Mistrovství Evropy U17 chlapců už klepe na dveře, napětí versus únava

Pouhé tři tréninkové dny dělí RD Lvíčat chlapců 2003/04 od odletu na 2019 CEV ME U17 do Sofie.

Možná ještě moc, možná málo. Z hlediska trenérů jsou to vždy velice rozporuplné dny. Na jednu stranu někdy až panická hrůza z blížícího sportovního soudu (uspějeme, neuspějeme), budeme zatraceni (hlavně ve svých očích) nebo se vrátíme s blahosklonným úsměvem na tváři, že přeci umíme. Z toho většinou plyne snaha ještě více trénovat, dohánět objektivní či neobjektivní nedostatky a na straně druhé objektivní tlak na zvolnění, „pouhé“ doladění výkonnosti. Je to něco opakovaně neopakovatelné. Zažil jsem to již mnohokrát a přesto, nezískal žádnou imunitu vůči vzrůstajícímu napětí.

Všichni se enormně snaží, ale je to již trochu křečovité. Jak od hráčů, tak i od trenérů. Navíc únava z dlouhé přípravy a to jak fyzická, tak i psychická. Mohu samozřejmě mluvit za sebe a u mě to je tradiční. Začínám si přehrávat různé scénáře různých žánrů. Od oslavných scén, až po ty smutné. A nejsou to jen scénáře vyhraji x prohraji. Scénáře jsou i ryze odborné, ale také ryze romantické. Prostě zvýšená aktivita podvědomí, ale také vědomí. Není z toho moc úniku. Vysvobození přijde až s prvním zápasem.

Pro všechny hráče RD 2003/04 je to první šampionát a tak je vše poprvé. Vzrůstající napětí se projevuje paradoxně tím, že občas se vyskytne chyba, o které jsme si už všichni mysleli, že je za námi. Nasazení hráčů nelze nic vytknout. Trénujeme a všichni přemýšlíme, jaké to bude tam v Sofii.

Mikulov poskytuje obvyklý komfort 12 vyvoleným hráčům. Z nahrávačů si místo vybojoval Bryknar z Liberce a Hoang z Kolína. Na postu smečařů se v Sofii představí Ureš z Příbrami, Jirásek z Brna, Havlásek z Nového Jičína, Fabikovič z Břeclavi. Blokaře budou v Sofii zastupovat Bukáček a Klajmon z Brna, Šotola z Kolína. Údernou dvojici univerzálů tvoří Kollátor z Hradce Králové a Stieber z Kolína. Libero Černoch je z Nového Jičína.

Těchto 12 hráčů se postavilo v uplynulém týdnu týmu Ruska. Utkání se hrála v Brně. V prvním utkání jsme soupeře dokonale zaskočili a výsledek 4:0 a sety, kdy soupeř nepřešel přes 20 bodů, hovoří samo o sobě. Druhý zápas byl první dva sety v přesně opačném duchu, soupeř změnil dva hráče, u nás došlo ke čtyřem změnám a na světě bylo hladké vítězství Ruska. Třetí set už byl vyrovnaný a čtvrtý dokonce vítězný. Poslední zápas měl tedy rozhodnout kdo z koho.

Čtenář by měl vědět, že první utkání v sobotu 13. 7. 2019 absolvujeme právě s týmem Ruska. V základní sestavě jsme prohráli 2:1, po velmi vyrovnaném boji (25:22, 21:25, 23:25). V zásadě lze říci, že pokud soupeř nepřiveze na ME jiné hráče, je soupeř v dosahu našich schopností a bude záležet na momentální formě a také samozřejmě štěstí.

Bohužel při losu tohoto ME jsme moc štěstí neměli. Mimo Ruska nás čeká v neděli družstvo Řecka, které je tradičně výborné na míči (hokejisté říkají na puku), a ve třetím utkání pak tým Itálie, který netřeba nijak představovat. Poslední dvě utkání pak jsou soupeři družstva Polska a Portugalska. Postup do dalších bojů zaručí minimálně 4. místo v šestičlenné skupině. A to je samozřejmě náš minimální cíl.

Nebude to jednoduchý šampionát z mnoha důvodů, ale na druhou stranu je to první výkop tohoto ročníku a těch výkopů ještě bude více a budou důležitější než tento první. Hráči RD Lvíčata 2003/04 budou pokoušet štěstí ještě minimálně čtyři roky. Nicméně to nikoho v realizačním týmu (Pelikán, Šotola, Bendová, Moravčík, Smolka) moc neuspokojuje. Chceme vyhrát a budeme potřebovat hodně štěstí a podporu všech příznivců mládežnického volejbalu a chlapeckého zvláště.

Zápasy ČR v základní skupině:   

13. 7. (20:00) Česká republika – Rusko

14. 7. (20:00) Řecko – Česká republika

15. 7. (17:30) Česká republika – Itálie

17. 7. (15:00) Portugalsko – Česká republika

18. 7. (15:00) Česká republika - Polsko

 

Autor: Jiří Zach – hlavní trenér RD 03/04