Setkání volejbalových olympioniků z Mexika po 50 letech

Ve čtvrtek 25. října 2018 v 11 hodin se v reprezentačním salonku břevnovského hotelu Pyramida sešlo třináct bývalých volejbalových reprezentantů ČSSR - účastníků OH 1968 v Mexico City, aby si připomněli úspěchy českého resp. československého volejbalu v podobě bronzových medailí družstva mužů a 6. místa družstva žen. Setkání iniciovala a zorganizovala Komise společenského významu ČVS pod patronací svazového vedení, které při setkání zastupovali předseda ČVS Marek Pakosta a generální sekretář Milan Labašta. Přítomným olympionikům předali pamětní listy a pamětní medaile, které na zakázku zhotovila Státní mincovna. Na akci, zahájené symbolicky čs. státní hymnou, pořídily záznamy Česká televize a Český rozhlas, fotografie přítomného Ondřeje Drimla budou uloženy ve fotogalerii a zpracovány ve fotoknize, kterou dodatečně obdrží přítomní olympionici na památku. Televizní reportáž ze setkání bude stěžejní náplní dalšího dílu Volejbalového magazínu v pondělí 29. 10. 2018 na kanálu ČTsport od 16,55 hod.

logo

Z celkového počtu 14 žijících účastníků olympijského turnaje pozvání přijalo 6 mužů a 7 žen. Na akci se dostavily: Anna Mifková (Bémová), Věra Hrabáková, Elena Poláková (Moskalová), Karla Šašková (Šmídová), Eva Široká (Matějková), Věra Štruncová a Irena Tichá. V závorce jsou uváděna současná příjmení. Z hráčů to byli: Zdeněk Groessl, Antonín Procházka, Pavel Schenk, Josef Smolka, Jiří Svoboda a 2. trenér Oldřich Kaplan.

Setkání zahájil předseda KSV ČVS Jan Hronek, přivítal všechny přítomné s požadavkem, aby v průběhu státní hymny uctili vzpomínkou zesnulé spoluhráče a trenéry. Připomínáme je čtenářům v pořadí, v jakém odešli do volejbalového nebe:

1. trenér žen Metoděj Mácha, †1982 ve věku nedožitých 54 let,
1. trenér mužů Václav Matiášek, †1987 ve věku 65 let,
Drahoslav Koudelka, †1992 ve věku 46 let,
Vladimír Petlák, †1999 ve věku 53 let,
František Sokol, †2011 ve věku 72 let,
Bohumil Golian, †2012 ve věku nedožitých 81 let,
Jitka Senecká, †2013 ve věku nedožitých 74 let,
Lubomír Zajíček, †2013 ve věku 67 let,
Petr Kop, †2017 ve věku nedožitých 80 let,
Josef Musil, †2017 ve věku 85 let,
2. trenér žen Stanislav Šneberger, †2017 ve věku 91 let.

Po hymně přivítal přítomné také předseda ČVS Marek Pakosta a před zahájením vlastního programu setkání předal druhému trenérovi mužské reprezentace na olympiádě Doc. Oldřichu Kaplanovi u příležitosti letošního životního jubilea (85 let) Medaili Ing. Vladimíra Spirita za zásluhy o rozvoj českého volejbalu.

Vlastní program otevřela rekapitulace medailových úspěchů československých sportovců na XIX. OH 1968 (J. Hronek), výsledky zápasů našich družstev a konečná pořadí volejbalového turnaje mužů a žen připomněl Z. Vrbenský. Následoval sestřih televizních reportáží z utkání našich družstev mužů a žen z archivu ČT (s poděkováním Františku Karvánkovi) a několik rozhlasových reportáží z Mexika z archivu ČR (s poděkováním Petru Kadeřábkovi).

Setkání vyvrcholilo předáním pamětních medailí a pamětních listů, které přítomní olympionici převzali z rukou zástupců vedení ČVS se společnou fotografií. Medaile s vyrytými jmény zhotovila na zakázku Státní mincovna v Jablonci a pro držitele budou dalším připomenutím mexické olympiády. Se vzpomínkami a dojmy z Mexika se s přítomnými podělili Moskalová, Štruncová, Groessl či Schenk. Akce pokračovala již neformálními debatami s rozchodem účastníků před 15. hodinou.

Informace o úspěšné společenské akci doplňuje trojice fotografií. Na snímku v záhlaví nástup čs. sportovců na olympijském stadionu v Mexico City při slavnostním zahájení her a připomeňme, že vlajkonošem výpravy ČSSR byl volejbalista Bohumil Golian.

Na snímku posledním volejbaloví Mexičané po 50 letech, zleva Věra Štruncová, Oldřich Kaplan, Kája Šašková - Šmídová, Jiří Svoboda, Věra Hrabáková, Antonín Procházka, Eva Široká - Matějková a za ní Pavčo Schenk, Josef Smolka, Anna Mifková - Bémová, Zdeněk Groessl, Elena Poláková - Moskalová a Irena Tichá.

 

Autor: Zdeněk Vrbenský