Smolná bramborová šňůra českých snow volejbalistek pokračuje

Minulý víkend, 10. - 11. března 2018, se odehrál další turnaj ze série CEV snow volejbalové tour. Tentokrát se hrálo ve Slovinsku, v Kranjské Goře. Česká republika měla poprvé v tomto roce zastoupení v obou kategoriích a to hned našimi mistrovskými páry - Aničkou Dostálovou s Míšou Knoblochovou a bratry Kufy. Počasí letos snow volejbalu moc nepřeje a tak se opět hrálo za dešťových přeháněk. Hrálo se na třech kurtech, všechny zápasy na dva vítězné sety do jedenácti bodů. V mužské kategorii bojovalo 21 dvojic z jedenácti zemí, v ženské kategorii, po dvou odhláškách, deset dvojic ze sedmi zemí.

Konkurence před blížícím se Mistrovstvím Evropy byla vysoká, hlavně v mužské kategorii. Kufové měli v prvním kole bye, ve druhém kole porazili 2:0 (11:6,11:8) Rumuny Neculu / Tudorela, ve třetím kole je čekali jedničky turnaje Rusové Bykanov / Hudyakov, kterým podlehli ve vyrovnaném zápase 0:2 (9:11, 8:11). V opravách je dále čekal německý tým Schweikart / Loritz, se kterým první dva sety drželi krok a ve třetím setu už měli Němci navrch, a tak David s Robertem prohráli 1:2 (16:14, 8:11, 5:11) a skončili tak na devátém místě. O třetí místo se v mužské kategorii utkali Soós / Bán z Maďarska a Matyja / Janiak z Polska. S hezkým bodovým odstupem si bronz vybojovala polská dvojice. O zlato hráli vítězové z Gruzie, nasazené jedničky v turnaji, Rusové Bykanov / Hudyakov a německá dvojice, nasazená jako jednadvacátý tým Becker / Schróder. Ve velmi vyrovnaných setech nakonec vítězí německý pár 2:0 (17:15,12:10) a přerušují tak ruskou nadvládu v mužském snow volejbale.

Anička s Míšou, jako nasazené jedničky, vstoupily do hry až ve druhém kole, a to hned proti rakouským vícemistryním Preiml / Obernosterer. Nenechaly se zastrašit rozehranými Rakušankami, pohlídaly si svou hru a vyhrály 2:0 (11:8, 11:7). Ve třetím kole se děvčatům nezadařil zápas proti slovenskému týmu Poszmiková / Jurenková a prohrou 0:2 (9:11, 8:11) se tak dostala do oprav. V opravách si Anička s Míšou s přehledem poradily s rumunským týmem Koc / Savastita 2:0 (11:6, 11:8). V semifinále na holky čekaly dvojky turnaje, Turkyně Vence / Eryildiz. Toto semifinále můžeme zpětně nazývat předčasným finálem, kdy oba týmy předvedly krásný volejbal a velmi vyrovnanou bitvu o postup do finále. První set vyhrála česká dvojice 11:8, druhý set se stejným skóre Turkyně a rozhodoval tak třetí set, který byl až do konce neuvěřitelně vyrovnaný a skončil 11:9 ve prospěch Turkyní. Aničce s Míšou nezbylo tak nic jiného, než zabojovat o bronz opět proti slovenské dvojici. Ve třísetové bitvě, zvítězily 2:1 opět nejtěsnějším možným rozdílem (10:12, 14:12, 11:9) Slovenky Poszmiková / Jurenková. „Semifinálový zápas proti Turkyním byl skvělý. S Aničkou jsme si ho obě moc užívaly a hrály jsme opravdu pěkný volejbal. Myslím, že už jsme obě věřily, že tentokrát prolomíme smůlu a dostaneme se do finále. Bohužel nám to opět o vlásek uniklo. V boji o bronz proti Slovenkám bylo z naší strany zbytečně moc nevynucených chyb. Ztrátu jsme si držely skoro bezchybně, ale v prvních dvou setech jsem například nebyla schopná uvést těžký, kluzký balón do hry, a bez podání a možných bodů z obrany se vyhrává těžko. Přesto tento zápas skončil nejtěsnějším možným rozdílem ve všech třech setech. Takže příští víkend znovu a lépe!“ konstatuje hráčka Michaela Knoblochová. O zlato se nakonec střetly rakouské mistryně Klopf / Mair, které podlehly 0:2 (9-11, 7-11) Turkyním Vence / Eryildiz, které si připisují již třetí zlato v této sezóně.

Poslední CEV turnaj před Mistrovstvím Evropy se koná v italském Plan de Corones, známém též jako Kronplatz. Povede se tentokrát Aničce s Míšou vystoupat na stupně vítězů?

 

Autor: Jiří Carba, fotografie: CEV