Ve vyhroceném zápase v Přerově létaly karty jako u mariáše

UNIQA volejbalová extraliga žen 2020/21 dnes dohrávala 6. kolo. Po čtyřech dnech se opět potkala Dukla Liberec s brněnskými Šelmami a tak jako v pondělí nedala Brňankám šanci. Olymp si po zaváhání v prvním setu veze tři body ze Šternberku a Ostrava si za tři body poradila s brněnským Kápéčkem. Olomouc nekompromisně smetla domácí hráčky Prostějova. Největší drama se konalo v Přerově, zápas rozhodl ve svůj prospěch hostující Frýdek-Místek až tiebreaku. Nebylo nouze o emoce a rozhodčí Vachutka kartami nešetřil.

VOLEJBAL PŘEROV - TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Důležitý souboj s Frýdkem-Místkem se až do čtvrtého setu vyvíjel nadějně pro domácí tým. Jenže v tomto okamžiku do něj zásadně vstoupil první rozhodčí Vachutka, když dvakrát napomínal přerovského kouče, jež měl žlutou kartu už z prvního setu, což znamenalo dva body pro hosty a vyloučení trenéra Vlčka. V rozhodující páté sadě Přerovanky vedly 8:4, ale bojovný soupeř výsledek otočil a odvezl si dva body, které ho posunuly na příčku zajišťující účast v play off.

Volejbal Přerov - TJ Sokol Frýdek-Místek 2:3 (24:26, 25:20, 25:12, 21:25, 12:15)

Rozhodčí: Vachutka M., Horký P.

Domácí: Benediktová, Zatloukalová, Kotlabová, Jehlářová, Diatková, Polášková, libero Kulová. Střídaly: Šádková, Zajícová

Hosté: Hadáčková, Uhrová, Pavelková, Tkáčová, Šnellyová, Petrová, libero Teperová. Střídaly:  Borovcová, Grygarová, Mitrega-Mamica, Koloničná

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): Škoda, že jsme nedohrály koncovku prvního setu. Ve čtvrtém nás asi rozhodily nepřesné výroky prvního rozhodčího, které vyústily ve vyloučení trenéra. V tie-breaku jsme vedly, ale neudržely koncentraci a větší bojovnost soupeřek slavila úspěch.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Mrzí mne, že jsme nezvládli závěr úvodní sady, kdy jsme se dotáhli na hosty. Pak jsme byli dva sety jasně lepší. Start do čtvrtého dějství patrně poznamenala nekoncentrovanost. Stahovali jsme, ale výroky hlavního rozhodčího jsem hlasitě komentoval, a ten je ocenil dalšími dvěma napomenutími, a tím i dvěma body. Rozhodující set jsme nadějně rozehráli, ale nedotáhli k zisku vítězství. Mrzí mne, že za špatné výroky rozhodčího jsou trestáni trenéři.“

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Jsme rády za výhru, která nás posunula blíže play off. Škoda, že výkon rozhodčího nepřispěl ke klidnému průběhu v důležitém utkání. Šlo o hodně a domácí mohou být kvůli tomu naštvaní.“

Leoš Chalupa (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Jsem šťastný za vítězství. Byl jsem spokojený s koncovkou prvního setu. Další zlom nastal v polovině čtvrté sady. My jsme se bojovností a následnou výhrou udrželi v boji o play off. Výkon rozhodčího, bohužel, neodpovídal extraligové úrovni.“

Polovina prvního setu byla celkem vyrovnaná, i když Sokolky stále mírně vedly. Poté se jim podařilo odskočit a za stavu 14:9 okomentoval výrok rozhodčího Vachutky přerovský trenér Vlček a dostal žlutou kartu. Domácí volejbalistky se pak nadechly a srovnaly na 23:23. První setbol hostů ještě odvrátily, ale druhý už ne – 0:1.

Také na začátku další periody šly frýdecké ženy do vedení (3:0), jenže Přerovanky se dostaly do tempa a vývoj zápasu se otáčel v jejich prospěch. Ze skóre 8:9 šly na 11:9, po dalších pěti získaných bodech vedly už 16:12. Kouč hostů Chalupa se snažil oddechovými časy a střídáním zastavit nápor domácích, ale marně. Další šňůra na 20:12 určila ráz závěru setu, který skončil pro druhém setbolu 25:20.

Naopak ve třetím dějství se soupeřky ze severu Moravy dostaly do vedení jen jedinkrát. Přerovský tým šlapal výborně a hladce zvítězil 25:12.

Snadná výhra snad způsobila ztrátu koncentrace a Frýdečanky vedly rychle 4:0. Přerovské volejbalistky se přiblížily na bod (4:5). Potom se však „o slovo přihlásil“ sudí Vachutka. Jeho první výrok za stavu 4:7 vehementně komentoval domácí trenér a dostal druhé napomínání, což znamenalo bod pro hosty - 4:8. A to ještě nebylo vše. Další komentář přerovského lodivoda směrem k chybujícímu rozhodčímu vyústil k třetímu trestu, dalšímu bodu (10:16) a vyloučení do konce setu. V rozjitřené atmosféře Frýdek-Místek vyrovnal stav setů na 2:2.

První část zkrácené hry se lépe povedla přerovským hráčkám a strany se měnily za stavu 8:4. Při podání Petrové se hostující celek dotáhl na 8:8. Vzápětí se ještě Přerovanky dostaly do těsného vedení, ale to bylo naposledy. Bojovný soupeř za stavu 11:11 uhrál tři body v řadě. První mečbol se domácím podařilo odrazit, ale následné podání z ruky Zatloukalové bylo příliš dlouhé. Dva body za výhru 3:2 na sety bral Sokol Frýdek-Místek.

Autor: Stanislav Šmidák, foto J. Pořízek

VK KRÁLOVO POLE – TJ OSTRAVA

Královo Pole se v pátek doma střetlo s Ostravou v dohrávce zápasu šestého extraligového kola.  V prvním setu svedly oba týmy velký boj, a nakonec to byla Ostrava, kdo zatáhl za vítězný konec (28:30). Ostravské hráčky to očividně povzbudilo a v následující sadě domácí tým jednoznačně přehrály. Třetí set sice zdaleka tak jednoznačný průběh neměl, z výhry se ale i potřetí radovalo družstvo Zdeňka Pommera, a domů si tak z Brna veze tři body.

VK Královo Pole – TJ Ostrava 0:3 (28:30, 13:25, 19:25)

Rozhodčí: Poláček J, Marschner R.

Domácí: Pavlíková, Judlová, Šunderlíková, Bukovská, Koulisiani, Grabovská, libero Digrinová. Střídaly: Baird, Kuníková, Weissová, Dolotova

Hosté: Hrdličková, Zemanová, Žarnovická, Štrbová, Kalusková, Pospíšilová, libero Chevalierová. Střídaly: Bauerová, Jedličková, Vytisková

Hana Judlová (kapitánka VK Královo Pole): V prvním setu jsme udělaly hrozně moc chyb na podání, a to je škoda, protože kdybychom vyhrály koncovku, tak si myslím, že druhý set by vypadal úplně jinak a mohly jsme vyhrát. Měly jsme na ně, je to škoda.“

Matúš Kalný (trenér VK Královo Pole): „O utkání v podstatě rozhodl první set, kde jsme měli setboly, ale nevyužili jsme je. Ve druhé sadě nás pak rozhodil hned první míč a najednou jsme prohrávali 0:10. Poté už jsme se bohužel nedostali zpět do zápasu, špatně jsme podávali a soupeř po dobrém příjmu mohl hrát každou akci.“

Helena Hrdličková (kapitánka TJ Ostrava): „První set byla tahanice o každý balon a koncovka nám vyšla lépe, byly jsme důraznější na útoku. Další dva sety už jsme Brno od začátku tlačily a držely se ve vedení.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Řekl bych, že v prvním setu jsme byli ještě v autech a pak už jsme celý zápas měli pod kontrolou. Mladé hráčky hrály snaživě a myslím si, že jsme i v činnostech byli lepší, soupeře jsme odbránili a zatlačili servisem.“

První set nabídl drama od začátku až do úplného konce. Oba týmy se po celou dobu tahaly o balony a držely vyrovnané skóre (8:8, 14:14, 20:20). Sada se rozhodovala až v koncovce, která byla ve znamení vzájemné přestřelky v setbolech. Na útoku se sice v dresu domácích blýskly Karin Šunderlíková i Magdalena Bukovská, Ostrava ale oplácela stejnou měrou, a nakonec v setu zvítězila, 28:30.

Druhý set pak odstartovala série 10 ostravských bodů v řadě při podání Kateřiny Zemanové a domácí hráčky ztrácely rychle 0:10. Zaskočené Královo Pole jen těžko hledalo síly na vyrovnání (4:16), a tak Ostrava vstupovala do koncovky za stavu 9:20 a o setu bylo prakticky rozhodnuto (13:25).

Třetí dějství bylo ze začátku vyrovnané (5:5), Ostravě se pak ale podařilo utéct o tři body (8:11). Hostující vedení držely i díky esu své kapitánky Heleny Hrdličkové (10:14). Královo Pole se sice snažilo vzdorovat, ale srovnat krok se mu dlouho nedařilo (13:19). Před koncovkou se sice domácí tým ještě přiblížil k Ostravě na 16:19, z jeho strany to ale byla konečná. Ostrava po výhře 19:25 ovládla zápas 0:3 a připsala si do tabulky tři body.

Autor: Barbora Mertová, foto Ivo Stejskal

VK DUKLA LIBEREC – VK BRNO

UNIQA volejbalová extraliga žen 2020/21 dnes nabídla v šestém kole boj o čelo tabulky. Liberecká Dukla přítala na své palubovce  VK Brno. Domácí hráčky dnes předvedly kvalitní výkon a s přehledem porazily Brno 3:0. Zítra má Dukla na programu další těžký zápas proti silné Olomouci.

VK Dukla Liberec – VK Brno 3:0 (25:14, 25:13, 25:23)

Rozhodčí: Buchar T., Dmejchal M.

Domácí: Ovečková, Emelina, Trnková, Kvapilová, Svobodová, Kohoutová, libero Kolářová. Střídala: Šotkovská

Hosté: Nováková, Mikysková, Marková, Horká, Janečková, Širůčková, libero Chlumská. Střídaly: Faltínová, Šloufová, Beránková

Simona Bajusz (kapitánka VK Dukla Liberec): Jsme rády, že jsme pokračovaly ve výkonu z pondělí, kdy jsme vyhrály. První dva sety jsme Brno nepustily téměř k ničemu, protože si nedokázaly přihrát. Až ve třetím setu se dokázaly trochu zvednout, kdy jsme polevily, ale naštěstí jsme koncovku vyhrály i díky sřídající Aničce Šotkovské. Takže jsme spokojené.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Věděli jsme, že zase bude těžký zápas. První dva sety to pokračovalo tak trochu ve stylu z Brna, tam jsme hráli výborně. Ve třetím setu, tak jak už to bývá, Šelmy začaly hrát svoji hru, na kterou jsou zvyklé. Určitě to není soupeř, aby prohrál tři nula, ale zvládli jsme koncovku, takže za výsledek před zítřejším zápasem jsme rádi.

Soňa Nováková (kapitánka VK Brno): „Gratuluji soupeři ke třem bodům. Kromě toho třetího setu byla Dukla jednoznačně nad námi, Dukla hrála dobře. My jsme se začaly prát až ve třetím setu, ale bohužel ta koncovka nevyšla. Mohl být aspoň set a zápas mohl vypadat jinak.“

Ondřej Boula (trenér VK Brno): „Narazili jsme na silnějšího soupeře, dobře zorganizovaného a ve všech činnostech lepšího. To bylo vidět první dva sety, takže pokračovalo to, jak nás srovnali v pondělí. Ve třetím setu jsme dali dohromady nějakou sestavu, která začala bojovat a ukázala nějaké emoce, tím se náš výkon zvedl. Jen škoda té koncovky, kdy nás dvě, tři hloupé chyby stály možná set.“

První set oba celky začaly zlehka a čekaly, kdo udělá první chybu. Až při podání Kohoutové se Dukla ujala vedení 9:6 díky dobře srovnané obraně na síti. První oddechový čas si vzalo Brno za stavu 6:11, stále když byla na podání Kohoutová. Ani po time outu se Brno neprosadilo a Dukla držela Brno v kleštích, druhý time out 13:6. Když Ovečková přidává další esa servisem, Dukla utekla na 16:9. Domácí hráčky dnes vyborně podávájí, i Emelina přidává body na servisu. Brnu se nedaří prosadit útokem a Dukla se ujímá vedení 22:12. Set končí blokem Kohoutové 25:14.

Začátek druhého setu vyšel o něco lépe Brnu, ale Dukla se rychle srovnala a to zásluhou Ovečkové, která unolňovala spoluhráčky na jedny ruce a ty neměly problém složit balon. Dukla se dostala zpět do hry a odskočila na 7:3, kdy si musel vzít oddechový čas trenér Brna Boula. Při podání Trnkové se náskok zvýšil na 10:4 a Brno muselo sáhnout ke střídání. Při podání Faltínové z Brna si bere první time out domácí trenér Gálík, 13:8. Brno se několika uhranými bodovými míči přiblížilo Dukle na dva body 13:15, ale při podání Ovečkové přišla opět stopka na bloku Trnkové a přichází další oddechový čas Brna, 13:18. Ani po time outu se Brno neprosadilo a Trnková dál řádí na bloku a zároveň útokem přidává další body, 21:13. Ovečková stále na podání přidává další body servisem, 24:13. Poslední bod druhého setu skládá útokem na zem po lajně Emelina.

Třetí set začal vyrovnaně, oba týmy se tahaly o každý míč až do stavu 7:7, kdy Brno odskočilo obranou na síti, 7:9. Brnu se rozehrála Horká, která začíná zlobit Duklu útokem, 8:12 a Dukla žádá oddechový čas. Na podání opět přichází Ovečková, která opět jako ve druhém setu nenechá Brno nadechnout, time out pro Brno 12:12. Brno se ale nevzdává a oplácí stejnou mincí, servisem zvyšuje na 16:13, oddechový čas pro Duklu. Bojuje se o každý míč, ale Brno je štastnější v delších výměnách, 18:15 pro Brno. Až při podání Kvapilové Dukla srovnává na 18:18. Dukla vyhrála překrásnou výměnu, stav je 22:22, následuje útok do autu Brna a na servis přichází opět Ovečková. Stopku blokem vystavila Trnková (24:22), která rovněž ukončuje zápas tvrdým útokem na zem, 25:23.

Autor: Aleš Správka

VK PROSTĚJOV – VK UP OLOMOUC

Ani druhý pokus prostějovských volejbalistek zkomplikovat olomouckým rivalkám jejich roli papírově silnějšího celku nevyšel, a to vůbec. V páteční dohrávce 6. kola UNIQA extraligy žen ČR 2020/21, která byla pomyslnou odvetou za pondělní hladkou partii, dokonce zaostávaly ještě víc jak výkonnostně, tak výsledkově. A kromě trochu vyrovnanějšího prostředního setu se tak zrodil zasloužený debakl.

VK Prostějov – VK UP Olomouc 0:3 (12:25, 18:25, 11:25)

Rozhodčí: Kavala T., Trumpeš D.

Domácí: Jurčíková, Dvořáčková, Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Pluhařová, libero Stavinohová. Střídaly: Weidenthalerová, Šípová, Baláková

Hosté: Valková, Pilepič, Kamidinová, Madsen, Schlegel, Stümpelová, libero Zilberman.

Michaela Jurčíková (kapitánka VK Prostějov): „Po jasné pondělní porážce v Olomouci jsme si s holkama říkaly, že nemáme co ztratit a půjdeme do dnešního zápasu s novou chutí. I takticky nám kouč vysvětlil některé věci, ale bohužel to zase nevyšlo. Soupeřky prokázaly své kvality, vyrovnaly se i s absencí Lucky Nové. Snad se zvedneme zítra proti Ostravě, kterou jsme dvakrát zdolaly v přípravě.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Stejně jako v minulém vzájemném utkání se projevila velká útočná síla soupeřek. My jsme se znovu trápili na přihrávce i v zakončení, výkonnostní rozdíl mezi námi a Olomoucí je v současnosti obrovský. Což potvrdil jak průběh zápasu, tak konečný výsledek. Teď se musíme zmobilizovat a dát psychicky dohromady, abychom po těžkých bitvách se silnými celky z čela extraligy předvedli lepší volejbal proti papírově přijatelnějším družstvům.“

Kateřina Valková (kapitánka VK UP Olomouc): „Výsledek sice vypadá jasně, ale stejně jako v pondělí jsme i tentokrát musely jít do zápasu maximálně koncentrované a naplno. Tím víc, že nevyhodnocený covid test nepustil do sestavy jednu naši důležitou smečařku. Proto nás těší, jakým způsobem jsme celé utkání zvládly, a hladké vítězství je o to cennější.“

Petr Zapletal (trenér VK UP Olomouc): „Komplikací se pro nás stala chybějící Lucka Nová, která nedostala včas výsledek testu na koronavirus. S už tak zúženým kádrem jsme museli improvizovat a proto mám radost, že holky za dané situace zabojovaly, odehrály skvělé utkání. V zápasově náročném programu je také dobře, že jsme i další střetnutí zvládli hladce 3:0 a pošetřili síly. Mančaft se zatím jeví dobře poskládaný, šlape výborně. Tak ať to dál vydrží.“

Mírnou ztrátu z úvodu (0:2) se domácímu týmu podařilo brzy dotáhnout (3:5 – 5:5) díky úspěšným útokům Pluhařové. Vzápětí však účinně zapodávala Stümpelová a soupeřky znovu odskočily na 5:8, načež se pevně chopily herní taktovky. Základem byly smečované servisy Schlegel a zejména ranařky Pilepič, na něž se nabalovala kvalitní obrana UP na síti i v poli, o mnohem lepším zakončení nemluvě. Kromě jednoho krátkého úseku při snížení ze 7:15 na 10:15 olomoucké družstvo jasně dominovalo a zahajovací část shráblo za pouhých osmnáct minut – 12:25.

Poprvé do vedení se vékáčko dostalo zkraje druhé sady (2:0), ovšem tahle epizodka měla krátké trvání. Svěřenkyně Petra Zapletala i bez chybějící členky obvyklé sestavy Nové skóre bleskově otočily na 3:4 a okamžitě začaly budovat opětovný náskok (6:10). Volejbalová síla se totiž držela na jejich straně ve všech činnostech, častěji chybující i méně důrazné a precizní Prostějovanky nedokázaly najít recept na jejich komplexnost. Tento set sice neprobíhal tak úplně jednoznačně (8:10, 11:14), přesto nebylo o jeho osudu v druhé polovině žádných pochyb – 18:25.

Ženy VK se nejvíc potýkaly s četnými nedorazy v mezihře, z čehož pramenila omezená schopnost vítězně útočit. Naopak úpéčko využívalo vysoké přesnosti i razance svých ofenzivních kombinací k pravidelnému bodování většiny plejerek a tím pádem favorit bez problémů potvrzoval papírové předpoklady. Klíčový trhák ve třetím dějství se přitom konal od téměř rovnocenného stavu 8:10, kdy zdánlivě se zvedající Petrášovy ovečky zas odpadly. Šňůra šesti výměn na 8:16 definitivně rozhodla, závěr si obhájkyně mistrovského titulu z předminulé sezóny suverénně pohlídaly až k další dílčí nadílce – 11:25 a 0:3.

Autor: Marek Sonnevend, foto Anry Lukáč

TJ SOKOL ŠTERNBERK – PVK OLYMP PRAHA

V bojovném utkání mezi TJ Sokol Šternberk a PVK Olymp Praha domácí hráčky předvedly velmi statečný a obětavý výkon, ale nakonec se z vítezství radovalo zkušenější a sehranější mužstvo Olympu Praha v poměru 3:1.

TJ Sokol Šternberk – PVK Olymp Praha 1:3 (27:25, 19:25, 15:25, 20:25)

Rozhodčí: Peloušek J., Ištvanech M.

Domácí: Látalová N., Kneiflová Šmídová, Herdová, Kořínková, Wanczyk, libero Slavíková. Střídaly: Jarošová, Dosoudilová, Látalová Z.

Hosté: Purchartová, Kocmanová-Havlíčková, Komárková, Šimáňová, Smutná, Hodanová, libero Pešková. Střídala: Neumannová

Nicole Šmídová (kapitánka TJ Sokol Šternberk): „Dnes jsme hrály velmi dobře podobně jako v úterý. Možná je trochu škoda, že jsme od druhého setu trošku polevily a pak to zase postupně dobíraly, to ale na Olymp nestačilo. Škoda, se jsme se nedostaly do tiebreaku. Pochvala ale všem našim holkám za odvedený výkon.“

Jan Drešl (trenér TJ Sokol Šternberk): „Olymp v utkání ukázal svoje kvality, i když jsme se snažily na soupeře připravit, dařilo se nám to v prvním setu, kdy jsme srovnaly postavení. Pak se začalo soupeřkám více dařit, začaly nás tlačit, my jsme zbytečně chybovaly a nedokázaly jsme utkání otočit. Gratuluji soupeřkám k vítezství.“

Pavlína Šimáňová(kapitánka PVK Olymp Praha): „Dnešní nástup do utkání se nám úplně nevydařil, soupeř dobře servíroval a dokázal tak urvat první set. Pak jsme se trochu víc zkoncentrovaly a dokázaly další tři sety vyhrát. Jsem ráda za dnešní výhru, i když to nebyl náš nejlepší výkon.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha): „Především musím konstatovat, že jsme spokojeni s výsledkem a vítezstvím, protože vezeme ze Šternberka tři body. V posledních sezonách se nám tady příliš nedařilo. V prvním setu nás domácí hráčky zaskočily svým velmi dobrým výkonem především v útočné fázi, domácí po celý zápas velmi dobře servírovaly. Od druhého setu se ukázala síla našeho družstva, zkušenost a kvalita klíčových hráček. V důležitých okamžicích jsme utkání lépe zvládly a dotáhly k vítezství.“

V prvním setu se dařilo šternberským hráčkám díky dobrému podání, úspěšným útokům a bojovnému výkonu držet těsný náskok po celý set, který získaly v poměru 27:25.

V druhé sadě bylo utkání vyrovnané až do stavu 14:12, pak se začalo dařit hráčkám Olympu. Domácí znervózněly, začaly chybovat, nedokázaly reagovat na zpřesněnou hru soupeřek a set skončil v poměru 19:25.

Ve třetím setu převzaly hostující hráčky inciativu již od začátku, domácím se nedařilo reagovat na nepříznivý stav a set skončil nakonec v poměru 15:25.

Ve čtvrté sadě se domácímu týmu dařilo se soupeřkami držet krok, vedl 11:8, 12:10. Pak se podařilo Olympu srovnat stav na 13:13. i na 18:18. Zkušenost Pražanek se projevila v poslední části setu, který nakonec skončil výsledkem 20:25 a celkově vítezstvím Olympu 3:1.

Autor: Libor Svoboda