Důležité utkání v boji o postup ze skupiny na ME 2019 zvládli Češi na jedničku

Po včerejší porážce Estonska od Černé Hory bylo jasné, že dnešní zápas hodně napoví o možném postupu našeho týmu ze základní skupiny ME do osmifinále. Na Estonsku byla v prvním setu vidět frustrace ze včerejších prohraných koncovek. Naopak naši borci nastoupili sebevědomě a od začátku tvrdili „muziku“. Během druhého setu se soupeř oklepal a podporován více než dvoutisícovkou fanoušků dotáhl oba další sety do dramatických koncovek. Ale větší chuť po vítězství a možná i trochu štěstí pomohlo naší reprezentaci k zasloužené výhře 3:0.

Česká republika – Estonsko 3:0 (25:18, 34:32, 28:26)

Rozhodčí: Goren (ISR), Bernström (SWE)

Diváci: 2 500

Česká republika: Hadrava, Galabov, Zajíček, Janouch, Džavoronok, Sedláček, libera Moník, Kunc. Střídali: P. Bartoš, Finger, Janků, Sobotka

Estonsko: Teppan, Kollo, Aganits, Toobal, Täht, Kreek, libero Rikberg. Střídali: Juhkami, Keel

Tomáš Kunc (libero): Věděli jsme, že nám sakra teče do bot, a když nevyhrajeme, tak to budeme mít těžké postoupit. Až na první set Estonci hráli dobře a i když jsme před koncovkou třetího setu prohrávali, myslím o čtyři body, věřili jsme si tak, že jsme věděli, že to vyhrajeme. Podali jsme kolektivní výkon, kdo přišel na palubovku, tak pomohl.“

Michal Nekola (trenér): Dnes se bude hodnotit lépe. Ten poslední zápas jsme si vyříkali a šli jsme za vítězstvím víc než Estonci. Hodně jsme si pomáhali servisem a dobře jsme ztrátovali. Ukázalo se to, co jsme říkali před šampionátem, že máme vyrovnaný kádr a lavička to dnes dokázala. Pomohla v krizových chvílích a pak nám v koncovkách zase pomohl servis.“

Naši hráči vstupují do prvního setu odhodlaně s jasným cílem dostat Estonce co nejdříve pod sebe. Naopak soupeř chvílemi vypadá na „ručník“. Trenér Nekola udělal v základní sestavě dvě změny. Do hry se zapojuje druhé libero Kunc a na bloku začíná mladý Sedláček. Od začátku setu se nám daří servis, Hadrava 2x eso a tím i blok. Zajíčkův blok nás posílá do vedení 5:1. Následně přidává eso i Galabov a trenér Estonců si bere první time out za stavu 7:2 pro české barvy. Hrajeme soustředěně bez zbytečných chyb, po bloku Galabova a následném esu Džavoronoka zvyšujeme vedení na 12:6. Hrajeme dobře na ztrátu a přidáváme bod za bodem. Dalším Hadravovým esem zvyšujeme již na 17:9. Do konce setu již nedáváme soupeři šanci dostat se do hry a set uzavírá nekompromisní smečí do „debla“ Džavoronok, 25:18.

Všichni si přejeme, aby náš výkon takto pokračoval i v druhém setu. Bohužel se tak neděje. Hned na začátku Galabov dostává lehké eso, Estonsko ještě do stavu 1:5 přidá další dvě výborná podání. Do hry se dostáváme pomalu za stavu 6:9, kdy Estonci udělají pár nevynucených chyb. Nicméně nedaří se nám dostat na kontakt až do stavu 18:20. Trenér Nekola sahá k dvojstřídání, přichází Pavel Bartoš a Finger, a hlavně na servis jde Galabov. Po třech výborných servisech Galabova balóny zadarmo nekompromisně trestá Finger. Za stavu 24:22 máme k dobru dva setboly. Bohužel ani jeden nevyužijeme a začíná nekonečná koncovka. Za stavu 32:32 chytá Kunc zázračně balón v poli a Galabov se z bodovky nemýlí. Na servis jde Hadrava a dalším esem ukončuje druhý set 34:32.

Třetí set začíná opět v naší režii, vedeme po zákrocích Kunce v obraně 4:1, 7:4 a ještě 12:8. V tomto okamžiku jako by si soupeř řekl: buď,anebo. Začne riskovat na servisu a následně i útoku. Dva tisíce estonských diváků začínají své družstvo „tlačit“. Nám se nedaří „položit“ útok na zem a na drama je zaděláno. Estonsko se během několika minut dostává do zápasu a v půlce setu se ujímá vedení. Nejdřív o bod 16:17, ale následně odskakuje před koncovkou na hrozivých 18:22. V tu dobu přicházejí Zajíčkovi chvíle. Ale ne překvapivě na bloku, ale v obraně. Chytá dva těžké míče, smečaři je následně „z těžkých“ složí a jdeme do koncovky s přijatelnou ztrátou 23:24. Soupeř kazí servis a tuto chybu trestá Džavoronok esem, je srovnáno 25:25. Za stavu 25:26 pomůže Galabov v těžké situaci jednoblokem. Na servis jde Hadrava. První servis se zdá v autu, ale trenér Nekola nedá na „Hadrákovo“ gesto a bere si pomoc videorozhodčího. A dobře udělal, míč lehce líznul lajnu a Hadrava může podávat znovu. Rána po lajně už nikoho nenechává na pochybách, že tento těžký zápas jsme zvládli a vyhráváme 3:0.

Autor: Jiří Carba, foto CEV