Překvapení v Brně! Liberec si na sever Čech veze tři body!

Po přestávce vyplněné finálovým turnajem Českého poháru 2017/18 pokračovala nadstavbová část UNIQA volejbalové extraligy žen 2017/18 úvodním kolem, celkově 19. kolem. V první skupině potvrdil své nasazení Prostějov, kdy doma porazil 3:0 Frýdek Místek. Olomouc nedala šanci Ostravě a hladce vyhrála 3:0. Třetí zápas v první šestce byl nejzajímavější. Liberec si z Brna veze tři body, kterými se dotáhl na Královo Pole. Ve druhé skupině bojoval v Praze brněnský Fénix o zisk prvních bodů do tabulky, ale ani tentokrát se mu nezadařilo a Olymp na domácí půdě vyhrál 3:1. Naopak Přerov své fanoušky doma nepotěšil a po řadě nevynucených chyb v koncovkách prohrál 0:3 se Šternberkem, který si do tabulky připisuje tři body a dotahuje se tak na rozdíl jediného bodu na dnešního soupeře.

SKUPINA 1-6:

VK KP BRNO – VK DUKLA LIBEREC

Nejlepší extraligová šestka ženských týmů v sobotu naskočila do úvodního kola nadstavby. Královo Pole doma přivítalo Liberec, a i když se po prvním setu zdálo, že utkání bude jasnou brněnskou záležitostí, výsledek zápasu nakonec dopadl přesně naopak. Liberci se tak po výhře 1:3 na sety podařilo Královo Pole poprvé v této sezóně porazit.

č.: 93     dne: 10. 2. 2018    v hod.: 16:30

VK KP Brno – VK Dukla Liberec 1:3 (25:9, 21:25, 18:25, 19:25)

Rozhodčí: Činátl R., Kavala T.

Počet diváků: 200

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Suchá, Vyklická, Kopáčová, Pene, Boulová, Zburová, libero Chlumská. Střídaly: Meidlová, Pištěláková, Janečková.

Hosté: Delabarre, Krišková, Kohoutová, Staňková, Mikšíková, Holubcová, libero Dostálová. Střídaly: Nečasová, Vaňková, Gálíková, Veselá.

Vyjádření:

Domácí:

Ivana Zburová (kapitánka VK KP Brno): „Škoda, že jsme po velmi dobrém prvním setu takhle nepokračovaly i dál. V každém zápase je to z naší strany stejné, ve chvíli, kdy nás soupeř zatlačí se lekneme, přestaneme hrát a začneme dělat chyby, které pokaždé opakujeme. Je na čase se z toho poučit a v dalších utkáních se těchto chyb vyvarovat.“

Marek Rojko (trenér VK KP Brno): „Mrzí mě, že jsme nepotvrdili náskok ze základní části – boj o třetí místo je sice na začátku, ale srovnal se, a to je chyba. Soupeře jsme výborně rozebrali a připravili jsme se, ale po prvním tlaku na začátku druhého setu jsme ztratili energii, důraz a emoce – a to byla příčina naší prohry. Liberec jsme tím vrátili do jejich tempa a následně byl lepší. Náš tým jsme se výměnami snažili oživit, ale bylo to málo. Nadstavba začala a v následujícím zápase v Ostravě je potřeba udělat maximum pro vítězství a udržení pozice.“

Hosté:

Laura Holubcová (kapitánka VK Dukla Liberec): „První set jsme nezvládly tak, jak jsme chtěly, pak jsme se ale chytly a uhrály jsme to, co jsme chtěly. Za tři body jsme šťastné. “

Josef Smolka (trenér VK Dukla Liberec): „Proti Brnu jsme určitě chtěli konečně uhrát lepší výsledek. Královo Pole na nás v první setu vlétlo a hrálo výborně, ale my jsme družstvo, které bojuje, a touto bojovností jsme si dnes uhráli tři body.“

Popis utkání:

V prvním setu vycházelo domácím úplně všechno a rychle se ujaly vedení 12:2. Kapitánka Ivana Zburová se blýskla krásnými dvěma bloky a smečařky spolehlivě útočily. Liberec se nezmohl na odpověď a výsledkem byl zisk setu pro Brno vysokým rozdílem 25:9.

V druhé sadě se hostující vrátily do základní sestavy s plným sebevědomím. Královo Pole naopak postupně srážela nepozornost a nedůslednost, což se po lehce vyhraném setu stává. Dukla se chytla útočně a přitvrdila na podání. Domácím naopak útok nešel, a sada proto vyzněla pro Liberec 21:25.

Třetí i čtvrté dějství se neslo v podobném duchu. Královo Pole ze začátku našlo sílu a vytvořilo si náskok, ale trpělivě hrající Dukla se pomalu přibližovala a výbornou hrou v poli a agresivitou v zakončení pokaždé kolem druhého technického time-outu domácí přehrála. Ve čtvrté sadě o 7 bodů a v posledním setu poměrem 19:25.

Autor: Barbora Mertová

VK PROSTĚJOV – TJ SOKOL FRÝDEK-MÍSTEK

Vstup prostějovských volejbalistek do nadstavbové části UNIQA extraligy ČR 2017/18 se nesl v poněkud ospalejším a průměrném duchu. Ženy Frýdku-Místku toho využily k sympatickému odporu a v 19. kole elitní tuzemské soutěže dokonce sahaly po získané sadě. Nakonec však nedosáhly a výběr VK i přes potíže naplnil výsledkové předpoklady třísetovou výhrou.

č.: 91    dne: 10. 2. 2018     v hod.: 17.00

VK Prostějov – TJ Sokol Frýdek-Místek 3:0 (25:22, 25:14, 25:19)

Rozhodčí: Grabovský Z., Horký P.

Počet diváků: 250

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Zatloukalová, Emonts, Kozmík, Horká, Kossányiová, Trnková, libero Slavíková. Střídaly: Kovářová, Weiss.

Hosté: Kavková, Pavelková, Kvapilová, Kukučová, I. Vašinová, Mitrega, libero Radivojevičová. Střídaly: Šprochová, Blasiak, Sobotíková.

Vyjádření:

Domácí:

Kathleen Weiss (kapitánka VK Prostějov): „Úvodní set nebyl z naší strany vůbec dobrý, dělaly jsme spoustu zbytečných chyb nejen na podání. Pozitivní je, že se nám i tak povedlo zvládnout těsnou koncovku a potom šel výkon celého družstva už nahoru. Ačkoliv jsme v některých pasážích opět měly problémy. Důležité bylo, že horší chvíle vždy vystřídaly mnohem lepší a dosáhly jsme tak vítězství tři nula.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Náš výkon nebyl ideální. Chtěli jsme dát volno hráčkám, které odtáhly několik posledních těžkých zápasů. A holkám, co místo nich naskočily, se dnes po pravdě tolik nedařilo. Pokaždé pomohl návrat opor na hřiště, díky čemuž jsme uhráli závěr první sady. Následně se tým rozjel a lépe fungoval až do konce utkání i v prostřídaném složení s mladšími hráčkami. Celkově jsme však zkazili příliš mnoho servisů, chyběla také větší jistota v mezihře při řešení jednoduchých situací.“

Hosté:

Daniela Pavelková (kapitánka TJ Sokol Frýdek-Místek): „Neodehrály jsme úplně špatný zápas. Prostějov ale viditelně nehrál na sto procent, čímž nám to usnadnil. Hlavně v prvním setu jsme držely vyrovnaně krok. Abychom jej však získaly, musel by celý tým odvést nadstandard, což se nepodařilo. Přesto jsme podlehly důstojným poměrem a můžeme hodnotit vcelku kladně.“

Leopold Tůma (trenér TJ Sokol Frýdek-Místek): „Slibný začátek nám vydržel jen chvilku, následně jsme měli špatný úsek. Pak nám ale vycházela taktika jít servisem přes přihrávku mladého libera a Prostějovu jsme dělali v první sadě potíže. Koncovku tohoto setu i celé utkání rozhodly především dvě věci: že jsme nedokázali ubránit Helenu Horkou a opakovaně udělali série nevynucených chyb. I tak holky můžu pochválit za to, že se nebály a předvedly odvážný, celkově slušný výkon.“

Popis utkání:

Domácím chyběly zdravotně indisponované Herelová s Novou a celkově dostala příležitost kombinovaná sestava, které nějakou dobu trvalo zahřátí do provozní teploty. Čehož koncentrovanější hosté využili k lepšímu startu (2:5). Hanačky zabraly až následným obratem na 10:6, jenž podpořila dobrým servisem Kossányiová. Na tomto náskoku však favorizovaný tým ustrnul vinou vlastních nevynucených chyb i zásluhou solidního výkonu TJ. Jeho hráčky účinně podávaly a bojovaly o každý míč, až čtyřbodovou šňůrou ze 17:13 na 17:17 nečekaně vyrovnaly. Šanci na překvapivý dílčí úspěch pak držely až do stavu 22:22, kdy prostějovský mančaft už se všemi oporami na place zkušeně zavřel vyrovnanou zahajovací část – 25:22.

Leč zvládnutá koncovka čerstvé vítězky Českého poháru nijak výrazně nezvedla. Místo očekávaného zkvalitnění hry přišla hned zkraje druhého dějství nová zaváhání v četném množství a trpělivě makající Sokolky zase mírně odskočily (2:4, 5:7). Co Horkou, Weiss a spol. konečně vyburcovalo na vyšší míru, to byly dvě překrásné maratónské výměny získané během otočení skóre na 11:8. V téhle fázi Čadovy svěřenkyně ubránily několik těžkých balónů, načež položily na zem z protiútoků. Soupeřky ještě vzápětí kontrovaly (12:11), ovšem na další tlak vékáčka již nenašly odpověď (19:11). A dámy v bílém teprve ve druhé polovině setu číslo dva plně dominovaly – 25:14.

Vystupňované tempo ale papírově silnějšímu kolektivu nevydrželo, neboť bez tahounek odeslaných zpět na lavičku se jim zdaleka tolik nedařilo. Tůmovy ovečky si začaly znovu věřit, chytily se na standardních věcech a zas lídryně tabulky trápily (3:1 – 4:5, 6:8). Domácí "plejerky" za to náležitě vzaly uprostřed třetího dějství při podání Horké, kdy protivnice odrovnaly osmi body za sebou z 10:11 na 18:11. Takový trhák měl zásadní dopad na závěr celého střetnutí, které se navzdory jednomu kratšímu výpadku (21:13 – 22:17) neslo bezpečně v režii obhájkyň mistrovského titulu – 25:19 a 3:0.

Autor: Marek Sonnevend

VK UP OLOMOUC – TJ OSTRAVA

Po přestávce vyplněné finálovým turnajem Českého poháru pokračovala extraliga úvodním kolem své nadstavbové části. Volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc v něm hostily v souboji dvou účastníků pohárového Final four Ostravu, stejně jako v předchozím vzájemném měření sil na soupeřově palubovce nedaly svěřenkyním Zdeňka Pommera šanci a zvítězily hladce i poměrně rychle 3:0.

č.:  92 dne:    10. 2. 2018    v hod.: 17:00        

VK UP Olomouc – TJ Ostrava 3:0 (25:16, 25:21, 25:13)

Rozhodčí: Kovář V., Bohačík R.

Počet diváků: 400

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Strušková, Kubínová, Dedíková, Ćutuk, Napolitano Šenková, Michalíková, libero Sain. Střídala: Kneiflová.

Hosté:  Šípová, Makauskaite, Zemanová, Diatková, Kojdová, Nachmilnerová, libera Žolnerčíková, Chevalierová. Střídaly: Valková, Čuboňová, Sedláčková.

Vyjádření:

Domácí:

Katarína Dudová (kapitánka VK UP Olomouc): „Zápas jsme měly zcela pod kontrolou, soupeře jsme předčily ve všech herních činnostech a zvítězily jsme naprosto zaslouženě.“

Jiří Teplý (trenér VK UP Olomouc): „Dnes se nám dařilo dobře servírovat a díky podání a dobré obraně jsme soupeře udržovali stále pod tlakem. Kromě začátku druhého setu jsme také pořád vedli a bez větších komplikací dotáhli zápas do úspěšného konce.“

Hosté:

Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „Soupeř nás přehrával především na přihrávce. Škoda druhého setu, který jsme začali dobře, ale nenavázali na to. Musíme se oklepat a jít dál. Děkujeme fanouškům za podporu.“ 

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Domácí dnes lépe podávali a my jsme neztrátovali. Musíme se zlepšit v bojovnosti a nasazení a přidat emoce.“

Popis utkání:

Olomoučanky hrají v posledních týdnech ve velké formě a prokazovaly to i v úvodu utkání proti Ostravě, když rychle vedly 5:1 a 7:3. Hosté pak sice při servisu Diatkové srovnali na 7:7, jenže domácí tým odpověděl podáním Michalíkové, znovu odskočil na 13:8 a svůj náskok už nepustil. V samotném závěru ještě jednou předvedla Michalíková kvalitní servis a vysokoškolačky po pěti bodech v řadě vyhrály vysoko 25:16.

Ostrava krátce zvedla hlavu na začátku druhého dějství, když vedla 4:1 a 6:2. Hanačky však zareagovaly při podání Napolitano Šenkové šňůrou osmi vítězných míčů, otočily na 10:6, a když to pak i díky servisům Struškové bylo 17:9, sada se v podstatě již jen dohrávala. Hostující tým sice ještě snížil z 19:10 na 20:16, víc už ale nestihl a Univerzita Palackého po výsledku 25:21 vedla 2:0.

Ostravanky ještě jednou zahrozily v samotném úvodu třetího setu (0:2), vzápětí však zareagovala servírující Dedíková (9:3) a vše dokonala znovu zkušená Napolitano Šenková (14:6). V závěru už domácí celek na palubovce dominoval a tříbodové vítězství stvrdil suverénním poměrem 25:13.

Autor: Adam Fritscher

 

SKUPINA 7-10:

PVK OLYMP PRAHA – VK FENIX BRNO

Olymp Praha nezvládnul poslední zápas základní části extraligy, patří mu sedmé místo v tabulce a musí se připravovat na utkání play-off ve skupině EX-Z-II s týmy, které skončily na osmém až desátém místě.

č.: 121    dne: 10. 2. 2018      v hod.:17:00

PVK Olymp Praha - VK Fénix Brno 3:1 (25:21, 21:25, 25:10, 25:12)

Rozhodčí: Kovařík, Muller

Počet diváků: 100

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Komárková, Šimáňová, Kalhousová, Černá, Šotkovská, Kurková, libero Pešková.

Hosté: Krejčířová, Beránková, Kočvarová, Šnellyová, Trávníčková, libero Kulhánková. Střídaly: Štrychová, Kuníková.

Vyjádření:

Domácí:

Simona Kopecká (kapitánka domácích): Zápas jsme podcenily. Neměly jsme razantní servis. Ve druhém setu jsme neubránily Schnellyovou. Po prohraném setu jsme už zápas měly konečně pod kontrolou.

Stanislav Mitáč (trenér domácích): Vyhráli jsme za tři body, což je to nejdůležitější. Do utkání jsme nevstoupili příliš dobře. Snad i proto, že nejsme ve skupině 1-6, částečně i podceněním soupeře. Fenix hrál ve dvou setech na svém poměry velmi dobře, především dobře servíroval a dobře útočil. My jsme těchto chvílích byli bezradní. Třetí a čtvrtý set už byl jasně v naší režii, velmi dobře zahrála Pavlína Šimáňová, nejvíce bodující hráčka.“

Hosté:

Veronika Šnellyová (kapitánka hostů): „Kladně hodnotím první dva sety, kdy jsme předváděly pěkný volejbal. Ve třetím a čtvrtém setu jsme udělaly nespočet nevynucených chyb a soupeři jsme sety darovaly.“

Zdeněk Janoušek (trenér hostů):“Utkání mělo dvě části: první a druhý set byl vyrovnaný a každé družstvo získalo jeden set, po dlouhé době jsme předvedli pěkný výkon a podařilo se nám dohrát koncovku druhého setu. Druhou část zápasu ovládl domácí Olymp, kterému jsme pomohli velkým množstvím nevynucených chyb. Je to velká škoda, mohli jsme konečně bodovat.“

 

Popis utkání:

Zápas se hrál v komorní atmosféře (zimní olympiáda, Fed Cup), Olymp dobře začal (6:1), ale o náskok rychle přišel (8:9). Střední část úvodního setu byla vyrovnaná, ale v koncovce se prosadil šesti body v řadě Olymp Praha.

Vyrovnaná partie pokračovala i ve druhém setu. Brnu stačil kvalitní servis a bojovnost, Olymp po slibném začátku značně polevil ve všech činnostech. Koncovku druhého setu pro změnu nezvládl Olymp Praha, který prohospodařil vedení 20:18, když se mu několikrát za sebou nepodařilo překonat brněnské bloky.

Prohraný druhý set, domácí Olymp probudil z letargie a Pražanky začaly konečně hrát a rychle získaly náskok (8:3), který navyšovaly (12:4, 15:7). Potom sice Brno uhrálo několik míčů, ale jednalo se pouze o kosmetickou úpravu v setu.

Brněnské hráčky i ve čtvrtém setu polevily, čímž značně usnadnily cestu Olympu k zisku tří bodů.

Autor: Jiří Trochta

VOLEJBAL PŘEROV – TJ SOKOL ŠTERNBERK

Domácí tým nepředvedl svůj tradiční bojovný výkon. Dopouštěl se řady nevynucených chyb a velké potíže měl zejména s vykrýváním míčů za bloky, které mnohokrát nadrazily útok soupeřek, ale za blokem zela velká díra. Velký rozdíl byl v koncovkách druhého a třetího setu, kdy Šternberk prakticky nechyboval, zatímco domácí hráčky se nedokázaly prosadit.    

č.: 122       dne: 10. 2. 2018        v hod.:  18:00

Volejbal Přerov – TJ Sokol Šternberk  0:3 (16:25, 24:26, 25:27)

Rozhodčí: Slezák J., Ištvanech M.  

Počet diváků: 143

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Zatloukalová, Schoene, Jehlářová, Svobodová, Van der Meer, Gauthier, libero L. Kohoutová. Střídaly: Gogová, Šádková, Dostalíková, Šálková.

Hosté: Karpushyna, Hudylivová, Nováková, Polášková, Dudová, Ambrožová, libera Janečková, Oborná. Střídaly: Hanousková, Kotlabová, Vrabcová.

Vyjádření:

Domácí:

Eva Svobodová (kapitánka domácích): „Trápily jsme se na přihrávce. Když jsme se dostaly do vedení o čtyři body, udělaly jsme sérii šesti chyb. A byly jsme zase dole.“  

Radim Vlček (trenér domácích): „Gratuluji soupeři k vítězství. Náš tým podal pod mým vedením poprvé tak nedisciplinovaný výkon po taktické stránce, jaký se nevidí ani u žákyň. Šternberk vyhrál naprosto zaslouženě.“

Hosté:

Eva Hudylivová (kapitánka hostů): „Máme radost z výhry. Zatlačily jsme soupeře servisem a ten se trápil na přihrávce. My jsme si dobře odútočily a všechno bylo super. Jsme rády, že jsme takto vstoupily do nadstavby.“

Martin Hroch (trenér hostů): „Po dlouhé době jsem maximálně spokojený s výkonem celého týmu. Přestože Ambrožová nastoupila na netradičním postu univerzálky, odvedla dobrou práci a poté  střídající Kotlabová dovedla zápas do vítězného konce. Věděli jsme, že to bude těžké v přerovské hale na přihrávce. Měli jsme chvílemi problémy, ale všechny holky to zvládly. Pochvalu zaslouží i lavička, která stála celý zápas za týmem, a také naši bubeníci, kteří vytvořili výbornou atmosféru.“      

Popis utkání: 

O výsledku prvního setu se rozhodlo při podání nejzkušenější hráčky na palubovce, 42leté Soni Novákové. Šternberk díky tomu otočil ze stavu 2:3 na 8:3. I když domácí tým po vystřídání nahrávaček (Zatloukalovou vystřídala Gogová) zabojoval, stačilo to jen na korekci výsledku.

Druhý set přinesl dramatickou podívanou, ale volejbalová kvalita nahoru nešla. Domácí volejbalistky prakticky celý set vedly, dařilo se jim na blocích, ale se zakončením útočných akcí to bylo horší. V koncovce se opět projevila zkušenost na straně hostí. Šternberk nechyboval a Přerovanky jim to slabší hrou umožnily. Proti setbolu útočila Schoene z pipu, ale narazila na srovnaný trojblok – 0:2.   

V polovině třetího setu šli hosté do vedení o tři body, ale bojovnost přerovských hráček slavila úspěch. Za stavu 15:15 rozhodčí Slezák nevyhodnotil zákrok Novákové jako nepovolený, přestože jako zadní hráčka blokovala na síti. V koncovce domácí tým přišel o jednobodové vedení. Pak už byl Šternberk vždy o krůček vepředu, a přestože proměnil až třetí mečbol, vyhrál zaslouženě.  

Autor: Stanislav Šmidák