V předposlední herní přípravě přivítala naše reprezentace v Městské hala v Jablonci na Nisou Portugalsko. Před necelými dvěma stovkami diváků předvedli naši borci soustředěný a bezchybný výkon. Nutno podotknout, že Portugalci je nedonutili svým velkým počtem nevynucených chyb k výkonu na hranici možností.

Česká republika - Portugalsko 3:0 (25:16, 25:18, 25:19), dodatečný set 25:16

Počet diváků: 200

Rozhodčí: Kohlmann

Česká republika: Janouch, Džavoronok, Patočka, Hadrava, Galabov, Zajíček, libera Moník. Střídali: P. Bartoš, Finger, Sobotka, Sedláček, A. Bartoš, Janků, libero Kunc

Portugalsko: Tavares, Alex Ferreira, Nuno, Bruno, Cvetinan, Lourenco, libera Januario, Fidalgo. Střídali: Violas, Marco Ferreira, Phelps, Menezes

Jakub Janouch (kapitán): „Dnešní zápas byl z naší strany koncentrovaný. Cením si našeho koncentrovaného výkonu. Věřím, že se Portugalci zítra zlepší, asi byli po včerejší cestě unaveni.“

Jan Galabov (smečař): „Ověřili jsme si, že při koncentrovaném výkonu můžeme tyto kvalitní soupeře porážet. Mohli jsme i protočit sestavu a s dnešním průběhem jsme spokojeni.“

Michal Nekola (trenér): „Dnes spolehlivý útok na ztrátu a dobrá obrana. Můžeme přidat na servisu, kde bylo až mnoho chyb. Náš výkon nedovolil Portugalcům hrát jejich hru.“

Alex (kapitán): „Co můžu říct, udělali jsme moc chyb. Naše příprava začala později, nejsme na tom nejlépe ani technicky ani fyzicky. To se týká i mě! Češi hráli velmi dobře, vypadají velmi dobře, mají dobrou chemii v týmu. Zítra budeme chtít vyhrát a porážku oplatit.“

Hugo Silva (trenér): „Začali jsme až 19. srpna naší přípravu, jsme velmi unaveni. Musíme se s tím vyrovnat a věřím, že se zítra zlepšíme.“

Do prvního setu nastoupily oba týmy koncentrovaně, ale ani jednomu nešel servis. Naši hráči si od začátku udržovali mírný náskok, hlavně úspěšností na blocích. Po esu Patočky se ujímáme 9:5. Od tohoto stavu obě družstva hrají dobře na ztrátu, až dva úspěšné bloky Hadravy zvyšují naše vedení na 20:14. Následně Moník zázračně chytí balón bez bloku a Galabov dohrává razantní smečí.

Druhý set je kopií toho prvního. Portugalci drží krok pouze do stavu 4:4. Našim se začíná dařit na servisu a při podání Galabova odskakujeme na 8:5 a následně na 13:8. Naše reprezentace na rozdíl od Portugalců hraje bezchybně a daří se jí uhrávat ubráněné míče. Po dalším úspěšném bloku Hadravy vedeme již 18:12. Následně si obě družstva již drží ztráty a Džavoronok dohrává set nekompromisní smečí na jedny „ruce“.

Do třetího setu opět naše družstvo vstoupilo dobře, ale možná trochu uspokojeni, pouští soupeře do hry. Portugalci se zlepšili na útoku, ale hlavně na servisu. Vyrovnaný stav je až do stavu 8:8, následně po několika šťastných balónech v poli se soupeř ujímá vedení 11:9. V tuto chvíli zaúřaduje na síti Zajíček a dvěma přesnými bloky srovnává na 13:13. V tuto chvíli se třetí set vrací do režie dvou předcházejících. Portugalci si připíšou dva nevynucené auty a jednu „školáckou síť“ a po esu Galabova vedeme 19:15. To již jsou na hřišti Pavel Bartoš s Michalem Fingrem a po Džavoronokovu esu vedeme 24:19. Zápas ukončuje přesným útokem Finger.

V dodatkovém setu dopřál trenér Nekola oddech základní sestavě, ale i tak naši borci set opět ovládli v poměru 25:16.

V zítřejší odvetě ve stejné hale a stejném čase (6. 9. 2019 - 17:00) půjde o generálku před odletem do dějiště ME. Tímto zveme všechny příznivce volejbalu do jablonecké haly, aby přišli posoudit, v jaké jsou naši muži formě po sedmitýdenní přípravě.

Autor: Jiří Carba