České volejbalové klany - 13. část - BARBORKOVI. Dvě volejbalové generace reprezentantů s napojením na další volejbalový klan

V dalších dvou částech cyklu představíme čtenářům dvě volejbalem posedlé rodiny (Barborkových a Démarových), ve kterých reprezentační dres oblékali oba zakladatelé a po nich jejich potomci, z nichž dvojice Šárka Barborková a Matyáš Démar svým sňatkem v roce 2016 obě rodiny propojili. Připomeňme, že Pavel Barborka byl v 80. letech na postu středového hráče oporou Rudé hvězdy Praha a současně mužské reprezentace ČSSR. Se zakladatelem druhého klanu Martinem Démarem se potkali v roce 1988 v dresu RH Praha, zahráli si spolu 2 sezony a Martin jej v RH resp. již v Olympu Praha i v reprezentaci na postu excelentního blokaře nahradil. Oba si na konci hráčské kariéry zahráli v zahraničí, následně se proměnili v trenéry a oba k volejbalu přivedli své potomky. Dnešní medailonek patří Pavlovi a Šárce Barborkovým, následující 14. část bude patřit klanu Démarových, tj. Martinovi a jeho synům Matyášovi, Lukášovi a Jonášovi.

logo

Barborkovi – 1. generace

Pavel BarborkaPavel BarborkaPavel Barborka

(*1961 v Rokycanech)

s výškou 197 cm blokař Rudé hvězdy Praha (čtyřnásobný mistr republiky), tureckých celků Ferenbahce a Eczacibasi, německého Marktredwitz, Aera Odolena Voda, rakouského Feldkirchu a Spartaku Perštejn. V letech 1980-90 reprezentant ČSSR a ČSFR s bilancí 250 zápasů, startem na dvou MS a dvou ME se ziskem stříbrné medaile na ME 1985 v Nizozemsku a bronzové medaile na Světovém poháru 1985 v Japonsku. V letech 2005-2018 trenér mužů a žen VGF Marktredwitz, kde má trvalé bydliště. Držitel titulu Mistr sportu a osobnost Síně slávy českého volejbalu.

Se sportem začínal v Sokole Rokycany, kde si vyzkoušel všechny dostupné sporty – atletiku, fotbal, tenis či stolní tenis. Volejbal začal hrát závodně za družstvo žáků TJ Rudné a nerudné doly (RND) Rokycany pod vedením Bohumila Tichého. V roce 1979 přestoupili spolu s Milanem Džavoronokem do chlapeckého SVS-M při Slavii PF Plzeň, kde se v družstvu st. dorostenců pod vedením Pavla Zemana potkali s dalšími pozdějšími reprezentanty ČSSR Petrem Hampacherem, Petrem Kovářem a Mirkem Malánem. Současně sbírali herní zkušenosti střídavým startem za muže v národní lize. V letech 1980-81 byl Pavel členem výběru juniorů ČSSR, vedeného trenérskou dvojicí Rudolf Matejka - Vladimír Štěpán a po maturitě na strojní průmyslovce v roce 1982 nastoupil prezenční vojenskou službu jako hráč SVS MV při Rudé hvězdě Praha. Tam získal přezdívku „Barbus“ a zůstal i po vojně jako státní zaměstnanec se služebním zařazením „tělovýchovný instruktor MV“. Rekapitulace hráčských aktivit a úspěchů:

1982-90 RH Praha, 4 x mistr republiky 1984-86 a 1989, vicemistr 1987 a třetí v roce 1983, účastník PMEZ s dvojicí 4. míst v letech 1985 a 1986 a dalším 4. místem v PVP 1988, trenér Zdeněk Pommer s asistenty Jiřím Ebertem (do roku 1984) a Milanem Žákem,
1990-92 Ferenbahce Istanbul v 1. turecké lize,
1992/93 Eczacibasi Istanbul v 1. turecké lize,
1993-97 VGF Marktredwitz ve 2. německé lize (spoluhráčem Milan Černoušek),
1997/98 Aero Odolena Voda, 5. místo v EXL, trenér Jindřich Licek,
1998/99 SSK Feldkirch s postupem do 1. rakouské ligy, hrající trenér Ivan Strumienský.

 

S vrcholovým volejbalem se rozloučil v sezoně 1999/2000 ve věku 39 let ve Spartaku Perštejn n. Ohří se 4. místem v EXL, trenérem Petr Brom, bývalý spoluhráč v RH Praha. V letech 2001-2010 byl hrajícím trenérem VGF Marktredwitz ve 2. německé lize a družstvo do roku 2013 ještě trénoval. Následně se ujal a do roku 2018 vedl družstvo žen VGF s postupem do Bavorské národní ligy. S družstvem SV Schweig skončil dvakrát na 2. místě mistrovství Německa v kategorii veteránů a s týmem Markredwitzu se stal v letech 1993-2000 sedminásobným vítězem Volejbalové Dřevěnice. Zahrál si také letní Antukovou ligu a Mistrovství ČR veteránů nad 40 let, kde byl v roce 2001 vyhlášen jedním z nejlepších hráčů finále.

V letech 1980-81 byl členem výběru juniorů ČSSR, vedeného trenérskou dvojicí Rudolf Matejka - Vladimír Štěpán a úraz jej v roce 1982 připravil o start na MEJ v Mnichově. V širším výběru mužů byl od roku 1983 s účastí v přípravě na ME v NDR, ale ještě bez nominace (trenéři Dušan Melíšek a Václav Šmídl). Reprezentační dres pak oblékal do roku 1990 s těmito starty a úspěchy:

1985 2. místo a stříbrná medaile na ME v Nizozemsku a ve stejném roce
3. místo a bronzová medaile ve finále Světového poháru v Japonsku, trenér Karel Láznička s asistentem Miroslavem Nekolou
1986 8. místo na MS ve Francii, trenéři K. Láznička a M. Nekola,
1987 6. místo na ME v Belgii, trenéři K. Láznička a M. Nekola,
1990 9. místo na MS v Brazílii, trenéři Rudolf Matejka a Zdeněk Pommer.

 

Pavlovu volejbalovou vizitku doplňuje několik historických fotografií, portréty v záhlaví vizitky jsou ze začátků a konce hráčské kariéry. Na prvním vloženém snímku dorostenci Slavie PF Plzeň v roce 1979, ve kterém získali titul přeborníka ČSR a 2. místo na M-ČSSR. Nahoře zleva Kovář, Witman, vedoucí Roušal, za hosteskou Barborka, trenér Zeman, Ulč a Pelíšek, dole zleva Roušal ml., Charvát, Krásný, Forejt a ležící Hoblík.

Druhý vložený snímek je z Pavlovy první soutěžní sezony v dresu RH Praha se 3. místem na MR 1982/83. Zleva stojí as. trenéra J. Ebert, Voplatek, Josef Novotný, D. Dvořák, M. Galis, Barborka, Vondrka a trenér Z. Pommer, v podřepu zleva Jiří Melichar, L. Maršoun, Řeřábek, Sýkora, Brom a M. Černoušek.

Nejúspěšnější rok 1985 Pavlovy hráčské kariéry připomíná snímek širšího výběru volejbalistů ČSSR v přípravě na evropský šampionát. Nahoře zleva as. trenéra M. Nekola, trenér K. Láznička, Prieložný, Krejčí, Kaláb, Mikyska, Jiří Melichar, Šmíd, Barborka, masér Z. Pousta a týmový lékař MUDr. Pánek, dole zleva Bláha, M. Černoušek, Rajský, Jamka, Strumienský, Jiří Rybníček, Josef Novotný a Chrtianský.

Působení Barbuse v RH Praha připomínají ještě dvě momentky, na první při cvičné rybičce v rámci rozcvičky (je na ní vidět, že Pavel je levák), na druhé při vzorovém příjmu podání.

Poslední mistrovský titul s RH Praha získal v sezoně 1988/89. Zleva stojí asistent M. Žák, trenér Z. Pommer, Mikyska, Barborka, Hora, Satoranský, P. Galis, Démar, vedoucí J. Ebert, náčelník SVS V. Pirunčík, za ním v civilu Vostárek a týmový lékař MUDr. Kubíček, v podřepu zleva masér Erlebach, Goga, M. Fortuník, Brom, Jiří Rybníček, M. Kvapil a M. Kop.

Reprezentace ČSFR v roce 1989 při Poháru osvobození Československa v Prešově, dole zleva Bok, Knoflíček, D. Zajíček a Chrtianský, první stojící zleva trenér R. Matejka, lékař MUDr. Bínovský, Pakosta, ústřední trenér R. Myslík, masér Z. Pousta a metodik Z. Malý, druhá řada zleva vedoucí družstva V. Štěpán, Goga, M. Hadrava, Smolka a as. trenéra M. Čada, horní řada zleva Řezník, Barborka, Mikyska, Haník a Kaláb.

Na posledním snímku z roku 1995 výběr reprezentantů, složený z hráčů se zahraničním angažmá, kteří se v hale Slavie Praha utkali v exhibici s výběrem domácí EXL v rámci oslav 100 let od vzniku volejbalu v americkém Holyoke. Nahoře zleva sekretář ČVS a hlavní organizátor akce Jan Žižka, první trenér Evžen Krob, Barborka, Démar, P. Galis, Pochop, Kaláb, Mikyska a druhý trenér Mirek Nekola, dole zleva Pešl, M. Černoušek, Smolka, Hroch a Fortuník.

V roce 1984 se Pavel Barborka oženil s Marcelou Petelovou (*1962), která hrávala závodně basketbal. Pro volejbalové aktivity manžela a později obou dětí měla pochopení a byla jim velkou oporou. V roce 1985 se manželům Barborkovým narodila dcera Šárka a v roce 1994 syn Michael. Šárka se vydala ve volejbalových stopách svého otce a patří ji následující vizitka. Michaelovým sportem se stal basebal, který hraje pro radost v regionální soutěži. Na snímcích Pavlova manželka s dětmi a syn Michael v roli nahazovače.


Barborkovi – 2. generace

Šárka BarborkováŠárka Barborková – Démar

(*1985 v Praze)

192 cm vysoká smečařka, příležitostně univerzálka a na závěr hráčské kariéry blokařka s volejbalovými začátky v Olympu Praha – čtyřnásobná přebornice republiky v kategorii st. žákyň, kadetek a 2 x juniorek. V letech 2004 - 2017 profesionální hráčka nejvyšších zahraničních soutěží ve Švýcarsku, Německu, Itálii, Turecku a ve Francii. Kadetská, juniorská a seniorská reprezentantka ČR se startem na třech ME a dvou MS, účastnice Final Four Evropské ligy 2011 se 4. místem.

Díky otcovým aktivitám byla s volejbalem často ve styku, odmala s ním jezdila po turnajích a s jeho pomocí brzo ovládala základní volejbalovou abecedu. Když v roce 2000 přišla do družstva st. žákyň Olympu Praha, okamžitě své spoluhráčky přečnívala nejen výškou, ale i výkonem. Spolu s Anetou Havlíčkovou vytvořily mimořádnou údernou sílu družstva žákyň, kadetek a juniorek Olympu se ziskem 5 medailí na MR. První zlatou v roce 2001 s týmem žákyň (trenéry manželé Eliška a Milan Gavalcovi), druhou zlatou v roce 2002 s kadetkami (trenér Václav Šmídl). V roce 2003 se podílely na zisku stříbrné medaile kadetek (trenér Rostislav Vorálek ml.) a zlaté medaile juniorek (trenér Miroslav Horáček), a juniorský titul obhájily v roce 2004. Na rozdíl od Anety Havlíčkové nevyužila Šárka možnost hrát domácí EXL za ženy Olympu, po maturitě na sportovním gymnáziu v Přípotoční ulici a dosažení plnoletosti zahájila 13 let dlouhou kariéru profesionální hráčky zahraničních klubů. Zde je jejich výčet včetně úspěchů:

2004-07    BTV Luzern, 1. švýcarská liga,
2007/08    VC Wiesbaden, 1. německá liga,
2008-10    Allianz Volley Stuttgart, 1. německá liga,
2010/11    Rote Raben Vilsbiburg, 1. německá liga,
2011/12    MC Carnaghi GSO Villa Cortese, 2. místo v italské A1 a 2. místo v Italském poháru,
2012/13    Eregli Belediyesi Sports club, 1. turecká liga,
2013-15    Sens Olympique Club V-B, francouzská 1. národní liga,
2015-17    VBN Volleyball Nantes, francouzská elitní Pro A,
                  2. místo ve Francouzském poháru2016,

V sezoně 2018/19 si zahrála pro radost 2. ligu za SC Spirit Říčany.

Reprezentační dres ČR oblékla poprvé v roce 2001 na ME kadetek v Českém Dubu se 7. místem, ve stejném roce si zahrála ještě na MS kadetek v chorvatské Pule se 13. místem a na obou akcích pod vedením trenérské dvojice Aleš Novák a Ondřej Marek. V roce 2002 byla ve výběru juniorek ČR, které na ME v Záhřebu obsadily 10. místo, trenéři Leoš Chalupa a Aleš Novák. Do ženské reprezentace ČR byla povolána v letech 2010-12 a pod vedením Jiřího Šillera a O. Marka si zahrála na MS v 2010 v Japonsku s děleným 15. – 16. místem a na ME 2011 v Srbsku a Itálii s výborným 8. místem. A družstvo se v Evropské lize 2011 kvalifikovalo do závěrečného Final Four, kde po prohrách se Srbskem a Bulharskem skončilo na 4. místě. V roce 2012 zažila nástup francouzského trenéra Carla Parisiho a pod jeho vedením si zahrála za tým ČR v kvalifikaci pro další ME. Díky pečlivé evidenci reprezentačních utkání víme, že za kadetky a juniorky ČR sehrála Šárka 54 zápasů a se ženami 68 zápasů.

Také její vizitku doplňuje několik fotografií, snímek v záhlaví je z let jejího působení ve Stuttgartu. První vložený snímek potvrzuje informaci, že byla díky otcovým aktivitám odmala s volejbalem ve styku. Snímek je z poloviny 90. let a na něm družstvo VGF Marktredwitz při jednom z vítězných tažení ve Volejbalové Dřevěnici. Zleva stojí šestka Menges, M. Hadrava, Bláha, M. Černoušek, mladičký Martin Lébl a otec Barborka, před nimi s míčem Šárka v roli „maskota“.

Přebornický tým starších žákyň Olympu Praha při finále MR 2002 v Hradci Králové. Zleva stojí Doležalová, Tenglerová, Sadílková, Růžičková, Burianová, Bernardová a trenér M. Gavalec, uprostřed zleva Vrbová, Křečková, Senflová, Horáková a trenérka E. Gavalcová, před nimi leží zleva Havlíčková a Barborková.

Na dalším snímku mistrovské kadetky Olympu v roce 2003, ve kterém získaly titul bez jediné porážky. Zleva stojí vedoucí družstva Štefan Matúš, Drnková, Burianová, Doležalová, Zavadilová, Novotná, Eliášová, Křečková a trenér Václav Šmídl, ležící Havlíčková a Barborková.

Působení v ženské reprezentaci ČR připomíná snímek z roku 2010, ve kterém si zahrála na MS v Japonsku. Nahoře zleva vedoucí družstva M. Valtr, trenéři J. Šiller a O. Marek, Barborková, Plchotová, Pastulová, Útlá, Havlíčková, Havelková, Kallistová a manažer J. Gottwald, dole zleva statistik M. Gallus, Šmídová, Jelínková, Vanžurová, Jášová, Melichárková, Mühlsteinová a lékař MUDr. Scheichel.

Za nejúspěšnější považuje sezonu 2011/12, ve které získala s italskou Villa Cortese titul vicemistra Itálie a 2. místo na Italském poháru. Z této sezony je vložená záběr smečující Šárky v utkání s týmem Pavie.

Poslední dvě sezony zahraniční hráčské kariéry oblékala dres Volley Nantes v elitní francouzské Pro A. Na první fotce kompletní tým v sezoně 2015/16, na druhé radost děvčat po úspěšném zákroku či vítězném utkání, Šárka s č. 11.

V roce 2016 se Šárka provdala za Matyáše Démara (nejstaršího ze synů Martina Démara), který už si také vyzkoušel reprezentační dres. V roce 2018 se manželům Démarovým narodil syn Tobiáš, který se stává velkou nadějí na další volejbalovou generaci Barborků a Démarů s geny po obou rodičích a takřka s jistotou potřebného vzrůstu pro vrcholový volejbal. Klanu Démarových bude věnována další část cyklu.

 

Autor: Zdeněk Vrbenský