Krimlová Milena

Milena Krimlová
 Krimlová Milena

*22.7.1924 - †11.11.2014

 Úspěchy:
Hráčka.
  ME 1949,   ME 1950

Uznání a ocenění:
osobnost Síně slávy českého volejbalu z Galerie medailových týmů, Mistryně sportu

Jméno a příjmení: Milena KRIMLOVÁ roz. Kremlová

Datum narození: 22. července 1924 v Ostravě

Datum úmrtí: 11. listopadu 2014

Charakteristika:
172 cm vysoká smečařka ligového družstva Slezské Ostravy, hrajícího nejvyšší soutěž postupně pod názvy Sokol Jáma Trojice, Sokol OKD, Baník, Slovan, Tatran a NHKG Ostrava, čtyřnásobná mistryně republiky. V letech 1949-1953 reprezentantka ČSR s účastí na dvou ME a ziskem 2 medailí (stříbrné a bronzové).

Nahlédnutí do soukromí:
Absolventka klasického gymnázia, po maturitě pracovala do roku 1946 jako nediplomovaná lékárnice. V tomto roce se provdala za MUDr. Bohumila Krimla a stala se ženou v domácnosti. Matka dvou dcer, starší Milena se provdala za ligového volejbalistu VŽKG, mladší Jitka hrála volejbal závodně a byla členkou juniorského výběru ČSSR.

Sportovní a volejbalové začátky:
S volejbalem se seznámila na gymnáziu, závodně jej začala hrát za války v ČLTK Ostrava, později v SK Radvanice a po válce za Slezskou Ostravu.

Hráčské působení a úspěchy v nejvyšší domácí soutěži:

1945 - 1966 hráčka Slezské Ostravy, čtyřnásobná mistryně ČSR z let 1949 (Sokol Jáma Trojice), 1951 (Sokol OKD Ostrava), 1952 a 1953 (Baník Ostrava), dvakrát 2. místo (1949 a 1950) a 3. místo v roce 1947. Trenéři: do roku 1948 hrající trenérkou reprezentantka a kapitánka družstva Bohumila Lukešová-Valášková, po ní Jindřich Štěpánek (hokejový brankář VŽKG), Miloslav Polach, Antonín Nogol (volejbalový internacionál) a Jiří Matoška (odb. asist. KTV VŠB). Spoluhráčky: Cigrová-Donthová, Cvilinková-Hajtmarová, Čajková-Jašková, Dubná-Knězková, Horká-Sobotová, Kaločová-Bochenková, Knížková-Šejnohová, Konečná-Malá, Koryčánková, Krupová, Lukešová-Valášková, Marynčáková-Furmančíková, Papalová, Rumlerová, Štěpánková Dagmar, Štěpánková-Kostková Jarmila, Štěpničková-Richtrová, Tarabová.

V roce 1963 hrála s družstvem NHKG naposledy I. ligu a další 3 sezony ještě II. ligu. S mimořádně dlouhou a úspěšnou aktivní činností se rozloučila ve 42 letech v roce 1966.

Hráčské působení a úspěchy v reprezentaci:

Vrcholné soutěže:
1949      2. místo a stříbrná medaile na ME v Praze
(trenér Miroslav Rovný)
1950      3. místo a bronzová medaile na ME v Sofii (trenér Jan Fiedler)

Další významné turnaje:
1953      2. místo na Světovém festivalu mládeže a studentstva v Bukurešti

Funkcionářské aktivity:
Od roku 1960 pracovnice sekretariátu TJ Tatran a NHKG Ostrava a členka výborů oddílu odbíjené i jednoty, v letech 1966-1970 vedoucí volejbalového družstva žen NHKG ve II. lize a od roku 1968 v NL).

FOTO:

První mistrovský titul vybojovaly volejbalistky Slezské Ostravy v roce 1948 pod názvem Sokol Jáma Trojice. Nahoře zleva Štěpánková, Konečná-Malá, Krimlová, Lukešová-Valášková (hrající trenérka) a dole zleva Kaločová, Marynčáková a Štěpničková.

Z roku 1948 je i snímek z mezinárodního turnaje ve Varšavě, kam s sebou Ostravanky vzaly dvě posily v podobě reprezentantek Cvilinkové z Brna a Cígrové z Prostějova. Obě tyto hráčky do Ostravy později přestoupily a podílely se na zisku dalších tří mistrovských titulů. Zleva: Kaločová, Štěpničková, Marynčáková, Štěpánková, Cvilinková, Cígrová, Krimlová, Valášková.

Na snímku reprezentantky ČSR, které na I. ME žen v roce 1949 v Praze na Štvanici vybojovaly stříbrné medaile, když podlehly pouze Sovětkám. V týmu byly tři hráčky z mistrovské Slezské Ostravy a to první napravo stojící Naďa Marynčáková (č. 2), vedle ni Bobina Valášková (č. 3) a pod nimi v podřepu Milena Krimlová (první zprava).Trenérem družstva byl Miro Rovný z Bratislavy.

Bronzovou medaili přivezla Milena Krimlová ze Sofie z II. ME 1950. Na turnaji startovalo pouze 10 hráček, trenérem družstva byl Jan Fiedler a naše reprezentantky podlehly tentokrát nejen vítězným Sovětkám, ale i Polkám. Zleva Cígrová, Krimlová, Kučerová, Mirovická, Zaplatílková, VOJNAROVÁ, HOUDKOVÁ, Batková, Černá a Burianová.

Druhý titul mistryň vybojovaly Ostravanky v roce 1951 v Olomouci již pod názvem Sokol OKD. Na snímku kolektiv ve složení – nahoře zleva Krimlová, Valášková, Malá, Štěpničková, Rumlerová, dole zleva Kaločová, Horká, Cvilinková a Marynčáková.

Ženy Sokola OKD Ostrava, které na MR 1952 ve Zvolenu získaly již třetí mistrovský titul. Stojící zleva Knížková, Malá, Cígrová, Valášková, Marynčáková, v podřepu zleva Dubná, Kaločová, Krimlová, Horká a Čajková.

S reprezentací se Milena Krimlová rozloučila stříbrnou medailí z Festivalu mládeže a studentstva v Bukurešti 1953. Na snímku stojí v horní řadě zleva rozhodčí Luboš Kettner, Cígrová, Balunová, Dostálová, Nečasová-Ursínyová, Zaplatílková-Jílková, Valášková a trenér Metoděj Mácha. Dole zleva Krimlová, Svobodová, Štaudová-Vráželová, Štulcová-Paclíková a Matalíková-Obadálková.

 

Zdenek Vrbenský