Volejbalistky Šternberku v dohrávce 19. kola UNIQA extraligy šokovaly Ostravu

Los třetího kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20 „zavinil“, že se proti sobě hned dvakrát po sobě postavily stejné soupeřky. Zápas 19. kola se nezvykle odehrál v úterním náhradním termínu, takže družstva měla na přípravu od předchozího souboje, který se uskutečnil v sobotu 11. ledna, deset dnů. Ostrava v mezidobí bojovala ještě o postup do Final Four Českého poháru, bohužel neúspěšně. Ale na Šternberk si přesto musela věřit, protože ve zmiňovaném utkání vyhrála hladce 3:0 za necelou hodinu. Ale každý zápas je jiný, míč kulatý. V tomto utkání si týmy vyměnily role a obrovské překvapení bylo na světě.

č.: 90                         dne: 21. 1. 2020                    v hod.: 18:00

TJ Ostrava – TJ Sokol Šternberk 0:3 (14:25, 24:26, 22:25)

Rozhodčí: Peloušek J., Vachutka M.

Počet diváků: 130

Domácí: Nečasová, Pospíšilová, Kojdová, Kalusková, Wanczyk, Faltínová, libero Chevalierová. Střídaly: Žolnerčíková, Adamčíková, Žarnovická, Zemanová, Kašparová

Hosté: Šmídová, Schandlová, Kneiflová, Mazur, Sifferlen, Kofie, libero Zilberman. Střídaly: Karabinovich, Látalová

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Z naší strany hrozný výkon, nepodařilo se nám navázat na poslední utkání se Šternberkem. Musíme se zlepšit hlavně na útoku.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Dnes jsme hráli alibisticky a totálně vlažně. Samo se nikdy nic neuhraje!!! Soupeř toho dokonale využil.“

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Máme velkou radost z dnešního vítězství. Oproti minulému zápasu jsme se na Ostravu mnohem lépe připravily, agresivní hrou domácí dokázaly porazit.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Měli jsme týden na zlepšení hry proti Ostravě a ten se nám vyplatil. První set jsme jasně ovládli. Druhý a třetí set byl vyrovnaný a štěstí se obrátilo na naši stranu. Chci poděkovat za odvedenou práci a jsem rád, že jsem mohl zapojit do hry mladou Látalovou, která si tak odbyla premiéru v extralize.“

Domácí hráčky vstoupily do prvního setu absolutně bez nasazení a s děsivým přístupem (1:7, 2:13, 4:18). A byť v závěru malinko zkorigovaly hrozné skóre, tak i žákyně, které hrály v této hale o víkendu Český pohár, by se musely za takový výkon stydět.

Trenér Pommer obměnil polovinu sestavy (nově Kašparová, Zemanová, Žarnovická), ale na výsledku se skoro nic nezměnilo. Od stavu 6:6 utekl Šternberk na skóre 9:18 a 11:19, poté si domácí celek přece jenom vzpomněl, že volejbal hrát umí a začal mocně stahovat (15:19) a od stavu 16:21 se dostal poprvé v zápase do vedení (22:21) a propracoval se i ke dvěma setbolům, ale převážně vlastními chybami (zkažený servis, útok do autu a špatný příjem) přišel i o tento set.

Kupodivu tato promrhaná koncovka nezanechala na domácí Ostravě velké stopy a ve třetím setu postupně zvyšovala náskok až na 17:12. Timeout hostujícího trenéra Drešla tento nápor zastavil (17:16). Ale ostravské volejbalistky znovu odskočily do vedení 20:16. Závěr setu byl však hlavně o příjmu a ten měla suverénně horší Ostrava a tentokrát Šternberk vyrovnal na 20:20. Byť domácí tým ještě jednou vedl 21:20, ohromně ustrašeným závěrem i tuto koncovku ztratil a tím i celý zápas.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman