Vítězný tie-break Králova Pole a Olympu, další výhra Přerova

Dnešní zápasy 23. kola UNIQA volejbalové extraligy žen 2019/20 postavily proti sobě „sousedy“ v průběžné tabulce. Napínavé souboje se odehrály v Brně a Ostravě. V nich shodně oba domácí týmy dostaly zápas do zkrácené hry až výhrou ve čtvrtém setu. Zatímco volejbalistky Králova Pole tie-break se Šternberkem dotáhly do vítězného konce, v Ostravě se z vítězství radovaly hráčky pražského Olympu. V hanáckém derby Prostějov doma nestačil na Olomouc. Volejbalistky Přerova svůj boj o záchranu ještě nevzdávají, v dnešním pro ně veledůležitém utkání s Frýdkem-Místkem se blýskly už druhou výhru v řadě. V předehrávce zvítězily brněnské Šelmy nad Duklou Liberec 3:0.

VK PROSTĚJOV – VK UP OLOMOUC

Hanácké derby mezi volejbalistkami Prostějova a Olomouce dlouho nebylo natolik jednostranné, jak napovídá konečný výsledek. Hostitelky lépe rozjely všechny tři sety, jenže ani jednou nevydržely. A vždy se postupně projevila herní síla favorizovaných protivnic, které s výjimkou jedné těsné koncovky dostaly zápas plně pod svou kontrolu.

č.: 112                    dne: 20. 2. 2020                         v hod.: 17.00

VK Prostějov – VK UP Olomouc 0:3 (17:25, 23:25, 15:25)

Rozhodčí: Horký P., Vachutka M.

Počet diváků: 350

Domácí: Fričová, Stümpelová, Zatloukalová, Nová, Kozmík, Kopáčová, libero Slavíková. Střídaly: Baláková, Dvořáčková, Jurčíková, Boudová

Hosté: Hodanová, Trnková, Orvošová, Michalíková, Bezhandolska, Handley, libero Stavinohová. Střídala:  Dudová

Michaela Zatloukalová (kapitánka VK Prostějov): „Dlouho jsme nehrály nijak špatně, ale při vyšším vedení jako bychom se vždy lekly, že můžeme zvítězit. Zasekneme se v některém postavení, náskok ztratíme, soupeřky se chytí. A pak už je to proti týmům kvalit Olomouce těžké.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Dva sety jsme vyrovnaně bojovali a myslím, že na zisk druhého i měli. Což ale nic nemění na tom, že soupeř byl celkově lepší. Zejména na přihrávce a v obraně, také prokázal větší šikovnost v mezihře. My jsme dobře začali každou sadu, hlavně ve druhé měli už velký náskok. Potom se to však vždycky zlomilo v jednom nebo dvou postaveních, přestala nám jít přihrávka a následně i útok, často jsme chybovali. A soupeř nás převálcoval.“

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Jsme moc rády za vítězství 3:0, protože v Prostějově se nehrává lehko. Utkání jsme zvládly dobře kromě výpadku ve druhém setu, který se nám podařilo obrátit až v úplném závěru. Jinak jsme zápas měly jakž takž pod kontrolou.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Dnes mi to připadalo z obou stran takové bez šťávy, nevím proč. My jsme museli otáčet nepříznivý průběh všech tří setů, z nichž nejtěžší i nejdůležitější byl ten druhý zvládnutý až ve vyrovnané koncovce. V závěru utkání pak domácí tým nekladl už žádný odpor. Podstatné pro výsledek bylo, že jsme po špatných úvodech pokaždé přitlačili na podání, zlepšili útok i celkově náš výkon. Zkušenostmi pomohla střídající nahrávačka Katka Dudová, která mančaft uklidnila.“

Úvodní sada byla plná delších i kratších bodových sérií. Záležely na tom, komu zrovna šel lépe servis v návaznosti na přihrávku, komu následně fungoval úspěšněji útok proti obraně. Dlouho měl navrch domácí tým, který víc tlačil a držel soupeře pod sebou (7:3, 11:7). Za stavu 14:11 však přišla na podání Trnková, načež nastal klíčový zvrat. Mnohem četnější chybovost zejména na příjmu + v zakončení se přesunula na stranu vékáčka, zatímco výběr UP si pomohl výrazně zkvalitněnou defenzivou jak blokařskou, tak v poli. A favoritky najednou suverénně dominovaly – 17:25.

Během pauzy mezi sety se Prostějovanky vzpamatovaly z hlubokého útlumu, aby do druhého dějství opět vtrhly výborně (6:2). Tentokrát navíc dokázaly udržet vysokou úroveň hry trvaleji, naopak rivalky pomohly několika nevynucenými hrubkami. Ze 7:5 tudíž skóre bleskově poskočilo na 12:6, zanedlouho dokonce na 16:8. Leč i takhle velký náskok se záhy téměř rozplynul, když při účinném servisu Orvošové zaznamenaly úřadující mistryně republiky šest výměn za sebou (16:14). Tím se nastartovaly, dalším soustředěným náporem vyrovnaly (18:18). A v dramatické koncovce od nepříznivého stavu 22:20 vývoj znovu zkušeně otočily – 23:25.

Začátek třetí části zase patřil Petrášovým svěřenkyním (0:2 – 5:2), leč tady jim pohoda vydržela ještě kratší dobu (6:7). Zapletalovo družstvo bylo v důležitých momentech včetně rozhodujících viditelně kompaktnější a neprodukovalo tolik nevynucených zaváhání, místy až minel. No, a pokud se přece jen dostalo do úzkých, netrvalo to tak dlouho, jako na opačné straně sítě. Zkrátka se projevil vyšší volejbalový level Olomouce, což postupem času platilo i pro díl číslo tři. Hostující kolektiv odskočil z 12:12 na 12:16 a už se neohlížel zpět, jeho finiš byl drtivý – 15:25 a 0:3.

Autor: Marek Sonnevend

VK KRÁLOVO POLE – TJ SOKOL ŠTERNBERK

KP Brno se ve 23. kole nejvyšší volejbalové soutěže žen utkalo na domácí půdě se Šternberkem. Oba týmy spolu sousedí v tabulce na 7. a 8. místě a před zápasem je od sebe dělil pouhý jeden bod. V hale na Vodově spolu strhly dlouhou a napínavou bitvu, kterou musela rozhodnout až pátá zkrácená hra. V ní za šťastnější a vítězný konec zatáhly hráčky Králova Pole.

č.: 115               dne: 20. 2. 2020                v hod.: 17:00

VK Královo Pole – TJ Sokol Šternberk 3:2 (22:25, 25:21, 18:25, 25:17, 15:11)

Rozhodčí: Hladišová M., Poláček J.

Počet diváků: 205

Domácí: Grabovská, Carpentier, Kvapilová, Pavlíková, Uglenko, Koulisiani, libero Digrinová. Střídaly: Šunderlíková, Šloufová, Judlová, Podhrázká, Stráská

Hosté: Meidlová, Kofie, Šmídová, Karabinovich, Kneiflová, Látalová, libero Zilberman. Střídaly: Sifferien, Kamidinová

Šárka Šloufová (kapitánka VK Královo Pole): Dneska to byl zápas jako na houpačce, bohužel jsme v prvním setu nedokázaly udržet náskok a prohrály ho v koncovce. Během celého utkání se dost chybovalo. Chtěla bych poděkovat bubeníkům a fanouškům, kteří si o jarních prázdninách udělali čas a přišli nám zafandit.”

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „Z naší strany to byl slabý výkon hlavně v útoku. Pocitově jsme jako by čekali, že se soupeř porazí sám vlastními chybami. Dva body mě těší, ale v dalším zápase musíme podat diametrálně odlišný výkon.”

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Dnešní zápas byl podle mě hodně o podání a o přihrávce. Brno ukázalo svou kvalitu na servisu, my se na něm naopak trápily. Byl to zápas mezi sedmým a osmým týmem, a o tom asi je ten výsledek. Gratuluji Brnu výhře.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Musím pogratulovat soupeři, který nás dnes celkem hodně tlačil servisem a stabilizoval se na přihrávce. Chtěl bych ale také pochválit náš tým, ve kterém dnes poprvé do základu nastoupila šestnáctiletá Nikola Látalová a určitě se tam neztratila.“

V první sadě držely oba týmy nejprve srovnaný stav (7:7), pak se ale podařilo při podání Ely Koulisiani Brnu odskočit na 11:8. Domácí náskok zvýšily (15:11), Šternberk to však nepoložilo, na jeho servis nastoupila Aliaksandra Karabinovich a i díky jejím dvěma esům byl rázem stav 17:19. KP Brno se marně snažilo hostující zbrzdit oddechovými časy, a i když v závěru ještě královopolské hráčky odvrátily dva setboly, ze zisku úvodní sady se radoval Šternberk (22:25).

Druhý set byl dlouho jako přes kopírák – zpočátku přetahovaná o každý míč (7:7), poté královopolský únik na 16:10 a následné otočení skóre ve prospěch soupeřek (18:19) před koncovkou. Závěr setu si ale tentokrát pohlídalo Královo Pole, a dopomohly mu k tomu i dva přímé body z podání nové posily Olgy Uglenko, která poslala svůj tým do vedení 23:19. Set nakonec KP Brno vyhrálo poměrem 25:21.

Úvod třetího dějství patřil Šternberku (2:5), který vedení dál navyšoval (5:11). Domácí hráčky však začaly soupeřkám postupně šlapat na paty a za stavu 12:14 donutily Šternberk k time outu. Boj pokračoval, za stavu 16:17 však hostující připsaly pět bodů v řadě (16:22), a set už si pak vzít nenechaly (18:25).

Královo Pole odpovědělo vzápětí – vedením 10:5 ve čtvrté sadě, když přidalo na razanci a zpřesnilo hru.  Hostující tentokrát zareagovat nedokázaly, a tak KP Brno vedlo před koncovkou 20:13. O vítězi setu už pak nebylo pochyb (25:17).

Rozhodující tie-break byl na začátku vyrovnaný (4:4), Královo Pole ale pak soupeřkám uteklo o čtyři body na 8:4. Šternberk snížil na 9:8 a napínavá bitva pokračovala. Hostující volejbalistky pak i díky chybám na servisu začaly znovu ztrácet (13:10), KP Brno se probojovalo až ke třem mečbolům (14:11) a nakonec i k výhře 15:11.

Autor: Barbora Mertová

VOLEJBAL PŘEROV – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Přerovanky navázaly na nadějný výkon ze Šternberku, kde rovněž sahaly po třech bodech, ale připsaly si je až v souboji s Frýdkem-Místkem. A je třeba říci, že zcela po právu. Velký podíl na tom má zejména kapitánka Kotlabová, která táhla útočné tažení a připsala si také několik bodových bloků. Její spoluhráčky ovšem nezůstávaly pozadu a bojovaly s nemenším nasazením. Soupeřky se tentokrát neměly o co opřít a zdobila je jen bojovnost. S výjimkou koncovky druhého setu se hrálo podle přerovských not. Je třeba ještě zmínit žlutou kartu za zdržování hostujícího celku, který neměl ve druhé periodě správně připravené střídání.

č.: 114                      dne: 20. 2. 2020                   v hod.: 18:00

Volejbal Přerov – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:17, 25:23, 25:14)

Rozhodčí: Slezák J., Kavala T.

Počet diváků: 186

Domácí: Šádková, Oestreich, Zatloukalová, Kotlabová, Davis, Tinklová, libero Vaňková. Střídaly: Rusek, Přibylová, Kukučová, Semerádová

Hosté: Borovcová, Hadáčková, Šnellyová, Pluhařová, Jurčíková, Uhrová, libero Teperová. Střídaly: Šprochová, Grygarová, Radivojevičová, Vašinová

Veronika Tinklová (univerzálka Volejbal Přerov): „Jsme rády za tříbodové vítězství. Dnes jsme hrály o bytí-nebytí a teď ty poslední zápasy jsou už jenom o tom, abychom vyhrály. Nechceme jít do baráže a hrajeme o všechno. Pořád jde o devátou příčku a my se chceme z toho posledního místa dostat.“

Radim Vlček (trenér VK Volejbal Přerov): „Jsem rád, že jsme dnes vyhráli a zdramatizovali boj o deváté místo. Ukázali jsme, že umíme hrát volejbal. Můžeme si užít vítězství 3:0, od pondělka začneme makat a já věřím, že to zvládneme, ale musí tomu věřit i hráčky. Pochvalu dnes zaslouží Šádková, naše odchovankyně, byla přínosem oba dva zápasy. A celý tým plnil dobře obranné povinnosti, což je základ.“

Veronika Šnellyová (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „My jsme dnes chtěly nějaké body odvézt. Musíme jít dál a přijdou další zápasy, ve kterých musíme bodovat. Soupeř nás tlačil servisem, my jsme sice slušně přihrávaly, ale útočily jsme tupě do bloků nebo do hráček.“

Jaroslav Vlk (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Důležitý zápas pro obě družstva, ale domácí hráčky to lépe zvládly psychicky. Střídáním jsme stabilizovali přihrávku, ale soupeřky dnes hrály velmi dobře. A nám se nedařilo a nedokázaly jsme bránit hlavně Kotlabovou.“

Domácí volejbalistky nezačaly dobře a prohrávaly 4:8. Brzy se však z útlumu dostaly a srovnaly krok. Rozhodující pro vývoj tohoto setu byla bodová série při podání Zatloukalové - 17:11. Přerovanky si pomáhaly hodně bodovými bloky a v útoku se dařilo kapitánce Kotlabové. Zdobila je také obrana v poli, kde zvedly hodně nadražených míčů. Nedařilo se jim pouze proměnit setboly, ale na ten třetí už soupeřky nezvládly servis.

Nabuzené přerovské hráčky výborně vstoupily i do druhé sady. Ke kapitánce se v zakončování akcí přidaly i další plejerky. Hostující kouč se snažil zastavit nápor domácích i střídáním, ale za zdržování obdržel žlutou kartu. Vedení 18:11 napovídalo opět klidný závěr, ale opak byl pravdou. Soupeřky zvýšily bojovnost a obětavost a spolu s chybami na domácí straně se skóre téměř srovnalo - 23:22. V tomto okamžiku však hostující Frýdek-Místek opět pokazil podání. Koncovka patřila domácím blokům. Nejprve se dotknul sítě, avšak na druhý pokus už byly ruce Kotlabové nad sítí neprostupné – 2:0 na sety.

Misky vah ve třetím dějství se začaly na domácí stranu přiklánět přibližně v polovině. Ze stavu 10:8 se podařilo uhrát tři body v řadě. Přerovskému kouči Vlčkovi vyšlo také střídání – na podání poslal Semerádovou namísto Tinklové a vedení 19:11 bylo dostatečně uklidňující. A nebýt dvou nepovedených servisů, neuhrály soupeřky prakticky ani bod. První mečbol ještě odvrátily z „handy“, ale ten druhý zužitkovala Oestereich útokem středem sítě. Tím pádem mohla propuknout oprávněná radost ze zaslouženého tříbodového vítězství.

Autor: Stanislav Šmidák, foto J. Pořízek

TJ OSTRAVA - PVK OLYMP PRAHA

Los 23. kola UNIQA volejbalové extraligy žen proti sobě svedl sousedy v tabulce na 5. a 6. místě. Bodové rozestupy jsou minimální a oba týmy mohou reálně pomýšlet i na 3. příčku a tím získat výhodu pro nasazení v play-off. Utkání tedy bylo velice důležité a podle toho vypadala i hra, která byla velmi dramatická, ale svazována i nervozitou. Utkání dospělo až do tie-breaku a lépe se s ním popasovaly hostující volejbalistky.

č.: 111                      dne: 20. 2. 2020                   v hod.: 18:00

TJ Ostrava – PVK Olymp Praha 2:3 (30:32, 25:22, 22:25, 25:22, 10:15)

Rozhodčí: Peloušek J., Kubinec J.

Počet diváků: 180

Domácí: Nečasová, Pospíšilová, Kojdová, Kalusková, Wanczyk, Žarnovická, libero Chevalierová. Střídaly: Faltínová,  Žolnerčíková, Kašparová

Hosté: Komárková, Šimáňová, Smutná, Denysova, Purchartová, Staňková, libero Pešková Střídaly: Ovečková, Kalhousová

Helena Kojdová (kapitánka TJ Ostrava): „Pro diváky hezký, bojovný volejbal. Opět jsme se nevyvarovaly sérií rychlých bodů soupeře, kdy se nám nepodařilo otočit. Musíme si vzít ze zápasu to dobré a zlepšit se.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Koncovku prvního setu jsme měli dohrát, nicméně dnes jsme dobře blokovali (cca 20 bloků) a do příštích zápasů se musíme vyvarovat 2 – 3 laciných chyb v každém setu. Do dalšího zápasu musíme projevit ještě větší bojovnost a dělat správná herní rozhodnutí v důležitých momentech nebo koncovkách setů. Díky fanouškům.“

Pavlína Šimáňová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Jsem ráda, že si z Ostravy vezeme aspoň dva body, protože víme, jak je těžké tady urvat výhru. Škoda, že se nám nepodařilo uhrát koncovku čtvrtého setu, odjezd domů mohl být ještě příjemnější.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Napínavé, dramatické utkání, oboustranně emotivně vyhrocené. Oběma týmům jde o postavení v tabulce a nasazení do play-off. Jsem spokojený se dvěma body, které vezeme z Ostravy.“

V úvodu prvního setu hrály domácí hráčky jako z partesu. Brzy se dostaly do vedení 9:3. Za tohoto stavu si trenér Mitáč vyžádal oddechový čas a po něm se hráčkám Olympu podařilo náskok Ostravanek stáhnout až na 9:7. Tehdy sáhl po timu domácí kouč. Překonat vlastní chyby se však jeho svěřenkám podařilo až při kvalitním servisu Kaluskové. Hráčky TJ Ostrava šly do vedení 16:12. Pražankám nepomohl ani time za tohoto stavu a nechaly své soupeřky odskočit až na 20:16. Do koncovky však vstoupily velmi bojovně a otočily vývoj setu na 20:21. Následně se týmy přetahovaly doslova o každý míč a ve velmi dramatickém závěru set získal hostující Olymp.

Také počátek druhého setu se vyvíjel lépe pro hráčky Ostravy (11:7). Trenérovi hostů se nepodařilo rychlý postup domácích zpomalit ani dvěma timy (13:8, 17:10). Za stavu 18:10 opět Olymp jakoby nastartoval a intenzivně stahoval (18:15, 22:21). A začalo opět drama, tentokrát se šťastnějším koncem pro domácí.

Ve třetím setu probíhala přetahovaná o každý míč až do stavu 16:15. Pak na servis nastoupila dnes velice nebezpečná Komárková a při špatném příjmu domácích otočila na 16:21. A byť domácí tým nesložil zbraně, set patřil hostům.

Čtvrtý set byl jako na houpačce (0:3, 8:3, 9:7, 12:7, 15:11) a od té doby opět výrazně zlobila Komárková na servisu (15:16) a začala dramatická koncovka (17:18, 20:18, 20:21, 23:21). Tentokrát se radovala domácí Ostrava.

V tie-breaku hned na začátku odskočil Olymp na 3 – 6 bodový rozdíl (2:5, 5:11) a s přehledem set i zápas dotáhl do vítězného konce.

Autor: Miloš Matula, foto Oldřich Holcman