, jen do něj opakovaně vstupuje pán v černém (přesněji v modrém), ale i tak si držíme vedení 8:6. Dvě esa, ve Francii působícího Galabova, upravují skóre na 10:8 a domácí lavička bere oddechový čas. Jeho sérii zastavuje až bezchybně a efektně smečující Chinenyeze. Úroveň zápasu neklesala, domácí přidali, hala se probudila, tlak na rozhodčí se zvětšuje a za výsledek je stav 12:12. Nápor zastavuje další sehraná trojice Moník-Janouch-Patočka. Na 14:14 srovnávají Francouzi perfektně sehraným signálem na středu „ze 4 na 1“, ale další náš blok nám vrací vedení na 15:14. Dvě nevyužité šance na naší straně pomáhají Francii jít do vedení 20:18, naše lavička reaguje dalším „tajmem“. Do konce setu již náskok nestáhneme a Lyneel ho ukončuje chytrým útokem.

Do rozhodujícího pátého setu vstupují lépe Francouzi, nám „nelepí“ servis a strany měníme za stavu 8:4 pro domácí. Do hry přichází P. Bartoš s Fingerem a jejich spolupráce zafunguje (9:5), ale domácí tým si stále drží náskok čtyř bodů (11:7). Tlak Francouzů neustává a po 145 minut trvající bitvě prohráváme před vynikající kulisou 9:15.

Autor: Miloslav Javůrek