Skvělá atmosféra a veliký český úspěch! Naši kadeti vybojovali na ME stříbro!!!

Český národní tým pod vedením Jiřího Zacha si na svoje konto připsal další historický úspěch, z evropského šampionátu 2018 ve volejbalu mužů do 18 let si odváží stříbrné medaile! Titul mistrů Evropy patří Německu, které ve finále před fantastickým zlínským publikem porazilo Českou republiku 3:0 na sety. Na třetím místě se umístila Itálie.

Německo - ČR  3:0 (25:22, 25:17, 25:20)

Sestavy (od zóny I):

ČR: Drahoňovský, Špulák, Džavonorok, Hendrich, Baláž, Mikulenka, libero Toman. Střídali: Vodička, Míšek, Kubrycht

Německo: Rohrs, Breburda, John, Pfretzschner,Kersting, Lieb, libero Eckardt. Střídal: Kolakowski

Vyjádření:

Domácí:

Jiří Mikulenka (kapitán ČR): „Bohužel jsme dnes psychicky nezvládli ten veliký tlak. Němci na nás vlítli raketovým servisem a díky tomu nás přehráli. Dnes patří Německu zaslouženě vítězství, nebyl to z naší strany zdaleka takový zápas jako včera. Fanoušci tady ve Zlíně byli neskuteční, nás ta veliká návštěva dnes asi trošku zaskočila, ale patří jim obrovské poděkování za tak skvělou podporu a za to, že nám ke stříbru hodně pomohli. My jsme sem jeli s tím, že naším snem je postoupit na mistrovství světa, což znamenalo šesté místo, a nakonec jsme z toho udělali tak skvělý historický výsledek pro Českou republiku. “

Jiří Zach (trenér Česká republika): „Německo nás i v přípravných utkáních vždy dokázalo porazit tím, že nás nachytalo na příjmu a my jsme dnes bohužel přijmout nedokázali a od toho se v dnešním finále odvíjela celá naše hra. Na tomhle turnaji ale šla naše forma vzestupně nahoru a neměli jsme žádný úplně výpadek ve hře, což zde měl skoro každý. Bohužel jsme si ho vybrali dnes – leccos nám nešlo, dělali jsme chyby a k tomu křečovitost. Stříbrné medaile jsou ale skvělý úspěch. Hráčům bych chtěl vzkázat, že finále si mají příště víc užít. Ale neměli to vůbec lehké, protože v tomhle věku není ani trochu jednoduché hrát finále Mistrovství Evropy doma.

Hosté:

Matúš Kalný (trenér Německo): Dnes jsme výborně servírovali a vlastním podáním jsme vytvořili na Českou republiku opravdu velký tlak. Také jsme výborně blokovali, protože soupeři nebyli schopní přihrát míč a vždy útočili proti naší kompaktní obraně, a to byl dnes ten největší rozdíl.

Popis utkání:

Do finále Mistrovství Evropy vstoupili lépe reprezentanti Německa (0:3) a svůj náskok při podání Maximiliana Kerstinga vzápětí navýšili až na rozdíl 11 bodů (3:14). Čeští volejbalisté se dlouho nemohli dostat do správného rytmu (7:16), za stavu 15:23 se ale na servis postavil Matouš Drahoňovský a za mohutné podpory zlínských fanoušků dokázal se svými spoluhráči stáhnout skóre až na 22:23. Německo si však set vzít nenechalo, a nápor Čechů v závěru první sady ustálo (22:25).

Druhé dějství bylo v úvodu vyrovnanou partií (5:5), pak to byl ale opět tým Matúše Kalného, kdo se dostal do výraznějšího vedení (5:12), což prakticky rozhodlo o vítězi tohoto setu. Čeští lvi sice bojovali ze všech sil, srovnat krok se soupeřem se jim ale nedařilo (10:18), a tak si německý výběr dokráčel k zisku druhé sady poměrem 17:25.

Svěřenci Jiřího Zacha boj nevzdali a do prvního technického time-outu třetího setu vstupovali po přesném útoku Matouše Drahoňovského o bod před Německem. Následovalo eso Radka Baláže a skóre 9:7 pro domácí. Německo ale zareagovalo rychle (11:12) a český kouč bral oddechový čas. Pak bohužel začali za lepší konec tahat němečtí volejbalisté (13:16), a i když se čeští hráči rvali o každý míč, na soupeře se dotahovali marně (19:22). Ze zisku zlatých medailí se tak po výhře 20:25 radovalo ve Zlíně Německo, Česká republika zakončila mistrovství Evropy na druhém místě.

 

Autor: Barbora Mertová