Překvapivé výhry Aera a Brna, Jihostroj a Ostrava krok od semifinále

Druhé zápasy čtvrtfinále play-off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 neskončily všechny dle papírových předpokladů. Odolena Voda si „vyšlápla“ na libereckou Duklu a srovnala stav série na 1:1. To samé se povedlo i volejbalistům Brna, kteří „vyprovodili“ Orly do Kladna s prázdnou. Ostrava potvrdila, že se jim proti Karlovarsku daří a po dnešní výhře na západu Čech si do třetího zápasu série vybojovala postupový mečbol. Kousek do semifinále mají i České Budějovice. V Ústí nad Labem ani srdnatý výkon domácích volejbalistů nezabránil Jihostroji připsat si druhou výhru ve čtvrtfinálové sérii.

AERO ODOLENA VODA – VK DUKLA LIBEREC, stav série 1:1

V druhém utkání čtvrtfinále play-off mezi kluby AERO Odolena Voda a VK Dukla Liberec se odehrával boj o každý bod a volejbal se musel zaplněné hale líbit. Domácí vedli už 2:0 po dvou uhraných koncovkách, ale Dukla dobře vstoupila do třetího setu a set vyhrála. I ve čtvrtém setu hosté vedli, ale domácí v koncovce otočili stav a vyhráli 3:1. Stav série je tak 1:1.

č.: 144            dne: 22 .3. 2019               v hod.:18:00

AERO Odolena Voda – VK Dukla Liberec 3:1 (25:21, 26:24, 19:25, 25:22)

Rozhodčí: Krtička J., Renčín K.

Počet diváků: 762

Domácí: Viiber, Mikula, Gear, Hladík, Vanags, Walsh, libero Hadrava. Střídali: Russell, Holčík, Kotrch, Vachoušek

Hosté: Leikep, Štokr, Šulista, Veselý, Biernat, Pietruczuk, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Grut, Indra, Správka, Srb

Tomáš Kotrch (kapitán AERO Odolena Voda): „Úžasné utkání v úžasné atmosféře. Kluci hráli skvěle a jsme rádi, že jsme dokázali Duklu i podruhé v sezóně doma porazit. Ve čtvrtém setu nás diváci dohnali k obratu v setu a celkovému vítězství. Škoda zranění Martina Hladíka. Nicméně se dobře připravíme na pondělí. Děkuji i ukázněným fanouškům Dukly.“

Jiří Šiller (trenér AERO Odolena Voda): „Dneska jsme byli důslednější v koncovkách a to, co se nám nepovedlo v Liberci, se nám s pomocí fanoušků podařilo doma. Přesto bych chtěl pochválit soupeře za skvělý výkon.“

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Domácí dneska hráli výborně, i když se jim zranil jeden z jejich důležitých hráčů, náhrada ho zastoupila. My jsme nedohráli koncovky, měli jsme tam zase banální chyby, které Vodolka potrestala, to nás možná stálo vítězství.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Gratuluji domácím k vítězství.“

Dukla do utkání vstoupila mnohem lépe než domácí hráči a rychle vedla o tři body. Domácí se nicméně nevzdávali a dokázali držet se svým soupeřem krok. V polovině setu se domácím zranil Martin Hladík, kterého nahradil Alex Russell. AERO tlačilo na Duklu a rozhodovala koncovka. V té domácí hráli odvážně a zaslouženě se ujali vedení.

Do druhého setu se vstoupilo na obou stranách velmi vyrovnaně. Prakticky se ztrátovalo a ani jeden tým si nenechal ten druhý utéct. AERO si v koncovce jako první vybojovalo setbol. Proměnilo až druhý, když byl hostující smečař neúspěšný proti domácímu trojbloku. AERO vedlo tak už 2:0.

Do třetího setu vlétli hosté s chutí a vybojovali si velmi rychle vysoké vedení. Domácí hráči zastavili nápor hostů, ale set plynul ke spokojenosti hostů. Domácí v konci ještě trochu stáhli rozdíl, ale Dukla celkově snížila na 1:2 z jejího pohledu.

Čtvrtý set měl opět vyrovnaný začátek, oba týmy se několikrát vyměnily ve vedení. Častěji však vedla Dukla, v polovině setu o dva body. Ale domácí hnáni svými fanoušky nenechali hosty vydechnout. Podařilo se jim otočit stav a vedli 22:21. Konec setu patřil skvěle hrajícím domácím, kteří si obranou v poli vybojovali bodové protiútoky, které proměnili. AERO vyhrálo celkově 3:1 a srovnalo sérii na 1:1. Další zápas se odehraje v pondělí 25. března od 18:00 v Liberci.

Autor: Tomáš Havlát

VOLEJBAL BRNO – KLADNO VOLEJBAL CZ, stav série 1:1

Druhé utkání čtvrtfinálové série mezi družstvy Kladna a Brna hostila jihomoravská metropole. První vzájemné střetnutí vyhráli před televizními kamerami poměrem 3:0 kladenští Orli. I přes jasný výsledek mohli diváci sledovat dvě vyrovnané sady, které díky tvrdému servisu a menšímu množství nevynucených chyb brali, stejně jako i tu třetí, Orli. Brňanům se v pátečním odpoledním zápase podařilo navázat na bojovný výkon z utkání na Kladně, přehráli hostující celek 3:0 na sety a srovnali sérii na 1:1.

č.:  145            dne: 22. 3. 2019                v hod.: 16:00

Volejbal Brno – Kladno volejbal cz 3:0 (25:23, 25:14, 25:20)

Rozhodčí: Gall J., Grabovský Z.

Počet diváků: 400

Domácí: Licek, Hukel, Okošanovič, Handlíř, Pražák, Truong, libero Weber. Střídali: Jakubec, Římal, Provazník

Hosté: Hýský, Zajíček Habr, Vemič, Sobotka, Barranov, libero Moník. Střídali: Vostárek, Marel, Piskáček

Tadeáš Handlíř (kapitán Volejbal Brno): „V utkáním se nám dařilo podání. Ve všech situacích jsme se mohli opřít o Okošanoviče a zápas dopadl, jak jsme chtěli.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Od rána jsem věřil, že vyhrajeme. My už jsme dobře hráli na Kladně. Bohužel jsme tam měli nějaké výpadky a nedohráli jsme si to, ale dneska to bylo prakticky bez chyb a podle mě zasloužené.“

Tomáš Hýský (kapitán Kladno volejbal cz): „Dneska bylo Brno ve všech ohledech jednoznačně lepší než my. My jsme měli hodně čaplých bodovek, které jsme nesložili. Tím nás Brno v koncovce přeskočilo a získalo první set. Ty ostatní dva sety jsme se už vezli a nebyli jsme se schopni vrátit do zápasu v žádné činnosti, Brno hrálo dneska neskutečně. Výborně čapalo, měli nás načtený a solili suprově servis. Gratuluji jim k vítězství. Teď je to 1:1 a ještě nám zbývají dva zápasy.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „My jsme utkání začali s malou koncentrací. Domácí se postupně rozehráli k výbornému výkonu a nakonec vyhráli zaslouženě. O to víc bolí, že jsme nebyli důstojným soupeřem.“

Do utkání vstoupily oba týmy vyrovnaně. Domácí zdobil razantní servis a kvalitní přihrávka, hostujícím se dařila obrana na síti. Diváci mohli sledovat spoustu napínavých výměn, bojovných zákroků v poli a rozmanité údery při zakončování útoků na obou stranách. Až do samotného závěru setu bylo skóre vyrovnané a ani jeden z týmů neodskočil o více než dva body. Nakonec rozhodlo větší množství chyb na straně Kladna a Brno bralo první sadu poměrem 25:23.

Druhý set patřil domácím hráčům. Razantním servisem trápili kladenské přihrávače a přes pevnou obranu se útočníci hostů nemohli prosadit. Trenér Fortuník se nezdar jeho svěřenců snažil zastavit time-outy, střídáním, ale nic nepomáhalo.  Od stavu 21:14 neuhrálo Kladno jediný bod a domácí se radovali z výhry i v druhém setu.

I třetí set začalo lépe Brno. Kladenským Orlům se sice dařila hra středem, ale následnými chybami na podání nechávali Brno před sebou. Domácím hráčům naopak podání stále vycházelo a nutili tak hostujícího nahrávače ke hře „po kůlech“, kde hosté kupili chybu na chybu. Do koncovky si tak brněnští volejbalisté brali několikabodové vedení, proměnili v pořadí třetí mečbol a mohou se tak radovat z výhry ve třech setech i z vyrovnání čtvrtfinálové série.

Autor: Klára Kuníková, foto Viktor Šulc

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM - VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE, stav série 0:2

Další čtvrtfinálové utkání play-off  bylo v režii favorizovaných hostů, kteří ale museli o výhru, nad očekávání, tvrdě zabojovat. Ujímají se tak vedení 2:0 na zápasy. Budějovice sice potvrdily roli favorita, ale domácí jim výhru zadarmo nedarovali. Ústí vzdorovalo čerstvému držiteli Českého poháru enormní bojovností a obětavostí, ale na víc jak zisk jednoho setu to nestačilo.

č.: 143         dne: 22. 3. 2019             v hod.: 18:00

SK Volejbal Ústí nad Labem – VK Jihostroj České Budějovice 1:3 (15:25, 25:23, 17:25, 22:25)

Rozhodčí: Velimov Emil, Němeček Petr

Počet diváků: 710

Domácí: Dhionathan Da Silva, Wilson Marc, Kramár Filip, Koci Redjo, Tibitanzl Martin, Bartůněk Luboš, libero Kořínek Jiří. Střídali: Bartůněk Vít, Šulava Marek

Hosté: Radek Mach, Miguel Angel de Amo, Michálek Petr, Valerii Todua, Filip Křesťan, Staples Max, libero Kryštof Martin. Střídali: Marek Šotola, Ondrovič Peter, Kraffer Jiří, Fila Tomáš

Filip Kramár (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): „Dnes jsme odehráli dobrý a bojovný výkon. Přesto jsme těsně prohráli. Byl to rozdílný zápas než v Budějovicích. Dnes nás táhlo publikum a bylo vidět, že se dá vyhrát i s Budějovicema. Děkujeme fanouškům.“

Jakub Salon (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Dnes musím všechny pochválit za bojovný výkon. Samozřejmě jsem smutný z prohry, ale nechybělo moc a mohli jsme hrát tie-break. Děkuji všem věrným fanouškům, kteří nás podporovali po celou sezónu a v pondělí v Budějovicích budeme chtít vyhrát, abychom se jim ještě jednou ukázali.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Jsme rádi za vítězství, ale dnes jsme se proti dobře hrajícím domácím hodně nadřeli.“

René Dvořák (trenér VK  Jihostroj České Budějovice): „Domácí samozřejmě zlobili, hlavně v druhém setu, kdy jim vycházel servis. My jsme rádi, že jsme zápas zvládli a už se těším na domácí utkání.“

Do utkání vstupují oba týmy velice koncentrovaně a se snahou nedělat chyby. Do stavu 8:8  se precizně ztrátuje na obou stranách. Jako prvním se hostům zadaří dva úspěšné bloky a jdou do vedení 8:10. To rozhodí koncentraci domácích, kteří chybují v útoku, hosté přidávají další úspěšné bloky a odskakují na 11:14. Nepřesný příjem podání a další chyby v útoku na straně domácích posouvají stav na 12:16. První domácích time, ale narůstající vedení Č. Budějovic nezastaví a ti jdou do pohodového vedení 12:20 a set dohrávají bez dramatu 15:25.

Druhý set začínají domácí ještě s větší bojovností a tlakem na servisu. To vede k jejich vedení 7:5 a prvnímu time hostů. Série takticky dobrého servisu De Amo Miguela srovnává skóre na 11:11, ale domácí kontrují účinnou obranou v poli a tvrdým zakončením v útoku. Jdou do vedení 14:11, které postupně navýší na 20:15. Hosté ještě zdramatizují koncovku několika úspěšnými bloky, ale razantní útoky středového hráče Wilsona berou hostům šanci na obrat ve skóre. Domácí koncovku zvládají kvalitním a bezchybným útokem. Srovnávají sety na 1:1.

Třetí set se od stavu 6:6 začíná vyvíjet v neprospěch domácích. Ti vyprodukují nevynucené chyby a hosté lacino vedou 9:14. Bojovnost v poli vrací domácí zpět do hry, ti stahují skóre na nadějných 13:16, ale kvalitní obrana hostů na sítí opět navyšuje vedení Budějovic před koncovkou na 15:20. Hosté jako zkušený tým nepřipustí opět zdramatizování dohrávky setu a vítězí v poklidu 17:25.

Úvod čtvrtého setu si do režie bere Marek Šotola, který na servisu potrápí domácí a posune hosty do vedení 2:7. Tento rozdíl se domácím nepodaří dlouho srovnat. Budějovice i přesto, že chybují v útoku, drží vedení 10:14, dále 13:17 a 15:19. Opět bojovnost v poli u domácích srovná skóre na 18:19 a zdá se, že diváci v hale uvidí vyrovnanou a dramatickou koncovku. Dva úspěšné bloky hostů a Šotolovo eso, dávají Budějovicím čtyři mečboly. Domácí dokáží dva odvrátit, ale třetí již hosté využívají a ve čtvrtfinálové sérii jdou do vedení 2:0

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK OSTRAVA, stav série 0:2

Dnešní počasí nebylo zrovna lákadlem pro diváky. Takto teplo v březnu dlouho nebylo, ale po tomto utkání zavládl v šatně domácích mráz. Karlovarsko v důležité části sezóny – čtvrtfinále extraligy – prohrává 2:0 na zápasy. Další šanci budou mít domácí v pondělí v Ostravě před TV kamerami. Partnerem utkání byla společnost Statutární město Karlovy Vary.

č.: 146         dne: 22. 3. 2019          v hod.: 18:00

VK ČEZ Karlovarsko – VK Ostrava 1:3 (11:25, 20:25, 25:16, 22:25)

Rozhodčí: Kořenek J., Fink T., na lajnách Sokolo V., Petrovič M., Peller F., Biskup R.

Počet diváků: 851

Domácí: Hudeček, Patočka, Rejlek, Wiese, O’Dea, Van Haarlem, libero Pfefffer. Střídali: Džavoronok, Penrose, Beer, Zmrhal

Hosté: David, Podlesný, Janků, Sedláček, Dvořák, Menner, libero Sobczak.

Ondřej Hudeček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Bohužel první dva sety jsme neměli vůbec nic, čím by jsme Ostravu potrápili. Pak si myslím, že jsme začali bojovat, ale bohužel zatím v této sérii pokaždé když jsme prohrávali, jako třeba ve čtvrtém setu nebo v Ostravě, tak se nikdy nedokážeme vrátit do zápasu. Je třeba větší odvahy, odvážnosti a nasazení, abychom Ostravu porazili a vrátili sérii domů.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Katastrofický vstup do zápasu nám vzal zbytek určité sebedůvěry, která v nás zůstala. I když jsme se další tři sety rvali, tak to na dobře hrající Ostravu nestačilo. “

Jan David (kapitán VK Ostrava): „Fantastické první dva sety, ve kterých jsme na Karlovarsko vlétli. Bohužel ve třetím setu jsme trochu polevili a podcenili to. Tím jsme dali šanci domácím, aby se rozehráli. Čtvrtý set byl hodně vyrovnaný, ale dokázali jsme urvat koncovku.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Zlaté vítězství pro nás. Moc důležité první dva sety, hráli jsme koncentrovaně, výborně jsme komunikovali a dodržovali, co jsme se dohodli. Přejeli jsme Vary, které se nezdály v dobré kondici. Domácím pomohla bohatá lavička. Hodně se vystřídalo a kluci to zvedli, ale z naší strany odvážně odehraná koncovka čtvrtého setu a to rozhodlo.“

Před domácím týmem bylo druhé utkání play-off proti Ostravě, která dokázala v tie-breaku v domácím prostředí Karlovarsko porazit. Odpovědnost, která ležela na domácích jako deka, se nedařila zvednout. Celý průběh prvního setu byl jako ze špatného filmu. Bohužel pro domácí. Nedařilo se nic. Je třeba, ale uznat, že Ostrava hrála výborně. Nespadl jí balón na zem zadarmo. Hosté chtěli potvrdit, že jsou velmi dobře připraveni, a že chtějí přejít přes Karlovarsko do další fáze play-off. Vlétli na domácí svojí urputností a razancí na servisu. Set skončil tak rychle, že se diváci ani nerozkoukali a už jejich tým prohrával 1:0 na sety.

Druhý set nebyl také žádnou přehlídkou domácích. Na začátku sice dostali Ostravu pod tlak, ale ta srovnala krok a trenér Novák vystřídal nahrávače a univerzála. Na hřiště přišel mladý Džavoronok a Jalen Penrose. Kluci se sice snažili, ale nedokázali dovést druhý set do vítězného konce. Karlovarsko prohrálo i tento set v poměru 20:25. Tato situace již byla na pováženou.

Do třetího setu nastoupilo Karlovarsko již v pozměněné sestavě od samého začátku. Džavoronok strůjce hry s Filipem Rejlekem a Markem Zmrhalem. Od samého počátku byla vidět jiná dynamika. Pokud se ale Ostravě podařily získat dva tři body za sebou, domácím začala klesat hlava a přestávali si věřit. Výhodou Karlovarska byl určitý bodový náskok. Ten se podařil udržet až do koncovky, kterou domácí nepustili a vyhráli v poměru 25:20.

Čtvrtý set byl jak přes kopírák z Ostravy. Místo, aby domácí byli na vlně, tak celý set jen dotahovali. Ostrava v koncovce hrála odvážně a předváděla v poli neskutečné zásahy. Karlovarsko v koncovce ještě korigovalo skóre, ale odvaha ostravských hráčů vedla k vítězství v tomto setu a zisku důležitého bodu v tomto čtvrtfinále.

Autor: Tým Karlovarska