Letošní sezóna reprezentačním týmům již ťuká na dveře

Po klubových soutěžích se opět blíží čas reprezentačních akcích. Letošní rok 2018 je rok, kdy FIVB pořádá MS mužů i žen. Bohužel ani jednomu z našich reprezentačních týmů se loni nepodařilo na tyto vrcholné akce kvalifikovat, tak letošní cíle budou směřovat k akcím, které pořádá CEV.

Nicméně i v letošním roce je program našich reprezentací bohatý. FIVB od letošního roku změnila pravidla Světové ligy nyní s názvem Volleyball Nations League a de facto  ji uzavřela pro pár vybraných a marketingově zajímavých týmů. Na základě této změny CEV oživila projekt Evropské ligy po názvem Golden European League. Po „boji“ na diplomatickém poli se našim zástupcům podařilo získat pořadatelství Final Four Golden European League mužů, kterou budou hostit Karlovy Vary ve dnech 13. - 14. 6. 2018.

A co čeká naše reprezentační celky v roce 2018? Jak se sluší a patří dáme přednost ženám.

Reprezentační družstvo žen po loňském nešťastném utkání s Běloruskem v osmifinále ME, čeká letos kvalifikace na ME 2019. Los nám do skupiny přiřadil Švédsko, Finsko a Estonsko. Poprvé se kvalifikace nebude hrát turnajovým systémem, ale s každým soupeřem zápas doma a následně venku. Z tohoto důvodu se kvalifikace bude dohrávat až v lednu 2019. Naše ženy se budou připravovat na kvalifikaci zápasy Golden Europen League a v srpnu si na přípravu do Jablonce nad Nisou pozvaly Polky. Hlavním trenérem zůstává Zdeněk Pommer ml. „Jednoznačným cílem je postup na ME 2019. Budeme mít roli favoritek, kterou ale musíme potvrdit na hřišti,“ komentuje pohled na program reprezentačního družstva žen manažer Miloslav Javůrek.

 

Naše reprezentační družstvo mužů si účast na ME 2019 vybojovalo již 7. místem na loňském ME v Polsku. Vrcholem letošní reprezentační sezóny bude účast ve Final Four Golden European League, kde účast jako organizátorská země máme jistou. Zajímavé zajisté bude přátelské utkání těsně před letošním MS se „Squadra Azzurou“, které Itálie pořádá. „Chtěli bychom tuto reprezentační sezónu pojmout již jako přípravu na ME 2019. To, že jsme se kvalifikovali na ME a nekvalifikovali na MS 2018 nám umožní pojmout tento dvouletý cyklus do ME 2019 jako přípravu. Dává to čas celému realizačnímu týmu na zapracování nových tváří do RD, “ dodává Miloslav Javůrek.

Tak jako každý rok touto dobou finišují klubové soutěže. Tým kolem „Jamba", jak se manažerovi Javůrkovi ve volejbalovém světě přezdívá, nyní upřesňuje nominace jednotlivých družstev pro nadcházející reprezentační sezónu. Tak nám nezbývá než popřát trenérům šťastnou ruku ve výběru hráčů, samotným hráčům, ať se daří na palubovkách a těšit se na zápasy, které nám letošní sezóna „nároďáků" nabídne.

 

Autor: Jiří Carba