Mácha Metoděj

Metoděj Mácha
Mácha Metoděj

*13.7.1928 - †21.1.1982

Úspěchy:
Trenér:
  ME 1955 (Z),   ME 1667 (Z)

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Vzorný a Zasloužilý trenér

Jméno a příjmení: Metoděj MÁCHA

Datum narození: 13. července 1928 v Obecnici, okr. Příbram

Datum úmrtí: 21. ledna 1982 v Praze

Charakteristika:
Trenér družstev žen Slavoj Odívání resp. Slavoj Praha (mistr ČSR 1957) a RH Praha, státní trenér Ústřední sekce odbíjené a člen Ústřední trenérské rady VVS ÚV ČSTV. Ženskou reprezentaci ČSR a ČSSR vedl ve dvou obdobích (1953-1957 resp. 1967-1969) se ziskem zlaté medaile na ME 1955 v Rumunsku, bronzové medaile na ME 1967 v Turecku a se startem na OH 1968 v Mexiku (6. místo).

Nahlédnutí do soukromí:
Vyučený strojní zámečník, v rámci základní vojenské služby v Plzni (1949-1951) absolvoval poddůstojnickou školu a kurz pro pomocné armádní cvičitele tělesné výchovy. Poslední půlrok vojny působil jako tělovýchovný instruktor poddůstojnické školy v Ostrově u Karlových Varů a tělesnou výchovu zvolil jako své povolání i po vojně. V roce 1952 si rozšířil vzdělání ročním studiem Tyršova ústavu TVS v Praze a začal pracovat jako tělovýchovný instruktor Odborného učiliště státních pracovních záloh při ČKD Praha ve Vysočanech. O dalších pracovních angažmá nemáme přesné informace, v různých závodech ČKD pracoval později např. jako vedoucí školícího střediska nebo na kádrovém a personálním oddělení. Také je pravděpodobné, že byl jistou dobu zaměstnancem ÚV ČSTV ve funkci státního trenéra ženské reprezentace. Před svým náhlým úmrtím (nedožitých 54 let) pracoval údajně jako správce fotbalového areálu Admiry Kobylisy. Od roku 1954 ženatý, s manželkou Marií a synem Václavem se v 60. letech rozešel a žil odděleně od rodiny.

Sportovní a volejbalové začátky:
Jeho sportovní a volejbalové aktivity do roku 1953, kdy začal působit jako tělovýchovný instruktor pracovních záloh, nejsou známé. Trénovaní se začal věnovat na Odborném učilišti ČKD, jehož volejbalový výběr učňů připravoval a vedl při Sportovních hrách dělnické mládeže (SHDM). Po příchodu k ligovému družstvu žen Slavoje Odívání Praha v roce 1955 byl na soupisce a občas si zahrál v Přeboru Prahy za družstvo mužů Slavoje, složené převážně z funkcionářů a dalších trenérů tohoto oddílu. Z nich Jaroslav Rejcha se stal jeho dlouholetým spolupracovníkem ve funkci vedoucího družstva žen Slavoje a RH Praha.

Trenérské působení a úspěchy s klubovými družstvy:

1955 - 1968 trenér žen Slavoje Odívání (od roku 1956 Slavoje Praha) v 1. lize (s výjimkou roku 1960, kdy družstvo vedl František Stibitz), zisk mistrovského titulu v roce 1957, třikrát 2. místo (1955, 1958 a 1959) a třikrát 3. místo (1956, 1967 a 1968). Mezi hráčkami byly v 50. letech reprezentantky Břízová-Poláková, Holá, Jílková, Kolínská-Pavelková, Křížová-Kopová, Kučerová, Lútočková, Mathauserová, Nečasová-Ursínyová, Šindelářová-Tolarová a Štefflová-Mikulecká, v 60. letech pak reprezentantky Pražanová, Senecká, Smíšková-Pletichová, Široká a Štruncová. Dalšími z hráček Hlaváčková-Martinová, Kafuňková, Kubalová-Novotná, Marková, Matoušková-Papoušková, Pražmová, Prošková, Rautnerová, Synková, Šimsová, Šmardová, Štefková Marta, Vaníčková-Papadopulosová, Volajnyková. V roce 1969 podalo 9 hráček Slavoje s trenérem Máchou a vedoucím Rejchou kolektivní přestup do RH Praha. Nejvyšší soutěž (extraliga) se začala hrát v halách, kterou Slavoj neměl. Přestup hráček byl schválen, ale extraliga zůstala Slavoji. Bývalé hráčky Slavoje vč. několika reprezentantek, doplněné o nejlepší dorostenky RH trenéra Jiřího Novotného (přebornice ČSSR 1969) si návrat do nejvyšší soutěže musely vybojovat postupem z 2. a 1. ČNL.
1969 - 1970 trenér družstva žen RH Praha, postup z 2. ligy (1969) a 1. ČNL (1970) do nejvyšší soutěže, jeho asistentem Jiří Novotný, hráčský kádr: Blechová, Hádková-Tušková, Hřebíková, Huňáčková-Domalípová, Krsková, Novotná, Pavlíková-Kopová, Pletichová, Pomerová, Pražanová, Rautnerová, Senecká, Šimsová-Obdržálková, Široká, Štruncová.

Trenérské působení a úspěchy s reprezentačními družstvy:

Vrcholné akce:

1955      1. místo a zlatá medaile na ME v Rumunsku (Bukurešť), jeho asistentem v 50. letech Ing. Augustin Tobolka,
1956      4. místo na MS ve Francii (Paříž),
1967      3. místo a bronzová medaile na ME v Turecku (Adana), jeho asistentem v 60. letech Stanislav Šneberger,
1968      6. místo na OH v Mexiku (Mexico City).

Další významné akce:

1953      2. místo na 4. Světovém festivalu mládeže a studentstva v Bukurešti,
1955      2. místo na 5. Světovém festivalu mládeže a studentstva ve Varšavě,
1957      3. místo na 6. Světovém festivalu mládeže a studentstva v Moskvě,
1967      1. místo v kvalifikaci o postup na OH 1968 v Mexiku, hrané v Jugoslávii.

FOTO:

Prvním úspěchem Metoděje v roli trenéra ženské reprezentace ČSR se stal zisk stříbrné medaile na 4. Světovém festivalu mládeže a studentstva, který v roce 1953 hostila Bukurešť. Na snímku naše družstvo, zleva stojí rozhodčí Lubomír Kettner, Cigrová, Balunová, Dostálová, Nečasová, Jílková, Valášková a trenér Metoděj Mácha, dole zleva Krimlová, Svobodová, Štaudová, Štulcová a Matalíková.

V roce 1955 vybojovaly naše ženy v Bukurešti zatím jediný titul mistryň Evropy, když ve svém prvním utkání šampionátu porazily 3:2 „neporazitelné“ Sovětky. Tento úspěch připomíná snímek z prohlídky města, na kterém se sešly všechny „celebrity“ naší úspěšné výpravy (připomeňme, že mistry Evropy se v Bukurešti stali i naši muži). Zleva stojí vedoucí výpravy a předseda ČsVS Otakar Koutský, trenér žen Metoděj Mácha, hráčská opora mužů Karel Láznička, kapitánka a hráčská opora žen Bohumila Valášková, trenér mužů Josef Kozák, technický vedoucí Jaroslav Maděra a ústřední svazový trenér Václav Matiášek.

V rámci přípravy na MS 1956 v Paříži absolvovaly naše volejbalistky zájezd na sever Polska s přípravnými zápasy v přístavech Gdaňsk, Gdyně a Sopoty. Na snímku zleva stojí vedoucí družstva (?), Šindelářová, Valášková, Křížová, Kučerová, Lútočková, Uhrinová, Štaudová a trenér Mácha, dole zleva Holá, Ligová, Nečasová, Moravcová a Matalíková. V Paříži na MS (4. místo) nestartovala Křížová a Slovenky Ligová s Uhrinovou - v konečné nominaci byly nahrazeny Neugebauerovou, Svozilovou a Štulcovou.

Družstvo žen Slavoje Praha trénoval Metoděj celkem 13 ligových ročníků a v letech 1955-1959 patřilo mezi ligovou elitu s umístěním na medailových pozicích. Mistrovský titul vybojovaly v roce 1957, ze kterého je další snímek. Na něm stojí zleva Heda Štefflová-Mikulecká, Jarka Šindelářová-Tolarová, Hanka Kolínská-Pavelková, Drahoslava Křížová-Kopova a trenér Mácha, dole zleva Zdena Jílková, Jindřiška Holá, Božena Lútočková a Věra Břízová-Poláková. Z mistrovské sestavy na fotce chybí Lenka Kučerová, Alena Nečasová-Ursínyová, Věra Synková-Dolečková a Milena Volajnyková.

V roce 1967 získaly naše volejbalistky na ME v Turecku bronzové medaile a tento úspěch připomíná snímek z přípravy na šampionát. Zleva stojí trenér Metoděj Mácha, Štefková, Poláková, Široká, Šašková, Pražanová, Hrabáková, asistent trenéra Stanislav Šneberger, Hrádková a vedoucí družstva Miloš Rýdl, dole zleva lékař MUDr. Antonín Veselý, Vindušková, Rehbergerová, Mazurová, Senecká a Bendeová. Lídu Vinduškovou nahradila v konečné nominaci Věra Štruncová.

Kromě zisku medaile na ME vyhrály v roce 1967 naše volejbalistky kvalifikací o postup na OH 1968 v Mexiku. Při olympijské premiéře skončily na 6. místě, což lze „dnešním pohledem“ považovat za mimořádný úspěch. Zasloužil se o něj kolektiv na snímku (stojící zleva): Hrádková, as. trenéra Šneberger, Bendeová, Štruncová, Šašková, Hrabáková a trenér Mácha, dole zleva Široká, Mifková, Poláková, Senecká, Mazurová, Štefková a Vlasáková.

Na dalším snímku druholigové družstvo žen RH Praha v roce 1969, tj. ligové hráčky Slavoje Praha po kolektivním přestupu, doplněné nejlepšími dorostenkami RH Praha RH trenéra Jiřího „Strejce“ Novotného. Přestup hráček Slavoje do RH svazové orgány sice schválily, ale 1. CL byla ponechána Slavoji. Postup do nejvyšší soutěže si musely hráčky znovu vybojovat vítězstvím ve 2. lize (1969) a 1. národní lize (1970). Zleva stojí trenér Mácha, Pavlíková, Pomerová, Široká, Pletichová, Huňáčková, Šimsová a as. trenéra Novotný, dole zleva Rautnerová, Hádková, Novotná, Senecká a Pražanová, na snímku chybí Štruncová. Po návratu do nejvyšší soutěže přenechal Metoděj Mácha vedení družstva svému asistentovi.

Poslední snímek je z jedné ze svazových konferencí, při které se u stolu setkali Metoděj Mácha (vlevo) a doc. František Stibitz. Zůstává tajemstvím, zda v roce 1960 pustil Metoděj k družstvu žen Slavoje Praha doc. Stibitze dobrovolně, nebo zda tehdy zvítězily Františkovy schopnosti zajistit družstvu lukrativní zájezd do Itálie. Faktem je, že po 5. místě v roce 1960 se k družstvu opět vrátil Metoděj a že na Františkovo vedení ligových zápasů hráčky Slavoje nevzpomínají v dobrém. A není divu - koučování totiž patřilo k nejsilnějším stránkám trenérské osobnosti Metoděje Máchy.

 

Zdeněk Vrbenský